Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Komandor Roman Rakowski obchodził 100. urodziny

Od Szarych Szeregów po wojskowy stopień komandora, poprzez areszty NKWD i SB, z Orderem Virtuti Militari oraz długą listą odznaczeń. Trudno krótko streścić dotychczasową drogę życiową komandora Romana Rakowskiego, którego 100. urodziny świętowano w sobotę, 16 marca w gdańskim Dworze Artusa.
komandor Roman Rakowski, 100. urodziny, Gdańsk 2024

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

100. urodziny komandora Romana Rakowskiego w Gdańsku

W uroczystych obchodach 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego w Dworze Artusa udział wzięli m.in. arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

Komandor Romana Rakowski. Co o nim wiemy?

Do harcerstwa Roman Ratkowski wstąpił w połowie lat trzydziestych XX wieku, a po wybuchu II Wojny Światowej wspólnie ze swoją drużyną pomagał ludności uciekającej na Wschód oraz w ukrywaniu broni pozostałej po Wojsku Polskim. Gdy Gestapo rozpracowało jego zespół, zmuszony był uciekać i trafił do Szarych Szeregów. Tam działał w Grupach Szturmowych (GS), by później zostać do dyspozycji Kedywu Okręgu Krakowskiego ZWZ-AK. Później trafił do jednostki specjalnej 993 i uczestniczył w wykonywaniu wyroków podziemnych sądów – w tym wyroków śmierci. Brał udział w akcji „Burza” we Lwowie, a za bitwę o Kortumową Górę odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V kl. Był więziony przez NKWD.

Po wojnie ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie na Wydziale Prawa i, mimo iż nigdy nie wstąpił do PZPR, pełnił funkcje prezesa i wiceprezesa Spółdzielni Spożywców „Społem” w Sopocie i Gdańsku, a ostatecznie został prezesem Gdańskiego Oddziału Wojewódzkiego Centralnego Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”. Jeszcze w 1965 roku spędził 4 miesiące w areszcie Służby Bezpieczeństwa pod zarzutem nieujawnienia w dokumentach służby w Armii Krajowej

Przez cały czas pozostawał aktywny społecznie. Odznaczony został m.in.: wspomnianym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V kl., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim czy Krzyżem Armii Krajowej. 

Na temat biografii bohatera więcej przeczytasz TUTAJ.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama