Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Dębkach na 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki stanął jego pomnik

Tegoroczne uroczystości związane z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbyły się w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębkach. Uroczystościom towarzyszyło odsłonięcie pomnika kapłana - męczennika. Autorem postumentu jest Tomasz Sobisz.
W Dębkach na 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki stanął jego pomnik

Autor: Roman Jocher

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w sprawowanej przez księdza infułata Daniela Nowaka. Uczestniczył w niej brat ks. Popiełuszki Józef wraz z żoną oraz przedstawiciele władz samorządowych, osoby duchowne, członkowie NSZZ Solidarność. Delegacji oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku przewodniczył Waldemar Szulc, zastępca dyrektora oddziału.

W trakcie uroczystości Waldemar Szulc, odczytał list, który do uczestników uroczystości skierował dr Marek Szymaniak, dyrektor gdańskiego IPN.

- Dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce – napisał Marek Szymaniak. - Wśród setek tysięcy Polaków zaangażowanych w rewolucję „Solidarności" znalazł się także ksiądz Jerzy Popiełuszko. Musimy pamiętać o Nim i Jego ofierze. To nie tylko przywilej naszej wolności, to także nasz obowiązek.

Podczas wydarzenia odsłonięto pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego autorem jest Tomasz Sobisz. Postument ufundowała gmina Krokowa.

CZYTAJ TAKŻE: XII-wieczny kościół na Oksywiu będzie mieć dachówkę jak zabytki w Rzymie

Uroczystościom rocznicowym towarzyszyła wystawa Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim" autorstwa dr Arkadiusza Kazańskiego.

Przypomnijmy, 19 października 1984 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko wygłosił rozważania różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, dokąd został zaproszony przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy. 

“Módlmy się abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” - ks. Jerzy Popiełuszko.

W ostatnich publicznych słowach modlił się o wolność od lęku i żądzy odwetu. Kiedy wracał do Warszawy został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, bestialsko pobity i zamordowany. 30 października skrępowane ciało kapłana obciążone workiem kamieni odnaleziono w wodach Zalewu Wiślanego we Włocławku. 

Na pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki - 3 listopada 1984 r. - przybyło prawdopodobnie nawet prawie milion osób. Było to największe, a na pewno jedno z największych zgromadzeniem tego typu w historii Polski. Ciało 37-letniego kapłana złożono do grobu przy kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Władze komunistyczne, spodziewając się rozruchów postawiły w stan gotowości 17 tysięcy funkcjonariuszy milicji i wojska. Pogrzeb stał się jednak ogromną demonstracją pokoju i przebaczenia, czego uczył ksiądz Jerzy. 

6 czerwca 2010 r., po 13 latach procesu beatyfikacyjnego, ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany.

Organizatorami wydarzenia byli: IPN oddział w Gdańsku, Region Gdański NSZZ Solidarność

Patronat Honorowy: Metropolita Gdański Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama