Jeszcze nie tak dawno w grę wchodziły dwie lokalizacje dla tegorocznej edycji Walnych Plachandrów Kociewskich. Były to: Gniew i Pelplin. Ostatecznie zdecydowano się na Pelplin. Zresztą, w gminie Gniew już Plachandry gościły – dokładnie I Walne Plachandry Kociewskie, które odbyły w Piasecznie. Tym samym to ważne dla Kociewiaków wydarzenie zatoczyło koło, by – po wędrówce z Piaseczna przez Wirty i Gruczno - wrócić na teren powiatu tczewskiego.
12 czerwca zamknięta została możliwość zgłaszania kandydatów do tytułu Ambasador Kociewia oraz Perełka Kociewia.
– Mamy dwie kandydatury do tytułu Perełka Kociewia – mówi Tomasz Damaszk z Kasztelani Bytońskiej, pomysłodawca cennej inicjatywy przyznawania honorowego tytułu Ambasador Kociewia. – Do tytułu Ambasador pretenduje 14 kandydatów, zarówno osób fizycznych jak i firm, czy stowarzyszeń.
Przypomnijmy w ubiegłym roku w Grucznie do listy laureatów w kategorii Ambasador Kociewia dołączyli: Zbigniew Gełdon, twórca teatru lalkowego z Nowego oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Ambasadorami kociewskiego biznesu zostali: FSL Foto Studio Labor ze Starogardu Gd. i Zakład Produkcji Mebli Feniks ze Skarszew. Perełkami Kociewia zostali: Oskar Ludwiczak z ZK-P oddział Kociewski w Tczewie oraz Kinga Wylęgły, utalentowana wokalistka oraz lekkoatletka.
iska bez opłat. Liczba wystawców ograniczona.
Tegorocznych laureatów poznamy 15 sierpnia w Pelplinie. Będzie co świętować. Tego dnia odbywać się aż cztery wydarzenia: Dzień św. Bernarda, Święto Miodów, 4. Walne Plachandry Kociewskie – Zlot Kociewiaków i Sympatyków Kociewia oraz Odpust Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP.
Znany jest już ramowy program tych wydarzeń.
Bazylika katedralna
10.00 Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny
Ogrody barkowe
11.15 Oficjalne otwarcie Święta Miodów, Dnia św. Bernarda i Plachandrów Kociewskich
- Powitanie uczestników
- Przyznanie tytułów Ambasadorów Kociewia
- Przyznanie tytułu Perełki Kociewia
- Występy zespołów folklorystycznych z Kociewia
- Pokaz kulinarny z Mariuszem Gachewiczem i udziałem KGW (poczęstunek dla uczestników)
- Warsztaty pszczelarskie
- Pokazy rzemiosł
- Konkursy z nagrodami
- Nieszpory w Bazylice Katedralnej (godz. 15.00)
Wydarzenia na placu
- Gastronomia (dania z grilla i inne, napoje)
- Stoiska z miodami, ziołami, przetworami, rzemiosłem, inne
- Stoiska producentów sprzętu pszczelarskiego
- Strefa dla dzieci (dmuchańce, trampoliny, zabawy z animatorem)
Obchodom towarzyszyć będzie piknik owocowo-warzywny, którego organizatorem jest Pomorska Izba Rolnicza. Przewidziany jest poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Do końca lipca mogą się jeszcze zgłaszać wystawcy zainteresowaniem udziałem w tym wydarzeniu. Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie zaprasza wystawców ze stoiskami: miody, miody pitne, nalewki, zioła, artykuły spożywcze (swojski chleb, wędliny, inne przetwory domowe, regionalne – bigos, placki, pierogi, zupy, szynki wędzone, sery, ciasta, sękacze, itp.), rękodzieło, rzeźba, malarstwo, wiklina, ceramika artystyczna, itp. oraz zabawki drewniane i inne.
Stoisko należy zgłosić na mail: [email protected] lub tel. 789 240 990 lub osobiście w biurze Ośrodka Kultury w Pelplinie w godzinach pracy, do końca lipca 2023 r. Należy podać rodzaj stoiska (asortyment), wielkość, zapotrzebowanie na energie eklektyczną (za stoiska z prądem pobierana będzie opłata). Pozostałe stoiska bez opłat. Liczba wystawców ograniczona.
Napisz komentarz
Komentarze