Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdański Port Czystej Energii rozpoczął gorący rozruch

Port Czystej Energii w Gdańsku rozpoczął tzw. gorący rozruch, czyli uruchomiono testowe spalanie odpadów nienadających się do recyklingu. To właśnie takie paliwo będzie tu wykorzystywane dla produkcji energii elektrycznej oraz ciepła systemowego. Testy urządzeń mają potrwać około 2-3 miesięcy.
Gdański Port Czystej Energii rozpoczął gorący rozruch
Przyjęcie odpadów w hali rozładunku

Autor: Jan Bielawski PCE

Port Czystej Energii to niezwykle ciekawa instalacja. Spalanie odpadów przynosić będzie energię elektryczną i cieplną, do tego oczywiście zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. W pierwszej kolejności przeznaczone do spalania odpady będą transportowane specjalnymi ciężarówkami z Zakładu Utylizacyjnego. Samochody będą wyposażone w tzw. ruchomą podłogę ułatwiającą wyładunek bezpośrednio do bunkra instalacji.

- Aktualnie do Portu Czystej Energii dostarczane są tylko odpady z Zakładu Utylizacyjnego (ZU). Wewnętrzny transport odpadów między PCE a ZU nie powoduje dodatkowego obciążenia komunikacyjnego w mieście, tylko je ogranicza. Kilkanaście ciężarówek dziennie nie będzie już przyjeżdżało do ZU w celu wywiezienia tych odpadów do zagospodarowania na zewnątrz – komentuje Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.

CZYTAJ TAKŻE: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Liderem Wsparcia Inwestycji

Jak przebiega cały proces? Każdy wjazd samochodu jest ewidencjonowany i wprowadzany do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Ciężarówki kontrolowane są też pod kątem obecności w nich materiałów radioaktywnych. Po rozładowaniu przejeżdżają przez kolejną wagę i opuszczają teren zakładu. W hali rozładunkowej, system sygnalizacji świetlnej wskazuje kierowcom odpowiednią bramę, do której mają podjechać i wysypać odpady. Bramy w hali bunkra są automatycznie otwierane tylko na czas rozładunku ciężarówek. Dodatkowo nad bramami znajduje się czerpnia, która pochłania powietrze z zewnątrz, tym samym ograniczając jego rozprzestrzenianie się. Bramy do zsypów są dokładnie uszczelnione i ogniotrwałe a dzięki czujnikom wykrywających zbliżający się pojazd, mają możliwość pracy w trybie automatycznym. To wszystko dla maksymalnego ograniczenia przedostawania się na zewnątrz uciążliwych odorów.

Odpady gromadzone są w bunkrze o pojemności blisko 10 tys. m sześc. lub 4 tys. ton. Wysokość składowania może sięgać 19 m. Z bunkra, z użyciem 2 chwytaków zawieszonych na suwnicach (każdy o ładowności do 5 ton), odpady przenoszone są do leja zasypowego i dalej na ruszt instalacji. W bunkrze mogą operować dwa chwytaki o ładowności do 5 ton odpadów każdy. W bunkrze wytwarza się podciśnienie, co uniemożliwia wydostawanie się odorów przez otwory zsypowe w czasie wyładunku odpadów.

CZYTAJ TAKŻE: Pomorska Ekonomia Społeczna zaprasza na 764. Jarmark Św. Dominika

Kiedy w bunkrze zgromadzona zostanie odpowiednia ilość odpadów - około 2500 ton - pierwsza partia zostaje podana do leja zsypowego i na ruszt instalacji. Wcześniej przy użyciu oleju opałowego lekkiego, rozgrzewa się kocioł do temperatury powyżej 850 stopni C. Dla poprawnego przebiegu spalania temperatura w komorze paleniskowej jest utrzymywana na poziomie 850 - 1050 stopni. Do powietrza będzie ulatniała się niemal wyłącznie para wodna. Proces spalania i oczyszczania spalin jest monitorowany przez system sterowania w cyklu 24 godziny na dobę.

- Gorący rozruch Portu Czystej Energii nie wpływa negatywnie na codzienność mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Instalacja nie jest źródłem uciążliwości zapachowych ani hałasu - zapewnia Sławomir Kiszkurno.

Wyniki monitoringu będą dostępne online zarówno dla zarządzających obiektem, instytucji kontrolujących, m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, jak i na stronie www.portczystejenergii.pl. Dla pełnej transparentności, tablica z aktualnymi wynikami pomiarów emisji zostanie umieszczona przy wjeździe do sąsiadującego z Portem Czystej Energii Zakładu Utylizacyjnego (przy ul. Jabłoniowej 55).

Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i niemal 40 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych – w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej /k. Kwidzyna. Sam Port Czystej Energii to nowoczesna elektrociepłownia umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji są wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu. Są to np. zużyte pieluchy jednorazowe, patyczki i waciki kosmetyczne, chusteczki, styropian, zabrudzony papier czy folie - po słodyczach, nabiale, itp. Cała instalacja będzie pracować w obiegu zamkniętym, a żużle i popioły powstające w procesie spalania odpadów i oczyszczania spalin, po odpowiednim przetworzeniu staną się cennym materiałem wykorzystywanym m.in. w budownictwie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama