Projekt PKM na Gdańsk Południe jest największym przedsięwzięciem komunikacyjnym w dziejach miasta. Szacunkowy koszt budowy może wynieść nawet 2 miliardy złotych. Zgodnie z umową, którą podpisano w listopadzie ubiegłego roku, Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk będą współfinansować opracowanie dokumentacji projektowej PKM Południe, która ma powstać w latach 2024-2026. Jej szacunkowy koszt wynosi 50 mln zł, z czego 28 mln zł to wkład Gdańska.
Nowoczesny system kolejowy
Celem projektu PKM Południe jest stworzenie nowoczesnego systemu kolejowego transportu publicznego o charakterze aglomeracyjnym, zintegrowanego z innymi formami komunikacji zbiorowej. Już za kilka lat PKM Południe ma stać się realną alternatywą dla transportu indywidualnego terenów położonych w południowych dzielnicach Gdańska.
– Polski rząd zaproponował, aby modernizacja linii kolejowej była w stosunku 70% do dofinansowania ze środków europejskich. Projekt staje się więc bardzo realny – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
– Budowa PKM Południe przysłuży się rozwojowi naszego miasta – dodaje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Umowa, którą podpisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku umożliwiła ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację pierwszego etapu inwestycji.
Sześciu chętnych do zaprojektowania PKM Południe
Wykonaniem dokumentacji projektowej odcinka aglomeracyjnego PKM Południe i towarzyszących mu dwóch inwestycji drogowych Gdańska zainteresowanych jest 6 konsorcjów firm z Polski, Hiszpanii i Niemiec. Obecnie trwa weryfikacja złożonych ofert.
Prace projektowe będą realizowane w latach 2024-2026. Jeżeli przygotowującym PKM Południe samorządom uda się w tym samym czasie zdobyć unijne dofinansowanie, to realizacja inwestycji będzie możliwa już w latach 2027-2029.
Napisz komentarz
Komentarze