Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W rocznicę odsłonili tablicę poświęconą Alojzemu Szablewskiemu

Tradycją jest już, iż w ramach kolejnej rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża odsłaniane są tablice poświęcone bohaterom i ważnym działaczom antykomunistycznym. W czwartek, 28 kwietnia w 44. rocznicę powstania WZZW uczczono pamięć Alojzego Szablewskiego, żołnierza Armii Krajowej, współpracownika Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu '80, więźnia politycznego PRL i posła na Sejm RP.
odsłonięcie tablicy Alojzego Szablewskieo w Gdańsku
(fot. IPN Gdańsk)

Tegoroczne obchody rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża – zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” – rozpoczęły się w środę, 27 kwietnia debatą online zatytułowaną „Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Oni ruszyli lawinę”.

Natomiast w czwartek, 28 kwietnia przy Wałach Piastowskich 24 w Gdańsku (siedziba ZR Gdańskiego NSZZ „Solidarność”) uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą Alojzemu Szablewskiemu. Urodził się on w Tczewie, pochodził z rodziny kolejarskiej. Był żołnierzem Armii Krajowej, współpracownikiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu '80, a także więźniem politycznym PRL i posłem na Sejm. Zmarł 30 kwietnia 2017 roku. Został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku. Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

– Tablica jest kolejną z cyklu, który rozpoczął się w 40. rocznicę utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa zaczęło wówczas starania o przywrócenie w przestrzeni publicznej pamięci o zasłużonych działaczach antykomunistycznych, zaangażowanych w powstanie Wolnych Związków Zawodowych, a następnie NSZZ „Solidarność”. W ciągu czterech lat biuro upamiętniania zrealizowało jedenaście szklanych tablic, wykonanych przez artystów w warszawskiej pracowni Witraże. Odsłonięcia tablic na stałe wpisały się w kalendarze obchodów rocznic powstania WZZ i „Solidarności”. Każdego roku pracownicy gdańskiego IPN składają także kwiaty pod odsłoniętymi tablicami – informują w Instytucie Pamięci Narodowej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama