Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk pod znakiem Hanzy. 44. międzynarodowy zjazd

Po 27 latach Gdańsk ponownie będzie gospodarzem międzynarodowego zjazdu miast Nowej Hanzy. To doroczne spotkanie związku, zrzeszającego niemal 200 miast z Europy, ale także święto z bogatym programem dla mieszkańców i turystów.
Hanza
44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku odbędzie się w dniach 13-16 czerwca

Autor: Grzegorz Mehring

– W czasach średniowiecznych Hanza to była przede wszystkim więź handlowa miast leżących w okolicach nadmorskich, ale nie tylko – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Od XX wieku mamy do czynienia z Nową Hanzą. To, co jest ważne, to budowa więzi, wymiana doświadczeń, ale także pochylenie się nad wspólnym dziedzictwem, bo Hanza jest także oparta na tym, co łączyło miasta w przeszłości. Dziś jednak współczesny świat stawia nam wiele nowych wyzwań, i współpraca między naszymi miastami jest bardzo potrzebna. Warto Hanzę rozwijać i dodawać nowe wątki.

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy pod hasłem „Zmiana zaczyna się tutaj”

Nowa Hanza, założona w 1980 roku w holenderskim Zwolle, zrzesza europejskie miasta o hanzeatyckich tradycjach. Jej celem jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich. Najważniejszym organem Związku jest Zjazd Miast Hanzeatyckich, w którym biorą udział delegaci z każdego miasta członkowskiego. W tym roku – w dniach 13-16 czerwca – 44. już zjazd odbędzie się w Gdańsku. To wydarzenie skierowane zarówno do przedsiębiorców, naukowców, twórców oraz innowatorów, jak i do mieszkańców oraz turystów. To nie pierwszy zjazd Nowej Hanzy w Gdańsku. W 1997 roku był elementem obchodów Tysiąclecia Gdańska.

Mottem tegorocznego zjazdu Hanzy jest hasło „Zmiana zaczyna się tutaj”.

– Hasło zjazdu ma pobudzić do rozmowy i dyskusji, a pól rozmowy będzie bardzo dużo – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz. – Co bardzo ważne, chcemy, aby mieszkańcy i turyści także doświadczyli spotkania z Hanzą. Zapraszam na wiele wydarzeń, m.in. jarmark, paradę i wystawy, które będą otwarte dla publiczności.

Briefing prasowy przed 44. Międzynarodowym Zjazdem Hanzy (fot. Grzegorz Mehring)

Wielka Parada Miast w Gdańsku

  • Zjazd rozpocznie się Wielką Paradą Miast – przejdzie ona Drogą Królewską, między Złotą Bramą a Fontanną Neptuna, w czwartek, 13 czerwca o godzinie 19.30. 
  • Po niej o godzinie 20 przy Fontannie Neptuna, gdzie parada zakończy swoją trasę, odbędzie się oficjalna Ceremonia Otwarcia, której gospodarzami będą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodniczący Związku Hanzy, burmistrz Lubeki Jan Lindenau.

A w kolejnych dniach zaplanowano konferencje, spotkania, wystawy i dużo rozrywki.

Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym

Podczas trwania zjazdu Nowej Hanzy na Targu Węglowym odbywać się będzie Jarmark Hanzeatycki. Miasta uczestniczące w nim zaprezentują swoje regionalne tradycje, obrzędy oraz wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Polskim akcentem będzie specjalna edycja targów mody, designu i młodej sztuki, czyli Bakalie x Hanza, prezentująca pomorskie marki i projektantów.

– Ten zjazd jest otwarty dla mieszkańców – mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, koordynującej gdańską edycję zjazdu. – Bardzo nam zależy na tym, aby mieszkańcy się pojawili na Jarmarku Hanzeatyckim. Tam będzie można zapoznać się z dziedzictwem kulturowym, ale również kulinarnym członków Hanzy. Na scenie muzycznej będzie można zobaczyć zespoły z hanzeatyckich miast. Będziemy też promować muzykę, bo przypomnę, że Gdańsk był najważniejszym muzycznie miastem w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie, szczególnie w okresie baroku, czyli w XVII i XVIII w.

Dodatkowo przy napisie „Gdańsk” na Ołowiance przez hanzeatycki weekend odbywać się będą koncerty szantowe.

Mieszkańcy i turyści będą mogli również wziąć udział w grze terenowej „DyleMat”, która poprowadzi ich przez Stare Miasto, prezentując historyczne wydarzenia oraz życie dawnych mieszkańców w konwencji fantasy-thriller. Gra będzie dostępna po zeskanowaniu kodu QR na tablicy ogłoszeń w Ratuszu Staromiejskim. 

Będzie też gra Hansa Guilds. Jej uczestnicy wcielają się w kupców prowadzących domy kupieckie na obszarze Ligi Hanzeatyckiej w XV wieku. Podczas rozgrywki zarządzają wozem i statkiem, dostarczają zamówione towary do określonych miast, stawiają kantory, a także wykupują licencje, aby rozwijać swoją działalność handlową. Na ich decyzje wpływają wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w tamtym okresie.

  • Jarmrak Hanzeatycki będzie otwarty w piątek i sobotę, 14-15 czerwca w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedzielę, 16 czerwca w godzinach 10:00-16:00. 
  • Bakalie x Hanza odbędą się w sobotę i niedzielę, 15-16 czerwca w godzinach otwarcia jarmarku.

Szczyt Burmistrzów i forum gospodarcze

Jednym z kluczowych wydarzeń podczas Zjazdu Hanzy w Gdańsku będzie Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów

– Moje zaproszenie przyjęło kilkudziesięciu burmistrzów, którzy będą obradować w piątek, 14 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – Podczas spotkania w kilku grupach tematycznych pokażemy, że Hanza to nie tylko historia, ale także próba znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesności. Panele będą dotyczyły takich zagadnień, jak: transport publiczny i alternatywny, mobilność miejska, agenda klimatyczna, ekologia, dziedzictwo hanzeatyckie, zmiany kulturowe oraz – co jest mi bardzo bliskie – aktywizacja obywatelska.

Będzie także forum gospodarcze, które zgromadzi przedstawicieli środowisk biznesowych z miast hanzeatyckich i województwa pomorskiego. Jego tematyka oparta jest na inteligentnych specjalizacjach Pomorza. Przedstawiciele sektora biznesu poruszą tematy związane z innowacyjną gospodarką, hi-tech/IT, transformacją energetyczną oraz z przemysłem kosmicznym.

Wystawy poświęcone Hanzie

Zjazdowi Nowej Hanzy towarzyszyć będą także wystawy przybliżające przeszłość i teraźniejszość hanzeatyckich miast: 

  • „Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w.”, Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, 13-16.06., godz. 10-18,
  • wystawa pokonkursowa Made in Hansa, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, 15-16.06., godz. 12-20,
  • wystawa „Kreatorzy tkanin z Pomorza”, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, 15-16.06., godz. 10-18,
  • zwiedzanie Spichlerza Błękitny Baranek, ul. Chmielna 53, 13-14.06., godz. 10-16,
  • zwiedzanie Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, 15-16.06., godz.14-18,
  • zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, 15-16.06., godz. 10-18.

Z kolei zainteresowanych stanem finansów średniowiecznego hanzeatyckiego Gdańska mogą wybrać się na wykład dr. Marcina Grulkowskiego - Gdańszczanin w świecie liczb, cen, pieniędzy w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych. Opowie o metodzie wykonywania działań arytmetycznych, rozpowszechnionej w Gdańsku i wielu innych miastach europejskich w późnym średniowieczu i używanej jeszcze kilkaset lat później.

Przekazanie dzwonów

Warto wiedzieć, że podczas zjazdu zaplanowano przekazanie trzech dzwonów kościelnych, które wracają do Gdańska po 83 latach. Dzięki inicjatywie Fundacji Hanzeatyckiego Miasta Gdańsk w Lubece, Unii Kościołów Ewangelickich w Ewangelickim Kościele Niemiec oraz wsparciu polskiego „Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Tradycji Dworu Artusa w Gdańsku” ich burzliwa historia dobiegła końca. 

  • Przekazanie dzwonów odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca o godz. 10:00 w Zespole Przedbramia na Targu Węglowym. 
  • Następnie o godzinie 11.30 w bazylice Mariackiej zaplanowano modlitwę międzywyznaniową.

Najwyższym organem Nowej Hanzy jest Zgromadzenie Delegatów, do którego wszystkie miasta członkowskie wysyłają swoich przedstawicieli. Podejmuje ono kluczowe decyzje dotyczące kształtu stowarzyszenia oraz przyszłej polityki prowadzonej wśród miast członkowskich Hanzy. Osobny program przygotowano także dla delegatów Młodej Hanzy.

  • 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy zakończy się 16 czerwca o godz. 14.30 przy Fontannie Neptuna. W trakcie ceremonii Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby – gospodarza przyszłorocznego zjazdu.

44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku. Zmiany w organizacji ruchu

  • W związku z organizacją Zjazdu Hanzy, od poniedziałku, 10 czerwca Targ Węglowy będzie zamknięty, 
  • a w dniach 12-18 czerwca liczba miejsc parkingowych na wyspie Ołowiance przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zostanie znacząco ograniczona.
  • Dodatkowo, w czwartek, 13 czerwca w godzinach 19.30-21 ruch pojazdów ulicą Bogusławskiego może być ograniczony.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama