Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W niedzielę Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie

Jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Kaszubach – Kaszubska Droga Krzyżowa, odbędzie się w niedzielę, 13 kwietnia w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie. Początek o godz. 19.
IX Kaszubska Droga Krzyżowa
IX Kaszubska Droga Krzyżowa

Autor: Sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub

Kaszubska Droga Krzyżowa 13 kwietnia w Sianowie

Kaszubską Drogę Krzyżową będziemy przeżywali w duchu Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka. Jest to czas szczególnej łaski, przebaczenia i odnowy, w którym człowiek otrzymuje możliwość rozpoczęcia wszystkiego od nowa. I my w Sianowie pragniemy na nowo zbliżyć się do Boga i trzymać się krzyża, i iść za Jezusem. W tym roku podczas rozważań pragniemy skupić się na szczególnej roli nadziei w życiu.

parafia Sianowo, oddział ZKP w Sianowie / organizatorzy Kaszubskiej Drogi Krzyżowej

„Nôdzeja zawiesc ni mòże”

Rozważania drogi krzyżowej – tradycyjnie – czytane będą po kaszubsku. Rozpocznie prezes ZKP Jan Wyrowiński, a następie odczytają je przedstawiciele oddziałów ZKP z: Szemuda, Gdańska, Żukowa, Kolbud, Góry, Przywidza i Sianowa.

Reklama

Podczas  drogi krzyżowej będzie niesiony brzozowy krzyż, który jest symbolem pamięci o tragicznej historii sianowskiej ziemi.

„Podczas odpustu MB Szkaplerznej, 16 lipca 1941 roku, odbyła się publiczna egzekucja więźniów z obozu w Sztutthof. Zabito partyzantów z powiatu kartuskiego należących do „Gryfa Pomorskiego”. W dniu egzekucji przywieziono więźniów z Kartuz do Sianowa, byli to: Antoni Naczk z Tuchlina, Jan Dąbrowski z Kamienicy Królewskiej, Franciszek Paszka z Kartuz oraz Józef Głodowski z Gowidlina . Przywieziono też kilku więźniów do pomocy w budowie szubienicy. Osoby zgromadzone na odpuście skierowano na miejsce zbrodni i zmuszono do oglądania egzekucji. Na miejscu stracenia miejscowa ludność postawiła później cztery brzozowe krzyże, pod którymi na modlitwie gromadził się ksiądz z miejscową ludnością” – poinformowali organizatorzy Kaszubskiej Drogi Krzyżowej.

Krzyż będą nieśli członkowie ZKP oraz przedstawiciele różnych organizacji działających w sianowskiej parafii: strażacy, sołtysi, ojcowie róż różańcowych, Rycerze Kolumba, służba liturgiczna. Symboliczny krzyż zapłonie też na placu Pielgrzymkowym. Przygotują go harcerze Hufca Kartuzy działający w drużynach harcerskich parafii Sianowo – z Koloni i ze Staniszewa.

Kaszubska Droga Krzyżowa 2025
(Materiały prasowe)
Reklama Newsletter Zawsze Pomorze - zapisz się
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama