Nowe mieszkania przy ul. Piotrkowskiej w Gdańsku
Staraniem Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego ukończono przy ul. Piotrkowskiej 4 budynki, w których znajduje się 127 mieszkań. Kilkunastu lokatorów odebrało klucze do własnych "M" z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
- Macie blisko tramwaj, którym można w różne miejsca dojechać. Piękne tereny rekreacyjne, w które wzbogacamy Gdańsk Południe. Są tu zbiorniki retencyjne, wokół których można uprawiać sport, chodzić na spacery, spędzać wspólnie czas. Mam nadzieję, że w tym miejscu, przy ulicy Piotrkowskiej, znajdziecie swoje szczęście i będzie się Wam dobrze żyło - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Osiedle przy ul. Piotrkowskiej będzie się składać z 12 budynków wielorodzinnych, w których znajdzie się łącznie 376 mieszkań. Do końca roku 2020 powstało 5 bloków, teraz kolejne 4, w przyszłym roku ma ruszyć budowa kolejnych dwóch bloków z 60 mieszkaniami. Powstanie też projekt ostatniego, dwunastego budynku.
Kto w tych budynkach mieszka? W pierwszej kolejności lokale otrzymują rodziny mieszkające w budynkach, skąd muszą być w krótkim czasie wykwaterowane. Przyczyny są rozmaite - domy te często znajdują się w fatalnym stanie technicznym i wymagają remontu, czasem nawet rozbiórki. Mieszkania otrzymują ponadto rodziny znajdujące się na specjalnej liście komunalnej, składające wnioski o lokal zamienny o wyższym standardzie, osoby z niepełnosprawnością ruchową, wreszcie rodziny pragnące poprawić swoje warunki mieszkaniowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Starogardzie Gdańskim będą nowe mieszkania. TBS postawi dwa bloki
Oddawane do użytku mieszkania mają wysoki standard wykończenia, dochodzą do tego garaże, wózkarnie, komórki lokatorskie. W każdym z nowych budynków znajduje się jedno mieszkanie pozbawione wszelkich barier architektonicznych, z przeznaczeniem dla osób z niepełnosprawnościami. Mieszkania na parterze posiadają dostęp z poziomu chodnika. Wewnątrz mieszkań są już podłogi, stolarka drzwiowa oraz biały montaż z armaturą. W kuchniach kuchenki elektryczne. Mieszkania już są wyposażone w opomiarowanie zużycia mediów oraz w instalacje światłowodowe.
Nowe budynki kosztowały ponad 45,6 miliona złotych. Udało się pozyskać wsparcie dwóch rządowych programów: Funduszu Dopłat oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. To łącznie aż 90 proc. kosztów. Resztę wydatków pokryto z budżetu miasta oraz środków Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
- To jest realny przykład, że na konkretne cele tam, gdzie tylko to jest możliwe staramy się w rządowych programach brać udział, wnioskować o dodatkowe finansowanie naszych, miejskich inwestycji - oceniła Aleksandra Dulkiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze