Festiwal Scena Wolności w Słupsku
W dniach 14-26 listopada Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku zaprasza na V edycję Festiwalu Scena Wolności. To od kilku lat znakomita okazja, by zobaczyć w jednym miejscu, na słupskiej scenie, najlepsze spektakle ostatnich lat. W programie:
- „Pewnego długiego dnia” (reż. Luk Perceval) Narodowego Starego Teatru w Krakowie,
- „III furie” (reż. Marcin Liber) Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy,
- „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami” (reż. Wiktor Rubin) Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie,
- „Kdo zabil meho otce” (reż. Jakub Cermak) Teatru Depresivní děti touží po penězích (Czechy),
- „Królową” (reż. Piotr Sieklucki) Teatru Nowego Proxima w Krakowie,
- „Chciałem być” (reż. Michał Siegoczyński) Teatru Powszechnego w Łodzi
- oraz „Na borg” (reż. Marta Streker) i „Mały Paryż” (reż. Dominik Nowak) Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
14-26 listopada 2024 r.
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, ul. Lutosławskiego 1
Szczegóły dotyczące programu i biletów: www.nowyteatr.pl.
***
Wielkie świętowanie w Swołowie
Kulinarna biesiada z muzyką na żywo, a przede wszystkim gęsina we wszelkich odsłonach, od smalcu po gęsie burgery. Impreza „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” jest organizowana w Swołowie od 2008 roku i stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w województwie pomorskim. Co roku stolica Krainy w Kratę przyciąga kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu i turystów zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami wytwarzanymi z jej mięsa. Trzydniowe świętowanie zaczyna się w sobotę, 9 listopada.
Wydarzenie to przede wszystkim targ produktów wiejskich z okolicy oraz jarmark rękodzieła. Obecnych będzie około 90 wystawców, a wśród nich m.in.: koła gospodyń wiejskich, przetwórcy, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, restauratorzy i profesjonalni szefowie kuchni, którzy zaprezentują swoje umiejętności.
9-11 listopada 2024 r., sobota-poniedziałek, godz. 10.00-17.00
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Bilet wstępu w cenie 10 zł
***
Niesamowite historie skarpetek w słupskiej Tęczy
Historie pięciu niedopasowanych skarpetek, które poszukują własnej drogi… I – mając dosyć nudnego życia na stopie – postanawiają same odnaleźć swoje przeznaczenie. Odwracają swoje życie do góry nogami. Wybierając nieznane, wyruszają w podróż, tak aby móc, jak w piosence Franka Sinatry, iść własną drogą. „Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek” to spektakl oparty na bestselerowej książce Justyny Bednarek zatytułowanej „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Historia zagubionych pojedynczych skarpetek robiących kariery w początkowo nieprzyjaznym świecie zwyciężyła w konkursie na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek i Kropka” w 2015 roku. Premiera odbyła się w słupskiej Tęczy 5 września 2020 roku.
9 listopada, godz. 11 oraz 12-14 listopada, godz. 9 i 11
Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl.
***
Wystawa „Synczyzna. Gombrowicz na nowo” w Wejherowie
Na ekspozycję w galerii Filharmonii Kaszubskiej składają się plakaty z wystawy „Gombrowicz półwieczny”przedstawiające sylwetkę twórcy oraz jego dzieła. Prace wykonane zostały przez artystów z całego świata, m.in. z USA i Argentyny. Wystawa „Gombrowicz półwieczny” była efektem konkursu przeprowadzonego w 2019 roku, przygotowanego w związku z 50. rocznicą śmierci autora „Ferdydurke”. Wydarzenia zostały zorganizowane przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – będące partnerem działania wystawowego. Konkurs miał formułę zamkniętą. Do udziału w nim zostali zaproszeni artyści o światowej renomie. Pokonkursowa wystawa prezentowana była m.in. w Paryżu. To również plansze pt. Gombrowicz opracowane przez Annę Spójną i Elizę Wesołowską-Szwedę z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Część plansz eksponowana jest we foyer Filharmonii Kaszubskiej.
Ekspozycja będzie dostępna do 25 listopada.
Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie
***
Czytanie Gombrowicza w Wejherowie
Przed nami czytanie performatywne fragmentów utworów Witolda Gombrowicza w reżyserii Macieja Wiznera, artysty współpracującego z Teatrem Miejskim w Gdyni. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Joanna Knitter (wykorzystano fragmenty scenariusza utworu „Trans-Atlantyk” według adaptacji Waldemara Śmigasiewicza).
18 listopada o godz. 19:00.
Bezpłatne wejściówki: Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie
Szczegóły: www.wck.org.pl.
***
Prof. Władysław Jackiewicz. W 100-lecie urodzin. Wystawa w Starogardzie Gdańskim
Miłośnicy malarstwa mogą zobaczyć obszerną kolekcję prac prof. Władysława Jackiewicza, który zaliczany jest do grona najwybitniejszych twórców polskiego malarstwa współczesnego. Wystawa w Galerii A im. Michała Faryseja jest pierwszą okazją do pokazania dorobku artysty w Starogardzie Gdańskim, z którym całe życie łączyły go silne więzy rodzinne.
Wystawa czynna do 6 grudnia 2024 r.
Galeria A., Starogardzkie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 3 w Starogardzie Gdańskim
Szczegóły: www.sck.starogard.pl.
***
„Wielcy ludzie małego Pelplina”. Konferencja
To będzie już VIII konferencja z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”. Wśród referentów: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, dr Krzysztof Korda, Bogdan Badziong, Kazimierz Ickiewicz, Jan Kulas, Ryszard Szwoch, Bogdan Solecki i Bogdan Wiśniewski. Bohaterami konferencji będą senatorowie: ks. Feliks Bolt i ks. Alfons Schulz, posłowie: ks. Piotr Dunajski, Józef Głowacki, ks. Stanisław Hoffmann, Bolesław Knast, ks. Aleksander Kupczyński, Andrzej Liss, ks. Bolesław Łosiński, Bolesław Mania, Józef Matłosz, ks. Bolesław Witkowski, wojewoda Stefan Łaszewski, sędzia SN Witold Formański oraz burmistrz Stanisław Chmielecki.
Program konferencji:
- 10.00 Otwarcie konferencji
- 10.15 ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – Pomorscy duchowni w Sejmie i Senacie II RP
- 10.45 Bogdan Solecki – Bronisław Paweł Mania – działacz społeczny i samorządowy, poseł na Sejm I kadencji Rzeczypospolitej Polskiej (1922-1927)
- 11.00 Kazimierz Ickiewicz – Bolesław Knast – poseł z Pelplina w Sejmie Ustawodawczym II RP
- 11.15 Ryszard Szwoch – Józef Matłosz (1886-1955) – redaktor, działacz społeczno-polityczny, poseł II RP
- 11.30 Bogdan Badziong – Zasłużony pelplinianin Józef Głowacki na zawiłych drogach polskich dziejów XX w.
- 11.45 Dyskusja
- 12.00 Przerwa
- 12.30 Bogdan Wiśniewski – Andrzej Liss – pelpliński poseł do Sejmu III RP
- 12.45 Krzysztof Korda – Sędzia Wolności. Witold Formański
- 13.00 Jan Kulas – Dr Stanisław Chmielecki – heroiczny burmistrz Pelplina (1933-1939)
- 13.15 Bogdan Wiśniewski – Stefan Łaszewski – wojewoda pomorski, który ukochał Pelplin
- 13.30 Dyskusja
9 listopada 2024 r., godz. 10.00-14.00
Aula Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie, ul. Bpa Konstantyna Dominika
***
7. Koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej
Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie zaprasza na kolejny koncert Pelplińskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Tadeusza Negowskiego. W programie światowe standardy muzyczne, hity musicalu, muzyka filmowa.
