„Atlas Dobrych Praktyk. Historie lokalne 2023”, będący plonem akcji Masz Głos organizowanej przez Fundację Batorego, to zbiór 23 historii o działaniach aktywistów i aktywistek w Polsce. Dotyczą one takich kwestii jak wykluczenie transportowe na peryferiach metropolii, brak koszy na śmieci w miejscowości atrakcyjnej turystycznie czy niesprawiedliwy podział pieniędzy z budżetu obywatelskiego w jednym z najbogatszych miast.
– Inicjatywy bohaterów „Atlasu" pokazują, co dziś dzieje się w Polsce, jak można doskonalić demokrację. Pokazują także, że choć jest to proces żmudny, to warty każdego wysiłku – mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Trzy ze wspomnianych historii dotyczą Pomorza.
W obronie chojnickiego lasku
O inicjatywie społecznej Inicjatywy Mieszkańców „Chojnice 2025/2075 dla Ochrony Lasku Miejskiego, Doliny Strugi Jarcewskiej i Jarcewskiej Alei Drzew” pisaliśmy na naszych łamach kilkukrotnie. Powstała ona jako reakcja mieszkańców na planowane przez samorząd trzy odlesienia i duże inwestycje, które zdaniem aktywistów społecznych i ekologów doprowadzą do stopniowej likwidacji funkcji rekreacji i ekosystemowych 150-letniego Lasku Miejskiego oraz doliny Strugi Jarcewskiej. Stąd protest przeciwko odlesieniom tego jedynego komunalnego lasu i planom wycięcia 485 drzew, likwidacji stanowisk lęgowych i siedlisk 35 gatunków ptaków pod ochroną gatunkową, pięciu gatunków nietoperzy, płazów i zwierząt.
Zaczęło się od petycji, którą podpisało 1300 mieszkańców Chojnic. Potem był społeczny spacer, połączony z dyskusją. Po nagłośnieniu sprawy przez lokalne media, burmistrz odstąpił od planu odlesienia polany leśnej i sprzedaży części Lasku. Tymczasem aktywiści wertując dokument stwierdzili, że zagrożone są także dwie inne części Lasku, na odlesienie których wydał zgodę marszałek województwa. Obiecują nie odpuścić tej sprawy.
Aktywne Kartuzy
W Kartuzach dostrzeżono działalność Akademii Zdrowy Świat, Fundacji 304 i… władz miasta, które sprzyjają działalności społeczników na rzecz osób starszych i młodzieży. Zaledwie w ciągu dziewięciu miesięcy Akademia i Fundacja zaangażowały się w ponad 20 wydarzeń. Spotkania miały różną formułę. Odbywały się zarówno w Kartuzach, jak i innych miejscowościach na terenie powiatu. Obydwie organizacje zapewniły sobie dobry kontakt z, instytucjami kulturalnymi i placówkami pomocowymi i władzami samorządowymi, które chętnie wskazują im kolejne grupy mieszkańców do „zagospodarowania”.
Boksować każdy może
Natomiast w Gdańsku nagrodzono klub sportowy i Stowarzyszenie Brzostek Top Team, organizujące zajęcia sportowe dla grup zagrożonych wykluczeniem, w tym szczególnie dla dzieci z autyzmem. To była odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, prośby rodziców o organizację zajęć dla ich dzieci. Kosztem blisko pół miliona złotych zebranych poprzez głównie kampanię crowfoundingową wyremontowano halę na terenach postoczniowych. Działalność klubu nadal się rozwija, utworzono m.in. grupę treningową dla dzieci z zespołem Downa. Sukcesem była też konferencja „Autyzm nie definiuje” podsumowująca doświadczenie pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami. Ważna okazała się też pomoc Energi, która ma status sponsora tytularnego.
Doświadczenia, które się przydadzą
„Atlas Dobrych Praktyk” to jednak nie tylko historie lokalne. Doświadczenia aktywistów i praktyczne wnioski dotyczące metod wprowadzania lokalnych zmian, wpływania na decyzje i sposób postępowania władz samorządowych przydadzą się na każdym szczeblu.
Pod każdą z opowieści znajduje się segment „pytanie do eksperta", w którym czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania o to, co zrobić, aby skorzystać z inicjatywy lokalnej, jaki dokument określa podstawy działalności rady kobiet, jakie obowiązki ciążą na organizatorach pikników sąsiedzkich, co zrobić, gdy nie ma uchwały w sprawie konsultacji społecznych, choć jest obowiązkowa. Kwestie te wyjaśniają eksperci samorządowi i specjaliści partycypacji z organizacji partnerskich akcji Masz Głos, którzy współpracowali przy rozwiązywaniu problemów bohaterów poradnika.
Znajdują się tu także linki do materiałów uzupełniających, na bazie których można poszerzyć wiedzę. Wszystko to daje solidną dawkę wiedzy dla chętnych podążyć tropem bohaterów poradnika.
„Atlas Dobrych Praktyk” można bezpłatnie pobrać TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze