W 2023 roku zaplanowano zaledwie siedem handlowych niedziel. Już jutro, 27 sierpnia, przypada najbliższa z nich. Na kolejną trzeba będzie czekać aż do grudnia.
Hale Targowe w Gdyni są jedną z wielu wizytówek gdyńskiej architektury i trwale wpisały się w krajobraz. Obecnie kompleksem zajmuje się miasto, ale radny PiS Marcin Bełbot wystąpił z pomysłem, by obiekt ten został przekazany pod zwierzchnictwo ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ponieważ zaniepokoił go jego stan techniczny. – Trudno pojąć, skąd takie wnioski, skoro na przestrzeni ostatnich lat miasto Gdynia zrealizowało na terenie hal szereg inwestycji – odpowiadają przedstawiciele magistratu.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła wniosek w sprawie decyzji lokalizacyjnej dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Dokument we wtorek, 22 sierpnia trafił do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Planowo elektrownia miałaby powstać w gminie Choczewo na Pomorzu.
Nasz kraj robi się coraz brzydszy przy całkowitym przyzwoleniu mieszkańców – mówi Paweł Mrozek, gdański architekt, autor fanpage’u Sto lat planowania, gdzie opisuje i obśmiewa architektoniczne i urbanistyczne absurdy polskich miast.
Kierowcy podróżujący obwodnicą Trójmiasta powinni liczyć się z utrudnieniami. Od poniedziałku, 21 sierpnia w okolicach węzła Gdańsk Południe wprowadzone zostały zmiany organizacji ruchu. Planowane są do czwartku, 24 sierpnia.
Dawny skarszewski młyn przechodzi metamorfozę. Dzięki lokalnym inwestorom, Żaklinie i Adrianowi Hejłom, objęty ochroną konserwatorską budynek stanie się apartamentowcem z ponad 30 mieszkaniami. Na parterze przewidziano usługi i handel. Docelowo mają też powstać trzy budynki mieszkalne o podwyższonym standardzie.
Ponad 270 jednostek skorzystało w lipcu ze śluzowania przez kanał Nowy Świat, nazywany potocznie przekopem Mierzei Wiślanej. Lwią część stanowią rejsy rekreacyjne, jachtów i jednostek żaglowych. Bardzo rzadko przepływają statki rybackie, wciąż niewiele jest rejsów komercyjnych.
Warto pamiętać, że również pracodawca ma prawo sprawdzić, czy pracownik nie nadużywa zwolnienia lekarskiego – przypomina pomorski Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w pierwszej połowie 2023 roku pozbawił zasiłku z tzw. L-4 ponad 6 procent skontrolowanych osób. Konsekwencje grożą nie tylko chorym, którzy „powinni leżeć”.
Bez Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni nie sposób dziś wyobrazić sobie funkcjonowania dużej części miasta, łącznie z portem i terminalem kontenerowym. Niestety wiekowa już konstrukcja estakady wymaga pilnych napraw. Prace są na bieżąco prowadzone, lecz to nie rozwiązuje sytuacji na dłuższą metę.
Urząd miasta szuka kupca zabytkowego gmachu przy ul. 3 Maja 9 w Gdańsku, do niedawna siedziby Gdańskiego Urzędu Pracy. Całą nieruchomość przeznaczono do sprzedaży w trybie przetargu. Zgodnie z planem miejscowym, budynek może zostać zaadoptowany na mieszkania, hotel czy biura.
W pierwszej połowie tego roku do Portu Gdańsk zawinęło ponad 1800 statków. To daje mu pierwsze miejsce wśród portów kontenerowych, drugie w przeładunkach na całym Bałtyku i ósme w rankingu portów europejskich!
Zerwane łańcuchy dostaw z Azji – tym brak terminowej realizacji umów na montaż ekologicznych urządzeń za dziesiątki tysięcy złotych tłumaczyli przedstawiciele kościerskiej spółki z o.o. Ekodel. Gdy opóźnienia narastały, urwał się też jakikolwiek kontakt z firmą. - To są przestępcy, którzy z premedytacją oszukali wielu ludzi – przekonują pokrzywdzeni. Sprawę bada prokuratura, do której trafiło już 31 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.