Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Przesunęli wrak Solena. To początek dużych prac w Bałtyku

Nurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego rozpoczęli duże prace, które są prowadzone w Podwodnym Magazynie Wraków. Pierwszym etapem tej działalności jest przesunięcie szwedzkiego okrętu Solen w miejsce, w którym był w latach 70. XX wieku. Ma to być jedna z większych atrakcji dla płetwonurków.
podnoszenie i przemieszczanie fragmentów tzw. „małego Solena”
Podnoszenie i przemieszczanie fragmentów tzw. „małego Solena”

Autor: Dział Badań Podwodnych NMM

Szwedzki okręt Solen został zatopiony podczas bitwy pod Oliwą w 1627 roku. Teraz udało się wrak statku przenieść i ułożyć w taki sposób, aby zgadzał się z dokumentacją rysunkową z badań, które prowadzono w latach 70. XX wieku. Pracownicy muzeum mówią, że nie było to łatwe zadanie.

Przesunęli wrak szwedzkiego okrętu. Duże zmiany na dnie Bałtyku

W pierwszym etapie usunęliśmy z konstrukcji XVII-wiecznego wraku szwedzkiego okrętu wojennego Solen stare sieci, liny oraz przynęty wędkarskie. Oczyściliśmy drewniane elementy konstrukcyjne, przysypane oraz zagrzebane w piaszczystym dnie, co umożliwiło montaż pasów-zawiesi. Elementy wraku były podczepiane za pomocą zawiesi do worków wypornościowych, napełnianych z pokładu jednostki sprężonym powietrzem, co pozwalało kontrolować przepływ powietrza oraz proces podnoszenia masywnych elementów z dna morza.

dr Krzysztof Kurzyk / kierownik Działu Badań Podwodnych NMM

Co dzieje się w Podwodnym Magazynie Wraków?

Przeniesienie wraku Solena to jednak nie wszystko. Ekipa muzeum we wrześniu rozpoczęła również podnoszenie oraz przemieszczanie ośmiu żeliwnych zabytkowych, półtoratonowych dział z XVIII wieku.

– Działa pochodzą ze szwedzkiego warsztatu, zostały odkryte oraz zadokumentowane w czasie akcji „Wiatrem Gnane” – informuje Kurzyk. – Wtedy to do naszego muzeum trafiły cztery sztuki (dwa z nich po konserwacji znajdują się w holu NMM na Ołowiance), a osiem zatopiono w obszarze Podwodnego Magazynu Wraków, w sporym jednak oddaleniu od pławy NMM oraz wraku Solen.

prace w Podwodnym Magazynie Wraków

Nie dość jednak, że nurkowie mają do czynienia z niełatwym materiałem, to dodatkowo muszą zmagać się ze zmienną w tym sezonie pogodą. Szczególnym utrudnieniem są często silne wiatry.

– Przed nami jeszcze wykonanie dokumentacji podwodnej, w tym m.in. aktualnej fotogrametrii wraku Solen oraz położonych w pobliżu dział – informuje Krzysztof Kurzyk. – Finalnym efektem będzie stworzenie atrakcyjnego stanowiska podwodnego, dostępnego dla płetwonurków, co pozwoli jeszcze lepiej promować oraz chronić morskie dziedzictwo kulturowe Bałtyku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama