W przyszłym roku planowany jest start w kosmos misji technologiczno-kosmicznej Axiom4. Rakieta Falcon9 firmy SpaceX wyniesie na orbitę kapsułę załogową Dragon. Start rakiety odbędzie się z Kennedy Space Center na Florydzie, należącego do agencji NASA. Dowódcą misji będzie Peggy Whitson (USA), specjalistami misji Sławosz Uznański (Polska/ESA) oraz Tibor Kapu (Węgry), pilotem misji Shubhanshu Shukla (Indie). Astronauci przez 14 dni będą przebywać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
CZYTAJ TEŻ: Julia zamierza budować stacje kosmiczne
To misja komercyjna, polski astronauta weźmie w niej udział na mocy umowy podpisanej pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji technologicznej na ISS. Po stronie Polski w przygotowanie misji jest również zaangażowana Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako agencja wykonawcza MRiT. Program misji będzie przede wszystkim skupiony na eksperymentach opracowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego pod kierunkiem ESA.
Profesor Marcin Dornowski jest przewodniczącym Sekcji Medycznej Komisji Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oddział w Gdańsku - na początku października podpisał kontrakt z ESA na realizację eksperymentu w trakcie misji technologiczno-naukowej Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperyment pod kierownictwem prof. Dornowskiego „Lowering Stress Response During Isolation in Astronauts / NEUROFEEDBACK" będzie przeprowadzony przed, w trakcie i po misji w The European Astronaut Centre (EAC) w Kolonii w Niemczech, w NASA's Lyndon B. Johnson Space Center w Houston w USA oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W zespole prof. Dornowskiego są inni naukowcy z gdańskiej AWFiS – prof. Inna Sokołowska, dr Milena Lachowicz oraz dr Tomasz Szot. Pierwsze badania planowane są na początek roku przyszłego.
Napisz komentarz
Komentarze