Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jest oczytana i nie chce honorarium. Spotkanie z poetą poprowadzi... sztuczna inteligencja

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się wieczór poświęcony najnowszej książce Tadeusza Dąbrowskiego – szkicom o poezji „W metaforze”. Po raz pierwszy w historii spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Sz. I. (czyli sztuczna inteligencja).
Tadeusz Dąbrowski
Tadeusz Dąbrowski: Idea tej książki to pisać o poezji bez zadęcia

Autor: archiwum prywatne

Na pytanie, czy to jego pomysł, Tadeusz Dąbrowski odpowiedział:

- Tak, to ja ją zaprosiłem. Jest zaskakująco oczytana i nie chce honorarium. Będzie to głos dochodzący z offu. A czym jest ten off, niech każdy sobie dopowie. 

Ceniony w świecie poeta (tłumaczony na ponad 30 języków) w zbiorze szkiców „W metaforze” bierze na warsztat sto kilkadziesiąt metafor z wierszy poetów polskich i obcych, poświęcając każdej z nich kilka stron błyskotliwej, analizy. Wśród autorów, z którymi „rozmawia”, są: ks. Józef Baka, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Julian Przyboś, Bruno Jasieński, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Marcin Świetlicki, Jacek Podsiadło, Tomasz Różycki, Krystyna Dąbrowska, Johann Wolfgang von Goethe, Seamus Heaney czy Nelly Sachs.

Książka nosi tytuł „W metaforze”, ponieważ Tadeusza Dąbrowskiego interesują przenośnie, w których – jak mówi - można „zamieszkać”, które mają semantyczne konsekwencje, czyli potrafią – przy naszym twórczym współudziale – rozwinąć się w złożoną opowieść o życiu. 

Szkice zawarte w książce stronią od polonistycznego żargonu, można je czytać na wyrywki, przed snem, w tramwaju albo podczas lunchu.

- Starałem się, by były lekkostrawne – wyznaje Tadeusz Dąbrowski. - Taka jest idea tej książki, by pisać o poezji bez zadęcia, językiem zrozumiałym dla niespecjalistów, bez kompleksów, w pierwszej osobie, bardziej zdając relację z lektury niż - przy pomocy filologicznych narzędzi - rozbierając tekst na czynniki pierwsze. Nie sposób przy pomocy metodologicznych cążków rozebrać tak skomplikowany i delikatny mechanizm, jakim jest wiersz. A już na pewno wyjaśnić jego tajemnicy. To jest książka, która próbuje pokazać, że poezja jest zjawiskiem żywym i że powinniśmy podchodzić do niej bez lęku.

Autor zaprosił do współpracy przy tym projekcie wybitnego malarza, profesora gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Henryka Cześnika, a ten zgodził się stworzyć kilkadziesiąt rysunków

Autor zaprosił do współpracy przy tym projekcie wybitnego malarza, profesora gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Henryka Cześnika, a ten zgodził się stworzyć kilkadziesiąt rysunków, które czynią z tej książki swoisty tryptyk: jego centrum stanowi poetyckie słowo, „skrzydłami” zaś są interpretacje metafor w postaci mikroeseju z jednej strony (Dąbrowski) oraz rysunku z drugiej (Cześnik). 

Podczas spotkania w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wiersze odczytają Ewa Lipska, Anna Piwkowska oraz Józef Baran. Na perkusji zagra wirtuoz tego instrumentu, współtwórca polskiej sceny jassowej, Michał Gos. Będzie można również zobaczyć rysunki Henryka Cześnika oraz wysłuchać rozmowy z artystą. 

13 listopada, g. 19:00, Tadeusz Dąbrowski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, „POETA – WYKRZYKNIK ULICY”. SPEKTAKL SŁOWA

Tadeusz Dąbrowski – ur. w 1979 r. Poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Wykładowca twórczego pisania na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung. Publikuje m.in. w „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Neue Zürcher Zeitung”, „Twórczości”, „Odrze”. W latach 2012–2019 dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz ośmiu zbiorów wierszy, m.in. Te Deum (2005), Czarny kwadrat (2009) i Scrabble (2020). W 2022 r. nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się tom jego wierszy zebranych pt. To jest fajka. Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009) oraz „Małego Berła” Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Nominowany do NIKE (2010). Tłumaczony na 30 języków. Mieszka w Gdańsku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama