Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Podpisano umowę na dokumentację budowy

Muzeum II Wojny Światowej w czwartek, 18 stycznia podpisało umowę na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, zwycięski projekt

Autor: MIIWŚ

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Jest umowa na dokumentację projektową

Do podpisania umowy pomiędzy muzeum a pracowniami: Muro Architekci, Krystyna Lachman-Pabich, Lachman Pabich Architekci oraz Pracownią Architektoniczną „Projektownia” z Łodzi, na wykonanie kompletnej dokumentacji w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte” doszło w czwartek, 18 stycznia. Dokument ze strony gdańskiego muzeum podpisał dyrektor dr hab. Grzegorz Berendt.

PRZECZYTAJ TEŻ: Urząd idzie do sądu. Chodzi o odszkodowanie za Westerplatte

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 31października ubiegłego roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki dwuetapowego realizacyjnego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jego celem było wyłonienie najlepszej, pod względem architektonicznym, urbanistycznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym, koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jarosław Sellin: Muzeum Westerplatte gotowe pod koniec 2027 roku

W obiektach, które powstaną na historycznym polu bitwy, oprócz historii wrześniowych walk na Westerplatte, przywołany zostanie szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku. Plenerowy charakter całego założenia ma pozwolić na utworzenie placówki w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem. Jego centrum od listopada 2022 roku stanowi cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym pochowano obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na wystawę w Muzeum Westerplatte zejdziemy pod ziemię

Dzięki wciąż prowadzonym badaniom archeologicznym w tym miejscu udało się odnaleźć już ponad 60 tys. artefaktów. Najcenniejsze z nich będzie można obejrzeć na wystawach ulokowanych na dostępnej przestrzeni dawnej składnicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama