W czwartek, 28 września na parkingu Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Bolesława Chrobrego w Sopocie ogłoszone zostały wyniki Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy Sopotu mieli do wykorzystania ponad 2,5 mln zł na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego.
- 5108 osób oddało głos w sopockim Budżecie Obywatelskim. To o 200 osób więcej niż w zeszłym roku - informuje Magdalena Czarzyńska - Jachim, wiceprezydent Miasta Sopotu. – I to co nas cieszy, głosują zarówno bardzo młodzi ludzie jak i seniorzy. Seniorów głosowało ponad 34%, młodych osób, do 25 roku życia, prawie 20%.
- W projektach ogólnomiejskich mieszkańcy zdecydowanie wybrali funkcjonowanie i doposażenie ambulatorium w budynku sopockiego Pogotowia. Ambulatorium, które codziennie działa w godzinach wieczornych oraz oczywiście w dni wolne, czyli w weekendy i święta - mówi Czarzyńska-Jachim.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sopot ma nową karetkę. Ale czy o to chodzi w budżecie obywatelskim?
Kwota jaka ma zostać przeznaczona na Ambulatorium to 940 tysięcy złoty.
W ramach Budżetu Obywatelskiego wybrano również tzw. projekt miękki – realizacja programu profilaktyki nowotworów piersi, czyli badania USG dla sopocianek, w tych przedziałach wieków, które nie są objęte programem rządowym (45-49 lat i po 70 r.ż). Na realizacje tego programu przeznaczone zostanie około 75 tys. zł rocznie.
- To pokazuje jak bardzo nasz system dofinansowywania usług profilaktycznych oraz usług medycznych jest niedoszacowany i nie odpowiada na realne potrzeby mieszkańców - dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.
W projektach ogólnomiejskich mieszkańcy zdecydowanie wybrali funkcjonowanie i doposażenie ambulatorium w budynku sopockiego Pogotowia. Ambulatorium, które codziennie działa w godzinach wieczornych oraz oczywiście w dni wolne, czyli w weekendy i święta
Magdalena Czarzyńska-Jachim / wiceprezydentka Sopotu
Część puli z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego zostanie przeznaczona również na projekty z ubiegłego roku. Sytuacja makroekonomiczna, drożyzna, inflacja, trudności na rynku wykonawców spowodowały, że koszt realizacji tych projektów był znaczenie wyższy - tłumaczy Marcin Skierawski, wiceprezydent Miasta Sopotu. - Dlatego 1,3 mln przeznaczyliśmy na realizacje projektów, na które umawialiśmy z mieszkańcami w latach ubiegłych.
Część puli zostanie również przekazana do sopockich szkół. Oprócz tego sopocianie wybrali też projekty proekologiczne i związane ze środowiskiem, takie jak urządzenia ze zdrową karmą dla ptactwa czy powstanie nowego woonerfu, czyli ulica, na które pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. Kolejny woonerf powstanie na końcu ulicy Haffnera, pomiędzy ulicą Kubacza a ulicą Bohaterów Monte Casino. Sopocianie wybrali także projekt rewitalizacji 100-letniej alei drzew przy ul. 3 Maja.
Napisz komentarz
Komentarze