15 listopada, godz. 18.00, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, ul. Kościuszki 2A
***
„Chłopaki płaczą”, czyli Teatr z Warszawy w Tczewie
„Chłopaki płaczą” to tytuł spektaklu Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie. Zobaczymy go w Tczewie w ramach programu Teatr Polska. Tak o spektaklu piszą twórcy:
„Męskie łzy istnieją. Co więcej, wszyscy ich potrzebujemy. Potrzebujemy, jako społeczeństwo, mężczyzn potrafiących okazywać emocje. Dlatego też chcemy uważnie przyjrzeć się momentom, w których próbujemy, przed sobą i przed innymi, zaprzeczać istnieniu męskich łez. Powodom tych zaprzeczeń. Chwilom, kiedy między powodem, bodźcem a płynącą łzą wyrasta tama lęku, niewygody, wstydu, rygorów i zaciśniętych zębów. Chcemy też wspólnie poszukać w tej tamie pęknięć. Emocjonalne spotkanie w męskim gronie nie musi być stereotypową libacją ani rywalizacją. Może być wymianą doświadczeń, szansą na spojrzenie na siebie nawzajem z wyrozumiałością i zgodą na słabość, porażkę, a czasem nawet prywatną katastrofę. Okazją do odkrycia nowych pokładów wrażliwości niezbędnej do życia – a czasem i do tego, żeby to życie ocalić. Premiera odbyła się 23 marca 2023 roku.
10 listopada 2024 r., godz. 19:00
Centrum Kultury i Sztuki, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie
Szczegóły: www.ckis.tczew.pl.
***
Francja Elegancja – koncert muzyki francuskiej w Tczewie
To będzie jak podróż do Paryża – miasta poetów, malarzy, zakochanych, ale też kabaretów, kawiarni i surrealizmu. Niezapomniane piosenki Aznavoura, Brela czy Bécaud przeniosą słuchaczy wprost nad Sekwanę. Nie zabraknie także współczesnej odsłony, usłyszymy utwory Zaz czy Pink Martini. W podróż ulicami Paryża zabierze widzów aktor Teatru Muzycznego w Gdyni Mateusz Deskiewicz, a towarzyszyć mu będzie band pod kierownictwem Ignacego Wiśniewskiego. Będzie po francusku i po polsku, stylowo oraz z przymrużeniem oka.
24 listopada 2024 r., godz. 18
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
ul. Wyszyńskiego 10
Szczegóły: www.ckis.tczew.pl.
***
Koncert Johna Portera i Agaty Karczewskiej w Chojnicach
John Porter to słynny polsko-brytyjski muzyk, zaś Agata Karczewska to młoda songwriterka. „On The Wrong Planet” to, jak zapowiadają organizatorzy, połączenie doświadczenia i młodzieńczej pasji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. John Porter, żyjący w Polsce od 1976 roku, słynie ze współpracy z takimi legendami, jak Kora Jackowska i Marek Jackowski, z którymi współtworzył zespół „Maanam – Elektryczny Prysznic”, ale również współpracował z Anitą Lipnicką, Adamem Nergalem Darskim czy Wojtkiem Mazolewskim. Trzy lata później artysta założył własną formację, którą nazwał „Porter Band”. Agata Karczewska, finalistka prestiżowego konkursu International Songwriting Competition, nominowana do Fryderyka za debiutancki album „I’m Not Good at Having Fun”, wnosi do współpracy świeże spojrzenie na muzykę, bazujące na autentyczności i emocjonalnym przekazie.
28 listopada 2024 r., godz. 18:00
Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1 w Chojnicach
Szczegóły: www.ckchojnice.pl.
***
Listopad to idealny moment na zwiedzanie gotyckich zamków!
Przez cały listopad odbywa się akcja „Średniowieczne opowieści z biletem na zamek za złotówkę”. To oznacza, że do trzech zamków: w Malborku, Sztumie i Kwidzynie, bilet wstępu dla uczniów i studentów do 26. roku życia kosztuje 1 zł, trzeba tylko uiścić opłatę za przewodnika lub audioprzewodnik. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.
Najbliższe wydarzenia:
- 14 listopada 2024 r., godz. 17, zamek w Kwidzynie – Spotkanie „Błogosławiona Dorota a klimat religijny w diecezji pomezańskiej”. Wstęp wolny.
Szczegóły: www.zamek.kwidzyn.pl.
- 18-19 listopada 2024 r., zamek w Malborku, centrum konferencyjne Karwan – Konferencja „Zielona misja – ekologiczne innowacje w muzeach”. Wstęp wolny.
Szczegóły: www.zamek.malbork.pl.
Napisz komentarz
Komentarze