Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Artykuły

Drewniana ściana zasłoniła jezioro w Charzykowach
Drewniana ściana zasłoniła jezioro w Charzykowach

Mieszane uczucia wśród mieszkańców i turystów budzi ponad dwumetrowy płot zasłaniający widok na Jezioro Charzykowskie na łączniku promenady ze ścieżką pieszo-rowerową w Charzykowach. Powstał on co prawda zgodnie z prawem, ale czy oby na pewno dodaje uroku wakacyjnej stolicy gminy Chojnice?

17.06.2023 09:45
Rajd rowerowy przejechał przez Żuławy dla przypomnienia o kryzysie klimatycznym
Rajd rowerowy przejechał przez Żuławy dla przypomnienia o kryzysie klimatycznym

Blisko 350 rowerzystów przemierzyło Żuławy Wiślane by zwrócić uwagę na problem podnoszącego się poziomu mórz, jako konsekwencji ocieplania klimatu i topnienia lodowców. Uczestnicy zadeklarowali też wolę zmiejszenia swoich indywidualnych śladów weglowych.

17.06.2023 09:27
Patrzą z półek wielkimi oczami i wiem, że wiele widziały
Patrzą z półek wielkimi oczami i wiem, że wiele widziały

Niemal z nabożeństwem myślę dziś o dawnej polskiej myśli fotooptycznej. Rozczula mnie też tamta relacja między fotografem a fotografowanym. Dziś to ledwie krótkie „pstryk”, kiedyś to było misterium – mówi Grzegorz Mehring, gdański fotoreporter, kolekcjoner aparatów fotograficznych, między innymi jego zbiory zaprezentuje wystawa w Hewelianum.

17.06.2023 06:00
Reklama
Stanisław Danielewicz
O muzyce nade wszystko. Opole: między stolicą a zapyziałym zaściankiem

Popularny krytyk muzyczny Jerzy Waldorff, którego publikacje wywierały wpływ na życie muzyczne w Polsce w latach 1939-1999, czyli przez lat sześćdziesiąt, określił Opole, gdzie od sześćdziesięciu lat odbywają się festiwale, mianem stolicy polskiej piosenki. Zarówno koincydencja (i tu, i tam sześćdziesiąt), jak samo dumne miano wywołały u mnie gorzkie refleksje, po pierwszym koncercie festiwalowym w piątek 9 czerwca, zatytułowanym „Od Opola do Opola”. Jakże łatwo utracić dobre imię, w roku jubileuszu, i z pozycji stolicy trafić do kategorii zapyziałego zaścianka! Piątkowy koncert, a jakże, wspomnieniowy, był bowiem jednym pasmem kompromitacji, niekompetencji i braku pomysłu na formę.

17.06.2023 06:00
Forum Rynku Nieruchomości. O kondycji branży deweloperskiej
Forum Rynku Nieruchomości. O kondycji branży deweloperskiej

W Sopocie spotkają się eksperci - badacze rynku mieszkaniowego i komercyjnego, finansiści, samorządowcy i deweloperzy z całej Polski

16.06.2023 20:42
Plachandry Kociewskie ponownie w powiecie tczewskim. Tym razem w Pelplinie
Plachandry Kociewskie ponownie w powiecie tczewskim. Tym razem w Pelplinie

Znane jest już miejsce tegorocznych Plachandrów Kociewskich. Tym razem wydarzenie zawita do powiatu tczewskiego – do Pelplina. To czwarta edycja Plachandrów. Wydarzenie odbywać się będzie równocześnie z obchodami Dnia Św. Bernarda, patrona miasta Pelplin. Podczas święta Kociewiaków wręczone zostaną zaszczytne tytuły Ambasadora Kociewia oraz Perełki Kociewia. Lista kandydatów już jest zamknięta.

