Kopenhaga i Oslo popularne wśród pasażerów z Gdańska
Porty w Skandynawii – zwłaszcza Kopenhaga i Oslo - to najczęściej wybierane połączenia z Gdańska. Wśród miejsc, do których można będzie dotrzeć z gdańskiego lotniska w zimowej siatce połączeń znalazły się także: Alesund, Billund, Goteborg, Helsinki, Haugesund, Malmo, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Skelleftea, Stavanger, Sztokholm-Arlanda, Tromsø, Trondheim i Turku, a także do Rejkiawiku.
- Proponujemy naszym pasażerom bardzo ciekawe połączenia na jesień i zimę, zarówno do miejsc, w których znajdą trochę lata i wakacyjnego klimatu, do miast i regionów w Europie, gdzie turystyka nigdy nie zamiera, ale także do idealnych miejsc na narty, zarówno na południu jak i północy Europy – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
CZYTAJ TEŻ: Najlepsze miesiące w historii lotniska! Port Lotniczy w Gdańsku z wyraźnymi wzrostami
Jeżeli oprócz dobrych warunków do jazdy na nartach szukamy miejsc, które warto odwiedzić, to na północy Europy na pewno ich nie zabraknie. Wybierając się do Kopenhagi nie można pominąć Ogrodów Tivoli. To jedno z największych tego typu miejsc na świecie i najpopularniejszy park rozrywki w Skandynawii. Jednym z pierwszych gości parku był Hans Christian Andersen. Do dyspozycji odwiedzających są kolejki górskie, karuzele, tematyczne altany i ogrody oraz liczne restauracje i kawiarnie. Szczególnie dla tych, którzy lubią emocje podszyte dreszczykiem powinni skorzystać z kolejki górskiej Rutsjebanen, która jest jedną z najstarszych drewnianych kolejek na świecie. Z kolei orientalnie wyglądający budynek w centrum parku to działający od 1909 r. Nimb – luksusowy hotel z restauracjami.
Muzea, galerie sztuki, czyli co warto zobaczyć w Skandynawii?
Ciekawą ofertę zapewni Glyptotek – okazałe muzeum i galeria sztuki, zlokalizowana tuż przy granicach ogrodów Tivoli. W murach Glyptotek znalazło się miejsce dla ponad 10 000 eksponatów. To m.in. dziesiątki marmurowych posągów ze starożytnej Grecji i Rzymu oraz duńskie i francuskie malarstwo i rzeźba. Z dachu Glyptotek roztacza się ciekawy widok na Kopenhagę.
Warto odwiedzić także m.in. reprezentacyjne miejsce w stolicy Danii, położony na Wysepce Zamkowej, pałac Christiansborg. Ze stałym lądem łączy go 9 mostów. Szczególnie warte uwagi są: najwyższa w Kopenhadze wieża (Christiansborg Tårnet) oraz królewskie komnaty (Royal Reception Rooms) wykorzystywane przez duńską koronę do celów reprezentacyjnych.
Życie duńskich monarchów
Muzeum pałacowe Amalienborg (zimowy pałac królewski) serwuje zwiedzającym sporą dawkę wiedzy na temat codziennego życia duńskich monarchów. Obejrzeć można zajmowane dawniej przez królów i członków rodziny królewskiej komnaty czy chociażby salę galową. Ekspozycja objaśnia również, jak przez lata ewoluowały zasady rządzące królewską codziennością.
W szwedzkim Skelleftea warto zobaczyć Lejonströmsbron - drewniany most w Skellefteå, przecinający rzekę Skellefte, w pobliżu kościoła parafialnego dla Skellefteå landsförsamling. Dla miłośników natury, Skellefteå jest rajem z oszałamiającym krajobrazem lasów, rzek i jezior. Rzeka Skellefte słynie z doskonałych możliwości wędkarskich.
Miasto jest domem kilku muzeów, w tym Muzeum Skellefteå, które prezentuje historię i kulturę regionu. Miłośnicy sztuki z pewnością docenią Skellefteå Konsthall, galerię sztuki współczesnej, prezentującą zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów. Koniecznie trzeba także zobaczyć żywą scenę muzyczną miasta, z koncertami na żywo odbywającymi się w różnych miejscach przez cały rok.
Sztokholm to miasto o niezwykłej różnorodności atrakcji. Miłośnicy historii i architektury znajdą tutaj imponujące zabytki, takie jak Zamek Królewski, Katedra Storkyrkan czy Ratusz, które pozwolą poczuć ducha minionych epok. Warto odwiedzić Muzeum Vasa, gdzie zobaczyć można jedyny na świecie zachowany XVII-wieczny okręt wojenny, czy w Medeltidsmuseet. Miłośnicy sztuki mają do dyspozycji Moderna Museet i Nationalmuseum, prawdziwe skarbnice sztuki nowoczesnej i klasycznej oraz Fotografiska, które zachwyca miłośników fotografii. Nie można też zapomnieć o ABBA The Museum, które jest obowiązkowym punktem programu dla wszystkich fanów szwedzkiej muzyki pop. To interaktywne muzeum pozwala przenieść się w czasie i poczuć atmosferę lat 70. i 80., kiedy to ABBA podbijała światowe listy przebojów.
CZYTAJ TEŻ: Dubaj, Madera i Teneryfa. Najciekawsze kierunki lotów z gdańskiego lotniska
Norweskie wrota do Artktyki
Norweskie Tromsø nazywane było dawniej wrotami do Arktyki. To tutaj rozpoczynali swoje wielkie wyprawy najwięksi podróżnicy i odkrywcy jak np. Roald Amundsen. Mimo upływu lat Tromsø dalej pozostaje miejscem, w którym swoją wędrówkę po przepięknych północnych krańcach Norwegii, rozpoczyna wiele osób. Podróż kolejką linową Fjellheisen /Fløya trwa nie więcej niż 4 minuty, z poziomu 50 m n.p.m, dojeżdżamy do 421 m n.p.m. Podniebna trasa kończy się w Storsteinen.
Nie zwiedzić Polarmuseet, czyli muzeum polarnego, to jakby w ogóle nie poznać miasta. Spacerując po Tromsø nie można pominąć starych fortyfikacji, nazywanych Skansenem. To właśnie tutaj znajdują się najstarsze i najładniejsze budynki w mieście. Kolorowe, drewniane niekiedy i bardzo oryginalne. Z kolei Polaria to kolejne miejsce, które przybliży nam życie w Arktyce. Główną atrakcją tego miejsca są Bella, Mai San, Lyra oraz Loffen. Jest to jedno z tylko dwóch miejsc w Europie, w którym można zobaczyć fokowąsy brodate, zwane foką brodatą.
To tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia w Skandynawii i na północy Europy. Teraz wystarczy wybrać dla siebie miejsce na wypoczynek i zamówić bilety. Cudownych wojaży!
Napisz komentarz
Komentarze