Mieszkańcy tych stron udowodnili, że możemy z dumą powiedzieć o naszych przodkach, iż stworzyli nowoczesne i na wskroś polskie społeczeństwo - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Gospodarność, wytrwałość, przywiązanie do praworządności, to cechy szczególne. Podjęli wyzwanie rzucone przez aparat państwa niemieckiego. Chronili i rozwinęli rodzimy język i wiarę. Pamiętajmy o powstańcach wielkopolskich, o trzech powstaniach śląskich, o działaczach Związku Polaków w Niemczech.
Mieczysław Struk przypomniał wydarzenia z Poznania, gdzie zaledwie trzy tygodnie po zakończeniu działań wojennych, od 3 do 5 grudnia 1918 roku zebrał się Sejm Dzielnicowy. Posłem na ten Sejm był też Stanisław Sierakowski z Waplewa, reprezentujący Ziemię Sztumską. Dlatego właśnie w pałacu Sierakowskich w Waplewie rozpoczęto obchody 100 - lecia Związku Polaków w Niemczech. Tu znajduje się Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, także Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią.
- Pamiętajmy o tych wszystkich rzeczach które nas łączą, o pięciu prawdach Polaka, zwłaszcza o trzeciej prawdzie "Polak Polakowi bratem" - dodał Mieczysław Struk.
- Dla województwa opolskiego Rodło to wielka rzecz - mówił z kolei Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny. - Fenomen Rodła jest nadal aktualny. Rok temu obchodziliśmy setną rocznicę III powstania śląskiego. Edmund Jan Osmańczyk i Jadwiga Kłopocka, należący do najaktywniejszych działaczy Związku Polaków w Niemczech wywodzili się właśnie z Opolskiego.
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko - mazurskiego, przypomniał utworzenie w 1937 roku Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie, którego dyrektorem był Władysław Gębik. Na uroczystości do Waplewa przybył prof. Roch Mackowski, który jest już jedynym żyjącym absolwentem Gimnazjum Polskiego.
Obszerny wykład pt. "Związek Polaków w Niemczech: między Waplewem a Zakrzewem i Berlinem" przedstawił prof. Józef Borzyszkowski.
Zebrani kilkuminutową owacją na stojąco nagrodzili Izabellę Sierakowską-Tomaszewską, która odebrała Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego z rąk marszałka Mieczysława Struka i przewodniczącego Sejmiku Jana Kleinszmidta.
Uroczystości 100 - lecia Związku Polaków w Niemczech odbyły się również w Sztumie. Pod Pomnikiem Rodła w centrum miasta złożono wiązanki kwiatów. W sali kinoteatru Powiśle odbył się koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej pod batutą Wojciecha Rajskiego.
Napisz komentarz
Komentarze