16.06.2023 17:32
Reklama
Biało-czerwona historia, czyli o Gedanii w Muzeum II Wojny Światowej
Biało-czerwona historia, czyli o Gedanii w Muzeum II Wojny Światowej

Już od ponad 100 lat na piłkarskiej i sportowej mapie Gdańska jest klub Gedania Gdańsk. W piątek, 16 czerwca w ramach cyklu „Spotkania z historią" o biało-czerwonej tradycji w Gdańsku opowiadał Adam Mauks, autor książki o Gedanii i jednocześnie dziennikarz sportowy „Zawsze Pomorze”.

16.06.2023 16:32
Czy człowiek nauczy własny organizm, jak walczyć z rakiem? Najwięksi specjaliści leczący glejaki spotkali się w Gdańsku
Czy człowiek nauczy własny organizm, jak walczyć z rakiem? Najwięksi specjaliści leczący glejaki spotkali się w Gdańsku

Walka z nowotworami mózgu to jedno z większych wyzwań współczesnej medycyny. W Gdańsku na trwającym do soboty kongresie poświęconym leczeniu glejaków o niskim stopniu złośliwości spotkali się wysokiej klasy specjaliści z całej Europy. O nadziei dla tysięcy pacjentów, dla których diagnoza: glejak brzmi jak wyrok rozmawiamy z dr. Francesco Verganim, jednym z najbardziej znanych w Europie neurochirurgów, specjalizującym się w leczeniu pierwotnych i wtórnych guzów mózgu, konsultantem w King's College Hospital w Londynie.

16.06.2023 16:04
Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu? Badania gdańskich naukowców
Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu? Badania gdańskich naukowców

Na kuchenkach gazowych gotujemy posiłki w co najmniej połowie polskich gospodarstw domowych. - Używanie kuchenek gazowych przyczynia się do rozwoju astmy u dzieci w porównywalnym stopniu do ekspozycji na dym papierosowy oraz do zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby układu krążenia oraz niektóre nowotwory u osób dorosłych - ostrzegają tymczasem lekarze.

16.06.2023 15:40
Reklama
Arka Gdynia - Sandecja Nowy Sącz
Quo vadis, Arko? Prezydent Gdyni wstrzymuje finansowanie klubu

Dla Arki Gdynia to kolejny sezon, który kończy się niepowodzeniem, bo tak trzeba nazwać kolejny brak awansu do piłkarskiej ekstraklasy, na który i kibice, i miasto, mieli nadzieję. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek brak awansu uważa za ogromne rozczarowanie i zapowiada wstrzymanie finansowania klubu. – Trzy lata temu przyjechałem do Gdyni, aby wprowadzić Arkę na wyższy poziom organizacyjny, finansowy i przede wszystkim sportowy. W dwóch pierwszych dziedzinach zdążyliśmy już osiągnąć wyraźne efekty, czas by w ślad za nimi poszły również sukcesy sportowe. Ten cel będzie mi przyświecał i dlatego jeszcze raz wyraźnie deklaruję, że moje akcje Arki Gdynia SA nie są na sprzedaż – zapowiada właściciel Michał Kołakowski.

16.06.2023 14:51
Marsz dla życia i rodziny
W niedzielę Marsz i Festiwal dla życia i rodziny

XI Marsz dla życia i rodziny oraz Festiwal dla życia zapowiadane są jako celebracja i manifestacja wspólnych wartości, ale także okazja do pogłębienia dialogu na temat życia i rodziny. Oba wydarzenia, współorganizowane przez Archidiecezję Gdańską, odbędą się w stolicy Pomorza w niedzielę 18 czerwca 2023 roku.

16.06.2023 14:03
Most Tczewski
Kolejne obietnice w sprawie Mostu Tczewskiego. Pozwolenie konserwatorskie w ciągu kilku dni?

Po kwietniowym spotkaniu zainicjowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków Jarosława Sellina, wydawało się, że już nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogłosić przetarg i wznowić prace przy odbudowie Mostu Tczewskiego. Pojawiły się jednak kolejne wymagania. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków podważa, m.in. decyzję swojej poprzedniczki dotyczącą szerokości rekonstruowanej kratownicy Lentza. Podobno pozwolenie konserwatorskie ma dotrzeć w ciągu tygodnia. Czy tak się stanie?

16.06.2023 12:48
Reklama