Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać, co zobaczyć?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. Przed nami premiera w Nowym Teatrze w Słupsku czy wystawa na zamku w Sztumie.
„Trina. Niech nie gaśnie nigdy” w Nowym Teatrze w Słupsku. Premiera w sobotę (zdjęcie z próby)

Autor: K. Rauf-Guzińska

 „Trina. Niech nie gaśnie nigdy”. Premiera w Słupsku

Zdjęcie z próby do spektaklu Fot. K. Rauf-Guzińska

W mieście dzieją się dziwne rzeczy. Substancja niewiadomego pochodzenia zabija w ludziach miłość. Dochodzenie prowadzi Komisarz Rex z miejscowego, amerykańsko-polskiego posterunku w Słupsku. Do miasta przyjeżdża również Michał Fajbusiewicz, aby nakręcić tu kolejny odcinek programu 997. O wprowadzenie substancji na rynek podejrzana jest miejscowa zielarka Trina, przez niektórych uważana wręcz za czarownicę,  ale niejasną rolę w całej sprawie odgrywa również niejaki Robert Zienecker – słupski aptekarz, o którym chodzą plotki,  że sprzedaje fentanyl bez recepty. Kto truje mieszkańców, a kto ich leczy? I czy uda się ocalić miłość w mieście… 

Spektakl w słupskim Nowym Teatrze - „Trina. Niech nie gaśnie nigdy” Mariusza Gołosza reżyseruje Iwo Vedral.

Premiera 21 grudnia, godz. 19
Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl


***

„Nasze Betlejem” w słupskiej filharmonii

Fot. Mat.prasowe

„Nasze Betlejem” to premierowy koncert najnowszego albumu Katarzyny WołoszynKamili Lewickiej i Mariusza Czajki. Projekt stworzony przez trójkę przyjaciół, a zarazem profesjonalnych muzyków, pragnących zaprezentować zupełnie nowy autorski repertuar nawiązujący do świąt Bożego Narodzenia. Historia pomysłu sięga grudnia 2023 roku wraz z rozpoczęciem pracy nad własnymi tekstami, muzyką i aranżacjami. Śpiewanie kolęd jest wspaniałą tradycją, jednak autorzy, jak mówią, chcieli spojrzeć na temat świąt z perspektywy współczesnych. Powstałe utwory opowiadają nie tylko o narodzinach Jezusa, lecz również o emocjach, potrzebie miłości czy wojnie. Dzięki temu stworzony materiał jest jednocześnie uniwersalny i aktualny. To wszystko zostało „ubrane” w nowoczesne aranżacje, wzorowane na gospel, lecz także zawierające elementy muzyki funk, pop oraz jazz. Materiał został zarejestrowany w studiu Audioplanet w lipcu i sierpniu 2024 roku. 

Na słupskiej scenie zobaczymy nie tylko wokalistów, ale także zespół instrumentalny i wokalny. 

20 grudnia, godz. 19
Sala koncertowa Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku. Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl

 

***

O Mikołaju, który zapomniał. Spektakl w słupskiej Tęczy

Fot. Mat. teatru


Czy wyobrażacie sobie, że Mikołaja, może dotknąć amnezja? Co się wówczas stanie? Czy nadejdą święta i czy dzieci dostaną prezenty? W obliczu zagrożenia, wszyscy muszą pomóc w odzyskaniu utraconej pamięci. A najbardziej widzowie słupskiego teatru Tęcza. Scena zaprasza, by obejrzeć historię zapracowanego Mikołaja, który uderzył się w... głowę, i przekonać się co z tego wynikło… 

Spektakl dla widzów od lat 3. Po przedstawieniu warsztaty plastyczne.

21 grudnia, godz. 11 
Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl



***

Zamek w Sztumie – poznaj jego niezwykłą przeszłość!

Zbudowany w końcu XIV wieku zamek w Sztumie (dziś oddział Muzeum Zamkowego w Malborku) zaskakuje swoją historią. Ta niegdyś atrakcyjna rezydencja wielkich mistrzów i królów polskich była ważnym punktem ówczesnej dyplomacji. 

Sztumska warownia doczekała się wystawy o swojej historii. 

„Dzieje zamku w Sztumie", atrakcyjną wizualnie ekspozycję zapowiada materiał filmowy przygotowany przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Szczegóły: www.zamek.sztum.pl
Zamek w Sztumie, ul. Galla Anonima 16 w Sztumie 


***

„KoŃfrontacje” – wystawa w Chojnicach

W Chojnickim Centrum Kultury wystawa Jarosławy Pabich-Szmyt zatytułowanej „KoŃfrontacje”. Jednym z najważniejszych i najbardziej trwałych motywów obok przedstawień postaci ludzkiej w literaturze i sztuce jest motyw konia. Koń był niegdyś bardzo popularny w twórczości Starych Mistrzów. Świadczył o profesjonalizmie, czego dowodem jest niezliczona liczba wspaniałych dzieł z motywem konia, znanych powszechnie twórców – czytamy w zapowiedzi wystawy. Przez wzgląd na fascynację sztuką dawną, wystawa „Końfrontacje” jest zmierzeniem się artystki, z historycznym motywem konia, który obecnie niezwykle rzadko pojawia się w przestrzeniach wystawienniczych. Ekspozycja jest zwróceniem uwagi na niegdysiejszą rangę tematu, podkreśleniem jego szlachetności, piękna, anatomii, ruchu, siły, charakteru oraz powrotem do klasyki, która stanowi podstawę rozwoju współczesności. „Końfrontacje” to prezentacja zestawu rysunkowych prac studyjnych, który powstał na przestrzeni kilku ostatnich lat. 

Wernisaż - 20 grudnia o godz. 17.00 
Wystawa dostępna w godzinach otwarcia placówki do 10 stycznia 2025 r.
Sala wystawowa w Chojnickim Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice
Szczegóły: www.ckchojnice.pl 



***

Gwiozdka jidze przez Wdzydze 

Między adwentem, a świętem Trzech Króli, prastarym zwyczajem po wsiach wędrowali zamaskowani przebierańcy zwani m.in. Dziadami, Gwiazdkami, Gwiazdorami, Gwizdami, Gwiżdżami, Mikołajami, Paneszkami. Tak pisał o nich w 1911 r. Izydor Gulgowski: „Przebierają się za niedźwiedzie, wielbłądy, kozły, bociany, kominiarzy, gwiazdorów, ciągną od domu do domu i urządzają różnego rodzaju żarty.  Dzieci muszą odmówić modlitwy. Kto zna swoją lekcję, zostanie pochwalony i dostanie orzechy i jabłka. Wałkonie dostają rózgą." 

W muzeum we Wdzydzach do 3 stycznia 2025 r. w trakcie zwiedzania wysłuchamy opowieści o kaszubskich kolędnikach oraz poznamy dawne adwentowe i bożonarodzeniowe zwyczaje i wróżby.

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia) o każdej pełnej godzinie - 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.

W grudniu w muzeum także warsztatyBoże Narodzenie na Kaszubach" poznamy dawne świąteczne obrzędy i zwyczaje, dowiemy się skąd przywędrowała na Pomorze choinka, a także nauczymy się własnoręcznie wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe.


Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.
Szczegóły: www.muzeum-wdzydze.gda.pl


***

Szkice z podróży tramwajem – wystawa w Wejherowie

W Kamienicy Sztuki wystawa wejherowskiego twórcy – Tomasza Meringa. Tomasz Mering, jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia, podróżuje na krótszych, jak i na dłuższych trasach. Autobusem, pociągiem, czasem tramwajem. W drodze wyciąga z torby szkicownik i ołówek. Szybkim gestem uwiecznia na papierze zastygłe w chwilowym bezruchu postaci współpasażerów. Wraca do domu i w zaciszu domowej pracowni swobodnym gestem, piórkiem i pędzlem, kładzie czarnym tuszem na papierze przetworzone własną wyobraźnią swoje ołówkowe szkice z podróży.

O autorze:

Wejherowski twórca ilustracji, komiksów, animacji i projektant graficzny. Często porusza tematy historyczne, czerpie też inspiracje z literatury pięknej. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i za granicą. Były one również publikowane w prasie i nagradzane na konkursach. W 2016 roku opublikował fabularyzowany komiks historyczny „Las Piaśnicki” wydany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Oprócz pracy twórczej prowadzi też autorskie warsztaty komiksowe. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna do końca roku.
Galeria w Kamienicy Sztuki, Sobieskiego 257, Wejherowo
Szczegóły: www.wck.org.pl

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama