Dni Starogardu Gdańskiego to przede wszystkim dobra zabawa dla mieszkańców i gości, którzy w dniach 21-23 czerwca odwiedzili stolicę Kociewia. Każdy dzień miał swoje „wabiki”. Można było za darmo zwiedzić Muzeum Ziemi Kociewskiej, a także wziąć udział w otwarciu wystawy „Pieniądz II RP w dobie reformy walutowej Władysława Grabskiego”. Miłośnicy niesztampowych pamiątek mogli również w Ratuszu Miejskim wybić pamiątkowy żeton z bryłą kościoła św. Mateusza. Przez wszystkie dni w każdym zakątku miasta, gdzie odbywały się uroczystości, można było korzystać z oferty gastronomicznej czy też kupić pamiątki lub rękodzieło.
Dni Starogardu Gdańskiego 2024 za nami!
Muzycznie piątek, 21 czerwca zdominowały dwa koncerty. Do późnych godzin nocnych grali zespół Wilki i Kubańczyk. Muzycy rozgrzali starogardzką publiczność do czerwoności!
Także sobotnie koncerty, 22 czerwca zgromadziły tłumy fanów, ale najpierw odbył się tradycyjnie organizowany Starogardzki Korowód. Przechodził ulicami miasta w rytm muzyki wykonywanej przez Orkiestrę Dętą Starogardzkiego Centrum Kultury. W korowodzie uczestniczyli m.in.: przedstawiciele władz miasta i władz samorządowych, parlamentarzyści, bracia kurkowi, szwoleżerowie, rycerze, seniorzy, sportowcy, cheerleaderki i starogardzianie. Było na co popatrzeć.
Specjalna komisja uhonorowała główną nagrodą (2000 zł) UKS „Kociewie” Starogard Gdański. Wyróżnienia otrzymały: Klub Jeździecki Ale Jazda, Senior+ oraz Senior Retro OPP.
Brat Zbigniew Bonk nowym królem kurkowym
Na starogardzkim rynku odbyła się również tradycyjna intronizacja króla kurkowego. Insygnia królewskie przywdział brat Zbigniew Bonk, któremu udało się w tym roku ustrzelić symbolicznego kura, dzięki czemu zdobył ten zaszczytny tytuł. To jemu prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak oraz przewodnicząca starogardzkiej rady miejskiej Anna Benert przekazali na czas świętowania symboliczny klucz do miasta.
Starogard Gdański: Pobito rekord Polski na „Najdłuższą linię z gofrów”
Tego dnia udało się także pobić rekord Polski na „Najdłuższą linię z gofrów”. Duża w tym zasługa pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Klonówce, które piekły je już od godz. 4. Starogardzka linia osiągnęła 108,5 m i była dłuższa od poprzedniego rekordu o 8,5 m. Jego właścicielem dotychczas był Będzin. Rekord padł w 2022 roku.
Koncerty podczas Dni Starogardu Gdańskiego 2024. „Nostalgicznie, ale też z pazurem”
Od godz. 16.00 na rynku rozbrzmiewała cygańska muzyka. A to za sprawą Don Vasyla. Romska muzyka wypływała z każdego dźwięku, koloru i ruchu.
Podczas niedzielnego Pikniku z Wierzyczanką natomiast, 23 czerwca, królowała muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej SCK oraz Orkiestry Kameralnej, która zaprezentowała znane utwory muzyki filmowej.
Za to na stadionie przygotowano atrakcje dla najmłodszych: zabawy z piratami oraz Turniej Strongman o Puchar Prezydenta Miasta.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że najbardziej w pamięci pozostanie im jednak koncert Kwiatu Jabłoni.
– Pięknie, nostalgicznie, ale też z pazurem – usłyszeliśmy. – Kasia i Jacek Sienkiewiczowie przyciągnęli fanów z całej Polski. Byli u nas mieszkańcy Krakowa, Torunia, Pruszcza i Gdańska.
Publiczność nie chciała wypuścić zespół ze sceny. Także wcześniejszy koncert Nocnego Kochanka zgromadził rzesze fanów. To była prawdziwa petarda, jak przystało na heavymetalowy zespół. Występ zakończony deszczem konfetti dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń.
Nowe rozdanie między Starogardem Gdańskim a Tczewem
Najwyraźniej rozpoczęła się nowa odsłona kontaktów między Starogardem Gdańskim a Tczewem. W uroczystości otwarcia Dni Starogardu Gdańskiego po raz pierwszy uczestniczyli prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski oraz jego zastępcy – Joanna Grabowska i Andrzej Gockowski. Nie zabrakło także Mirosława Augustyna, starosty tczewskiego. Z kolei włodarze Starogardu Gdańskiego: prezydent Janusz Stankowiak oraz wiceprezydent Maciej Kalinowski, pojechali z rewizytą do Tczewa, gdzie wspólnie z jego władzami otwierali Tczewskie Sobótki.
Napisz komentarz
Komentarze