Szwedzki okręt Solen został zatopiony podczas bitwy pod Oliwą w 1627 roku. Teraz udało się wrak statku przenieść i ułożyć w taki sposób, aby zgadzał się z dokumentacją rysunkową z badań, które prowadzono w latach 70. XX wieku. Pracownicy muzeum mówią, że nie było to łatwe zadanie.
Przesunęli wrak szwedzkiego okrętu. Duże zmiany na dnie Bałtyku
W pierwszym etapie usunęliśmy z konstrukcji XVII-wiecznego wraku szwedzkiego okrętu wojennego Solen stare sieci, liny oraz przynęty wędkarskie. Oczyściliśmy drewniane elementy konstrukcyjne, przysypane oraz zagrzebane w piaszczystym dnie, co umożliwiło montaż pasów-zawiesi. Elementy wraku były podczepiane za pomocą zawiesi do worków wypornościowych, napełnianych z pokładu jednostki sprężonym powietrzem, co pozwalało kontrolować przepływ powietrza oraz proces podnoszenia masywnych elementów z dna morza.
dr Krzysztof Kurzyk / kierownik Działu Badań Podwodnych NMM
Co dzieje się w Podwodnym Magazynie Wraków?
Przeniesienie wraku Solena to jednak nie wszystko. Ekipa muzeum we wrześniu rozpoczęła również podnoszenie oraz przemieszczanie ośmiu żeliwnych zabytkowych, półtoratonowych dział z XVIII wieku.
– Działa pochodzą ze szwedzkiego warsztatu, zostały odkryte oraz zadokumentowane w czasie akcji „Wiatrem Gnane” – informuje Kurzyk. – Wtedy to do naszego muzeum trafiły cztery sztuki (dwa z nich po konserwacji znajdują się w holu NMM na Ołowiance), a osiem zatopiono w obszarze Podwodnego Magazynu Wraków, w sporym jednak oddaleniu od pławy NMM oraz wraku Solen.
Nie dość jednak, że nurkowie mają do czynienia z niełatwym materiałem, to dodatkowo muszą zmagać się ze zmienną w tym sezonie pogodą. Szczególnym utrudnieniem są często silne wiatry.
– Przed nami jeszcze wykonanie dokumentacji podwodnej, w tym m.in. aktualnej fotogrametrii wraku Solen oraz położonych w pobliżu dział – informuje Krzysztof Kurzyk. – Finalnym efektem będzie stworzenie atrakcyjnego stanowiska podwodnego, dostępnego dla płetwonurków, co pozwoli jeszcze lepiej promować oraz chronić morskie dziedzictwo kulturowe Bałtyku.
Napisz komentarz
Komentarze