Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muzyk z Dzierzgonia odtworzył przedwojenny Hymn Rodła

Rodło - graficzny symbol przedstawiający bieg rzeki Wisły z zaznaczonym miejscem Krakowa stał się znakiem Związku Polaków w Niemczech i walki o polskość, kończącej się w dobie hitleryzmu często śmiercią. Jedną z mniej znanych kart historii Związku Polaków w Niemczech była pieśń nazwana Hymnem Rodła. Nie zachowało się żadne nagranie, nawet zapis aranżacji. Jedynie podstawowy zapis nutowy, tzw. prymka. Na jej bazie Ryszard Świder, muzyk, nauczyciel i samorządowiec z Dzierzgonia nagrał w domowym studio wersję orkiestrową, zaś wokalista Marek Czarnecki zaśpiewał tekst. Warto posłuchać!
Fragment zapisu nutowego Hymnu Rodła, który zachował się do dziś (fot. Archiwum)

- Tradycje Rodła na Powiślu są bardzo silne. Kiedyś natrafiłem na prymkę Hymnu Rodła i zacząłem szukać pełnej aranżacji tej pieśni na orkiestrę, tak przecież przed laty wykonywano podobne utwory, zresztą zachowały się informacje, że Hymn Rodła śpiewano z towarzyszeniem orkiestry. Niestety nie znalazłem nic - opowiada Ryszard Świder. - Postanowiłem więc spróbować swoich sił i opracować samodzielnie taką aranżację. Starałem się napisać ją tak, jak mogłaby brzmieć w roku 1938, kiedy powstała muzyka do Hymnu Rodła. To niełatwe zadanie, konsultowałem się z wieloma specjalistami od takich aranżacji. Ostatecznie nagrałem muzykę w swoim domowym studio, współczesna  elektronika pozwala na odtworzenie dźwięku niemal wszystkich instrumentów. 

Ryszard Świder to wyborny muzyk, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z młodzieżą. Nie stroni też od nieco lżejszej muzy, grając wspólnie z kolegami w popularnym na Powiślu zespole RMS. Jest nauczycielem, także aktywnym samorządowcem, piastuje stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej Dzierzgonia. Studio nagraniowe stworzył we własnym domu.

Partię wokalną Hymnu Rodła nagrał Marek Czarnecki, również nauczyciel, przed kilkoma laty dwukrotny zwycięzca telewizyjnej "Szansy na sukces", którą prowadził jeszcze Wojciech Mann.

Ciekawą bardzo kwestią jest samo powstanie Hymnu Rodła. Internetowa Wikipedia podaje, że powstała Pieśń Rodła, z muzyką J. Kaczmarek i słowami Edmunda Osmańczyka, którą podczas kongresu Polaków w Niemczech w 1938 roku wykonała orkiestra symfoniczna pod batutą prof. Aleksandra Sienkiewicza. Słowa tej pieśni brzmiały: "Od wieków wszystko zwyklim kłaść w ofierze, Od wieków walczyć co dnia na nowo, O okruch prawa, polskie w Boga wierzę. O polską duszę, każde polskie słowo! Jesteśmy Polakami i tego żadna moc nie zmieni..."

Nagrany przez Ryszarda Świdra Hymn Rodła ma jednak innego autora, choć powstał w tym samym czasie. Piotr T. Nowakowski na łamach periodyku "Rodzina i społeczeństwo", w artykule "Franciszek Jujka. Pedagog na trudne czasy" przedstawia sylwetkę Franciszka Jujki, który w okresie międzywojennym był nauczycielem w szkołach polskich znajdujących się na terenach Niemiec, m.in. w Starym Targu na Powiślu. Pod pseudonimem Lech Malbor tworzył i publikował wiersze i pieśni, w których nawoływał do zachowania polskości. To właśnie Jujka napisał Hymn Rodła w wersji, zaśpiewanej przez Marka Czarneckiego.

Tekst został opublikowany po raz pierwszy w roku 1936 na łamach pisma "Młody Polak w Niemczech". Muzyka została skomponowana później. Napisała ją Paciencia Kaczmarkowa, znana też jako Janowa Kaczmarkowa, czyli żona Jana Kaczmarka, sekretarza generalnego i kierownika naczelnego centrali Związku Polaków w Niemczech. Hymn Rodła wykonano po raz pierwszy na Kongresie Związku Polaków w Niemczech, zorganizowanym w Theater des Volkes w Berlinie 6 marca 1938 roku. Zaśpiewały go połączone chóry młodzieżowe z różnych stron Niemiec.

Ryszard Świder apeluje: - Jeżeli ktoś posiada w domowych archiwach nuty lub wszelkie inne materiały mogące pomóc w odtworzeniu oryginalnej aranżacji Hymnu Rodła, bardzo proszę o kontakt!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama