Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Budowanie sportowej tożsamości na Pomorzu

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich Śląskie 2023 przeszła do historii. Znaczącą rolę odegrało w niej Województwo Pomorskie.
OOM ŚLĄSKIE 2023
Młodzi rugbiści gdańskiej Lechii (biało-zielone koszulki) zdobyli w OOM 2. miejsce

Autor: OOM ŚLĄSKIE 2023 | Fotoruda.pl

W klasyfikacji z podziałem na dyscypliny sportowe nasze województwo zdobyło łącznie 1408,5 punktu.

W klasyfikacji punktowej wszystkich województw Pomorskie zajęło 5. pozycję, za Wielkopolskiem, Mazowieckiem, Śląskiem i Kujawsko-Pomorskiem.

W klasyfikacji medalowej Pomorskie uplasowało się na 10. pozycji. Na to miejsce złożyło się 45 medali (15 złotych, 19 srebrnych i 11 brązowych). W pierwszej trójce tej klasyfikacji jest Mazowieckie (111 medali), Kujawsko-Pomorskie (84) i Śląskie (81).

Z kolei w pierwszej trójce najlepiej punktujących pomorskich dyscyplin są: żeglarstwo, lekkoatletyka i wioślarstwo. W klasyfikacji wojewódzkiej pomorscy żeglarze zajęli 1. miejsce, podobnie jak rugbiści.

– Jako trener koordynator zaczęłam tę pracę cztery lata temu – mówi Michał Pietryk, trener kadry wojewódzkiej Pomorza w rugby. Sam przed laty grał w rugby w sopockim Ogniwie, a teraz jest trenerem w Rugby Club Lechia Gdańsk. – Zacząłem systematycznie zbierać i zachęcać do gry w rugby dzieci i młodzież. Jest dobra atmosfera, są wyjazdy. Uważam, że ciężką pracą można do czegoś dojść – dodaje.

Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży podopieczni Michała Pietryka zajęli w kategorii kadet 2. miejsce (RC Lechia Gdańsk) i 3. (Ogniwo Sopot). Miejsca na podium młodych zawodników z pomorskich klubów dały sukces w postaci 1 miejsca w klasyfikacji OOM.

Młodzi rugbiści Lechii i Ogniwa byli na wspólnym obozie w ramach przynależności do kadry wojewódzkiej. To bez wątpienia scaliło tę grupę i dało podwaliny pod sukces w OOM.

Michał Pietryk chciałby, aby te sukcesy na młodzieżowym etapie dały szansę pozostania przy rugby jak największej liczbie obecnych adeptów tej dyscypliny sportu na Pomorzu.

– Chciałbym, żeby byli z nich zawodnicy, ale nie tylko oni są potrzebni w rugby. Także jako sędziowie, pomocnicy trenerów, organizatorzy imprez na kibicach kończąc – dodaje. – Chodzi o budowanie społeczności rugby, ta jak to jest w Wielkiej Brytanii czy Francji. To powinny być dla nas wzory.

Bardzo dobrze spisali się także młodzi pomorscy pięcioboiści, którzy swoje zawody w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozgrywali na początku lipca w Szczyrku. W klasyfikacji województw pomorscy pięcioboiści zajęli drużynowo 3. miejsce, a w klasyfikacji klubowej 2. miejsce za sprawą klubu UKS Dwójka Tczew.

– Wracamy do starych dobrych czasów – komentuje ten wynik Jan Szymczuk, wojewódzki koordynator kadry pięcioboistów i prezes Pomorskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego. – Przez pewien czas startując na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży mieliśmy więcej klubów i zajmowaliśmy na ogół pierwsze i drugie miejsca. To wynikało z ilości zawodników, którzy zdobywali dla nas więcej punktów. W tym roku na OOM zakwalifikowały się trzy kluby, ale tegoroczny wynik jest dużym osiągnięciem. Przede wszystkim jednego klubu z Tczewa. To dzięki postawie jego zawodników i pracy trenerów mieliśmy tak wysoką pozycję – dodaje.

Zdaniem trenera i prezesa pięcioboistów w Tczewie istnieje pewna ciągłość pracy, bo szkolą tam w pływaniu i dwuboju. Ci zawodnicy, którzy rezygnują z pływania przechodzą do sekcji dwuboju, czyli biegania i strzelania. To daje dziś dobre wyniki i dobry prognostyk na przyszłość.

Urząd Marszałkowski reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama