Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorski ZUS zakwestionował 1 na 16 zwolnień lekarskich

Warto pamiętać, że również pracodawca ma prawo sprawdzić, czy pracownik nie nadużywa zwolnienia lekarskiego – przypomina pomorski Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w pierwszej połowie 2023 roku pozbawił zasiłku z tzw. L-4 ponad 6 procent skontrolowanych osób. Konsekwencje grożą nie tylko chorym, którzy „powinni leżeć”.
lekarz

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Zwolnienia lekarskie pod lupą pomorskiego ZUS. Nieprawidłowości u 6% pracowników

– W czasie zwolnienia pracownik powinien bowiem postępować tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do pracy. A to wiąże się z wypełnianiem zaleceń lekarskich. Na zwolnieniu chory powinien podejmować tylko taką aktywność, która nie przeszkodzi w dochodzeniu do zdrowia – zaznacza Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu. – Pracownika można kontrolować zarówno wtedy, gdy lekarz zaznaczył na zwolnieniu „chory powinien leżeć”, jak i wtedy, gdy zaznaczył „chory może chodzić”. W przypadku zwolnienia „na opiekę”, dodatkowo sprawdza się, czy inni członkowie rodziny mogą podjąć się opieki. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat – dodaje urzędnik, który przypomina, że kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego z powodu choroby lub sprawowania opieki, i to, czy okres absencji nie jest wykorzystywany niezgodnie z celem – np. do pracy zarobkowej – przeprowadzić może także pracodawca.

PRZECZYTAJ TEŻ: Od 1 stycznia wnioski o „500+” tylko elektronicznie i do ZUS

Pracownika można kontrolować zarówno wtedy, gdy lekarz zaznaczył na zwolnieniu „chory powinien leżeć”, jak i wtedy, gdy zaznaczył „chory może chodzić”. W przypadku zwolnienia „na opiekę”, dodatkowo sprawdza się, czy inni członkowie rodziny mogą podjąć się opieki. Nie dotyczy to jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Krzysztof Cieszyński / rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu

Według wyliczeń pomorskiego ZUS, w pierwszym półroczu 2023 roku lokalne oddziały tej instytucji sprawdziły prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego przez blisko 1,5 tysiąca osób. Kontrole ujawniły nieprawidłowości, których konsekwencją było pozbawienie prawa do zasiłku ponad 6 procent pracowników na L-4, a łączna wstrzymana kwota wypłat wyniosła niemal 176 tysięcy złotych.  

Kiedy pracodawca sam może kontrolować zwolnienia lekarskie?

  • Pracodawca może samodzielnie skontrolować, jak pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jeśli z własnych środków wypłaca mu wynagrodzenie za czas choroby,
  • Gdy za czas zwolnienia przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy, opiekuńczy albo świadczenie rehabilitacyjne, to o tym, kto przeprowadzi kontrolę, decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli firma zgłasza do 20 osób, to pracowników kontroluje ZUS, który wypłaca im zasiłki chorobowe. Pracodawca musi wtedy wystąpić z wnioskiem o kontrolę, a ZUS ją przeprowadzi i poinformuje o ustaleniach. W przypadku, w którym do ubezpieczenia chorobowego zgłoszonych jest więcej niż 20 osób, pracodawca może kontrolować sam.

Jak wyjaśnia ZUS, gdy pracodawca podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości, to spisuje protokół kontroli, a jeśli pracownik nie zgłosi do niego uwag, to dokument ten jest podstawą do pozbawienia go prawa do świadczenia za cały okres zwolnienia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie klikaj! Nie pobieraj! ZUS ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

– Pracownika można kontrolować tam, gdzie mieszka na stałe lub czasowo, w pracy lub miejscu, gdzie aktualnie może przebywać. Jeżeli pracownika podczas kontroli nie było w domu, trzeba ją powtórzyć i wyjaśnić przyczynę nieobecności. Jeśli pracownik odmówi wyjaśnień albo nie udzieli ich w wyznaczonym terminie, uznaje się, że wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem – tłumaczy Krzysztof Cieszyński, który zwraca szczególną uwagę na osoby często korzystające z krótkich zwolnień lekarskich, otrzymujące kolejne zwolnienia od różnych lekarzy, korzystające z kolejnych okresów zasiłkowych albo już wcześniej niewłaściwie wykorzystujące zwolnienie.

Pracownika można kontrolować tam, gdzie mieszka na stałe lub czasowo, w pracy lub miejscu, gdzie aktualnie może przebywać. Jeżeli pracownika podczas kontroli nie było w domu, trzeba ją powtórzyć i wyjaśnić przyczynę nieobecności. Jeśli pracownik odmówi wyjaśnień albo nie udzieli ich w wyznaczonym terminie, uznaje się, że wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem.

Krzysztof Cieszyński / rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Pomorzu

Przypomina również, że pracodawcy na bieżąco na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS dostają informację o zwolnieniach wystawionych w formie elektronicznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama