Prawie dwa lata po złożeniu wniosku przez stowarzyszenie Młodzi na Rzecz Gdyni – Gdynianka gdyńscy radni podczas sesji we wtorek, 22 stycznia zadecydowali o nadaniu prof. Normanowi Daviesowi honorowego obywatelstwa Gdyni. Zwyczajem jest przyznawanie takiego tytułu podczas uroczystych sesji rady miasta odbywających się z okazji kolejnych urodzin Gdyni.
Profesor Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni!
Jak podkreślała radna KO Monika Strzałkowska, w swoich publikacjach profesor Davies często przywołuje Gdynię, przyczyniając się do jej rozpoznawalności i prestiżu. Tytuł honorowego obywatela jest symbolicznym wyrazem wdzięczności za jego nieoceniony wkład w promocję miasta oraz za jego trwałą, pełną szacunku więź z Gdynią.
Jako pierwszy nadanie honorowego obywatelstwa miasta brytyjskiemu historykowi zaproponował Krystian Nehrebecki – gdynianin, aktor i menedżer kultury, twórca i prowadzący od ponad 20 lat „Biesiady Literackie”. Swoje podpisy pod wnioskiem złożyli m.in. Anda Rottenberg, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Izabela Trojanowska czy Katarzyna Figura, a także politycy różnych opcji: Barbara Nowacka, Marek Rutka, Henryka Krzywonos czy Artur Dziambor.
Jakie są związki Normana Daviesa z Gdynią?
Przypominano, że Normana Daviesa wracającego z Krakowa do Wielkiej Brytanii w okresie Praskiej Wiosny w 1968 r. zatrzymano i osadzono w gdyńskim areszcie. Zwolniony zeń tymczasowo przyszły profesor znalazł schronienie w Konsulacie Królestwa Szwecji przy ulicy Jana z Kolna 25 – obecnym Konsulacie Kultury. Do końca lat siedemdziesiątych Norman Davies był częstym gościem w Gdyni, zatrzymując się w szwedzkim konsulacie.
Kto jest honorowym obywatelem Gdyni?
Norman Davies jest 14., od 1989 r., honorowym obywatelem Gdyni i 22. od początku przyznawania tego wyróżnienia za wyjątkowe zasługi dla miasta. Współcześnie wcześniej tytuł ten nadano m.in.: ks. Hilaremu Jastakowi, Lechowi Wałęsie, Andrzejowi Wajdzie, Andrzejowi Kołodziejowi, Sue Ryder, Jerzemu Buzkowi i – jako ostatniemu, w 2016 r. – poecie, absolwentowi II LO w Gdyni Ernestowi Bryllowi.
W okresie PRL było czterech laureatów (wśród nich Kazimierz Rusinek i radziecki marszałek Konstanty Rokossowski), a przed wojną także czterech: prezydent Ignacy Mościcki, Eugeniusz Kwiatkowski, Józef Piłsudski i Józef Haller.
Napisz komentarz
Komentarze