Gmina Miasta Gdańsk nie ma w swoich planach inwestycyjnych budowy przejścia nad torami kolejowymi na wysokości przystanku tramwajowego Gdański Uniwersytet Medyczny – poinformował urząd miasta. Za budową kładki, oprócz pracowników nowych biurowców przy ul. Jana z Kolna, opowiadają się też niektórzy radni, miejscy oraz dzielnicowi.
Ruszyły prace przygotowawcze pod przyszłą zabudowę terenu zielonego oraz parkingu przy ul. Władysława IV, czyli przestrzeni pomiędzy ul. Armii Krajowej oraz ul. Obrońców Wybrzeża. Oprócz obiektu, na działce ma powstać też ogólnodostępny park ze ścieżkami, ławkami, placem zabaw oraz pawilonem ogrodowym. Roboty rozpoczęto od wycinki drzew oraz krzewów.
W ciągu sześciu miesięcy 2023 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 2 632 964 pasażerów. To o 42,3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 r. oraz 6,9 proc. więcej niż w rekordowym dla gdańskiego lotniska roku 2019.
Nadal na dachu gdańskiego kościoła św. Brygidy leżą panele fotowoltaiczne położone tam bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. W świątyni przeprowadzono już kontrolę konserwatorską, po której proboszcz parafii ma nadzieję, że zgoda na pozostawienie paneli zostanie wydana przez urzędników. Późnym popołudniem Igor Strzok poinformował nas, że panele będą musiały zostać jednak zdemontowane.
W dużych polskich miastach, Poznaniu i Gdańsku, trwa letni projekt międzynarodowej firmy informatycznej SOFTSWISS. W czerwcu światowej sławy twórca oprogramowania wystąpił z inicjatywą, aby pomóc swoim pracownikom i innym specjalistom z branży IT, którzy obecnie mieszkają i pracują w Polsce, w zapoznaniu z miejscową kulturą, wejściu do miejskiego środowiska oraz ułatwieniu procesu adaptacji w nowym miejscu.
Wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej dla pierwszej elektrowni jądrowej oznacza, że projekt rządowy osiągnął kolejny istotny kamień milowy - mówi minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Stefan ma 5 lat i pochodzi z Ameryki Środkowej. Ale od niedawna pracuje „na etacie” w terminalu zbożowym GBT. To myszołowiec towarzyski, ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, który dobrze czuje się w terenach zurbanizowanych, przemysłowych. I właśnie ze względu na swoją wyjątkową umiejętność socjalizacji jest bardzo ceniony w sokolnictwie. Ale ma też inną umiejętność - fruwając po terenie, odstrasza już samą swoją obecnością gołębie, które licznie przylatują do terminalu, gdzie przeładowuje się ziarno. Ich obecność generuje tylko problemy – pojawiają się gniazda, odchody, zanieczyszczenia.
Kładki nad ul. Trakt Św. Wojciecha w Gdańsku przejdą lifting. Właśnie ruszyły prace naprawcze. Zakonserwowane zostaną balustrady, a pomosty oraz schody zyskają nowe nawierzchnie. Prace wykonywane będą etapowo, a na ich czasdrogę pod nimi zostanie zwężona do jednego pasa ruchu w każdym kierunku. Zakończenie remontu planowane jest na koniec sierpnia.
Proboszcz kościoła św. Brygidy założył panele fotowoltaiczne na dachu kościoła. Protestują mieszkańcy kamienicy przy ul. Stolarskiej, a wojewódzki konserwator zabytków zapewnia, że nie ma jego zgody na tę inwestycję.
Zdaniem radnej Anny Golędzinowskiej nadszedł właściwy moment do rozpoczęcia dyskusji na temat zasadności budowy nowego przejścia przez tory kolejowe na wysokości przystanku tramwajowego „Gdański Uniwersytet Medyczny”. Powód? Coraz większa liczba pracowników rozrastającej się zabudowy biurowej przy ul. Jana z Kolna.
Wojewoda pomorski wydał decyzję ZRID na rozbudowę 10-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 25 pomiędzy Człuchowem a granicą woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Ogłoszono już przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania.
Już po raz siódmy miasto organizuje loterię „PIT w Gdańsku. Się opłaca!” Każdy, kto rozliczył podatek w gdańskim urzędzie skarbowym, może wygrać atrakcyjne nagrody. Na zwycięzców czekają rowery turystyczne i nagroda główna: samochód Mazda 2 Hybrid.