Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu? Badania gdańskich naukowców

Na kuchenkach gazowych gotujemy posiłki w co najmniej połowie polskich gospodarstw domowych. - Używanie kuchenek gazowych przyczynia się do rozwoju astmy u dzieci w porównywalnym stopniu do ekspozycji na dym papierosowy oraz do zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby układu krążenia oraz niektóre nowotwory u osób dorosłych - ostrzegają tymczasem lekarze.
Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu? Badania gdańskich naukowców

Autor: Fot. Pixabay

W listopadzie ub. roku Europejskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego wezwało Komisję Europejską do wycofania domowych urządzeń do gotowania na gaz, ponieważ one zagrażają one zdrowiu mieszkańców krajów UE. Według danych Stowarzyszenia tylko leczenie astmy u dzieci spowodowanej przez zanieczyszczenia, których źródłem są kuchenki gazowe, kosztuje państwa unijne 3,5 mld euro rocznie!

Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych w oparciu o współpracę z ESZP rozpoczyna właśnie prace nad projektem Gas Cooking, którego celem jest m.in. zwiększenie społecznej świadomości zagrożenia związanego z gotowaniem na gazie. Przeprowadzone zostaną także badania fokusowe wśród mieszkańców Pomorza.

Dokładnie nie wiadomo, jaki odsetek gospodarstw domowych korzysta z gazu przy przygotowaniu posiłków. Z badań GUS z 2018 r. wynikało jedynie, że w tamtym czasie w 57 proc. gospodarstw używano „mieszanych” kuchenek gazowo-elektrycznych.

Badania prowadzone przede wszystkim w USA, Australii wykazały, że 12-13 proc. astmy pojawia się u dzieci mieszkających w domach, gdzie używane są kuchenki gazowe. Odsetek ten spada do 2 proc. u dzieci żyjących w domach, gdzie zamontowano wysoko sprawne okapy z odprowadzeniem na zewnątrz.

prof. dr hab. Justyna Rogowska / Wydział Nauk o Zdrowiu GUMed

O tym, jakie zagrożenia niesie korzystanie z gazu mówili podczas spotkania z dziennikarzami eksperci m.in z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– W przypadku gotowania na gazie mamy do czynienia z zanieczyszczeniem związkami chemicznymi – tłumaczyła prof. dr hab. Justyna Rogowska, z Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMed. – Głównie dwutlenkiem azotu, gazem drażniącym, mającym wpływ na układ oddechowy. Jest szereg badań wskazujących na powiązania miedzy oddziaływaniem organizmu na dwutlenek azotu, a pojawieniem się i nasileniem objawów astmy, głównie u dzieci. Badania prowadzone przede wszystkim w USA, Australii wykazały, że 12-13 proc. astmy pojawia się u dzieci mieszkających w domach, gdzie używane są kuchenki gazowe. Odsetek ten spada do 2 proc. u dzieci żyjących w domach, gdzie zamontowano wysoko sprawne okapy z odprowadzeniem na zewnątrz.

Czytaj też: Tanio już było. Ile zapłacimy za wizytę u lekarza specjalisty?

Dwutlenek azotu nie jest jedynym problemem. Kuchenki gazowe emitują także inne szkodliwe dla zdrowia związki, np. bardzo toksyczny formaldehyd i tlenek węgla.

Dr hab. inż. Magdalena Skotnicka z Katedry Żywienia Klinicznego GUMed opowiedziała o przenikaniu związków chemicznych, wydzielanych podczas gotowania na gazie, do żywności. Podkreśliła także, że potrawy przygotowywane na gazie łatwiej spalić, co wpływa na pojawienie się w jedzeniu rakotwórczych węglowodorów aromatycznych.  

Z kolei dr Tadeusz Jędrzejczyk przypomniał, że większość kuchenek gazowych nie jest idealnie szczelna. Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, wynikające także z gotowania na gazie, jest jednym z czynników wpływających na występowanie chorób cywilizacyjnych. W spotkaniu brał również udział Przemysław Woźny, szef kuchni hotelu Mariott Gdynia, który tłumaczył, że jakość potraw  gotowanych na płycie indukcyjnej nie odbiega od przygotowywanych na gazie.

Czytaj też: Kto odpowiada za śmierć ciężarnej Doroty? Politycy czy strach lekarzy?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama