NOCh od 1 lipca w każdym szpitalu z SOR-em
Jeszcze w kwietniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przypominał, że szpitale czeka kolejna rewolucja. Aby odciążyć oblegane, także przez lżej chorych, szpitalne oddziały ratunkowe, każda placówka, w której działa SOR, powinna stworzyć punkt nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Za kilka dni, 1 lipca, mija ostateczny termin stworzenia punktów NOCh.
Na Pomorzu działa przy szpitalach trzynaście oddziałów ratunkowych. Przyszpitalnych punktów nocnej i świątecznej opieki chorych, usytuowanych także przy szpitalach powiatowych, jest jeszcze więcej, bo aż trzydzieści.
Tylko jeden, największy na Pomorzu szpital – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku – nie spełnił do tej pory wymogów ministerialnych. Kilka lat temu UCK zwolniono z tego obowiązku, z powodu wysokiego stopnia referencyjności. Dziś wygląda jednak na to, że Ministerstwo Zdrowia nie odpuści i NOCh w UCK powstanie. Pytanie tylko – gdzie?
Nocna i świąteczna pomoc lekarska w Klinice Psychiatrii Dorosłych w Gdańsku? Pacjenci oburzeni
– Przed kilkoma dniami pojawiła się informacja, że chorzy z infekcjami, gorączkami i innymi dolegliwościami mają być przyjmowani w części Kliniki Psychiatrii Dorosłych – mówi pacjent kliniki.
Jesteśmy oburzeni tym pomysłem. Klinika Psychiatrii Dorosłych, ze względu na swoją specyfikę, dysponuje osobnym wejściem. Pacjenci nie mają kontaktu z innymi osobami, korzystającymi z Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. I tak powinno pozostać. Tymczasem, według planów dyrekcji, obie grupy – z Oddziału Dziennego kliniki i z punktu NoCh, będą mijać się na wspólnym korytarzu. To sprzeczne z prawami pacjenta, gwarantującymi m.in. zachowanie intymności i godności oraz zachowanie w tajemnicy informacji związanych z naszymi schorzeniami. Wielu z nas nie chce spotkać w klinice kolegi z pracy lub sąsiada, który w ten sposób dowie się o naszej chorobie.
pacjent Klinikii Psychiatrii Dorosłych UCK
PRZECZYTAJ TEŻ: Czy od lipca Szpitalne Oddziały Ratunkowe czeka rewolucja?
Dorota Kuzimska, zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych podkreśla, że obowiązek wprowadzenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nakłada na szpital rozporządzenie ministerstwa zdrowia.
– Żadne wiążące decyzje odnośnie zmian strukturalnych w UCK jeszcze nie zapadły – twierdzi wicedyrektor Dorota Kuzimska.
Aktualnie szukamy optymalnego rozwiązania, które będzie korzystne przede wszystkim dla naszych pacjentów. Rozumiemy ich zaniepokojenie i chcemy zapewnić, że bierzemy pod uwagę wszystkie głosy oraz opinie. Dokładamy również starań, aby nie zaburzyć pracy innych Klinik.
Dorota Kuzimska / zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. sprzedaży i rozliczeń usług medycznych
Napisz komentarz
Komentarze