Akcja przeprowadzona była z uwagi na występujące prawdopodobieństwo zdarzeń kryminalnych o charakterze seksualnym w środkach transportu wykonujących odpłatne usługi przewozowe za pośrednictwem tzw. aplikacji. Masowe kontrole odbyły się w wieczorem i w nocy na trójmiejskich drogach oraz w okolicach klubów i dyskotek.
Przewozy „na aplikację” pod okiem policji. Przeprowadzono masowe kontrole
– W piątkowy wieczór odbyła się kolejna akcja policjantów, którzy sprawdzali posiadanie wymaganych licencji na przewóz osób, obecność w organizmie kierowców alkoholu bądź środków odurzających i psychotropowych, legalność ich pobytu, wyposażenie i stan techniczny pojazdów, ale przede wszystkim prowadzili czynności, mające na celu zapobieganie przestępstwom o charakterze seksualnym, do których dochodziło w tego rodzaju transporcie zarówno na terenie Pomorza, jak i całego kraju – informuje podkom. Anna Banaszewska-Jaszczyk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Ofiarami tych zdarzeń zazwyczaj były młode kobiety, które podróżowały w godzinach nocnych między miejscem zamieszkania a klubem rozrywkowym czy dyskoteką – informuje podkom. Anna Banaszewska-Jaszczyk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
podkom. Anna Banaszewska-Jaszczyk z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku
W efekcie kilkugodzinnych kontroli drogowych, policjanci wylegitymowali 167 osób oraz skontrolowali 157 pojazdów. Przeprowadzili także 127 kontroli bagażu. W wyniku działań, dwie osoby zostały zatrzymane, a jedna była poszukiwania do ustalenia jej miejsca pobytu.

– Policjanci ukarali także 20 osób mandatami karnymi w łącznej kwocie 6550 zł oraz sporządzili pięć wniosków do sądu o ukaranie. Dwóm kierującym zatrzymane zostały uprawnienia do kierowania – dodaje podkom. Anna Banaszewska-Jaszczyk i potwierdza, że tego rodzaju niezapowiedziane działania prowadzone będą cyklicznie.
Korzystasz z przewozów „na aplikację”? Musisz to wiedzieć
Policjanci zalecają osobom korzystającym z przewozów „na aplikację” stosowanie kilku zasad:
- jeśli to możliwe, podróżuj w grupie,
- sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
- bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
- udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
- dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo, zadzwoń lub napisz wiadomość SMS, używając tego hasła,
- jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.
Napisz komentarz
Komentarze