Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

W Lubichowie pamiętają o zamęczonych więźniarkach z obozu Stutthof
W Lubichowie pamiętają o zamęczonych więźniarkach z obozu Stutthof

Większość miast i miasteczek na Pomorzu uroczyście obchodzi rocznicę powrotu do Macierzy. W Lubichowie mieszkańcy kładą główny nacisk na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Spotkali się przy grobie 17 kobiet zamęczonych w trakcie Marszu Śmierci. Mieszkańcy wysłuchali żydowskiej modlitwy żałobnej Kaddish Jatom oraz odmówili "Ojcze nasz".

02.02.2023 02:03
Promują historię i nie tylko. Dawny Tczew ma już 12 lat!
Promują historię i nie tylko. Dawny Tczew ma już 12 lat!

Portal internetowy www.dawnytczew.pl ma już ponad 262 tys. unikalnych odsłon. Umieszczono na nim kilkadziesiąt map i kronik, 450 artykułów o historii miasta oraz ponad 1000 zdjęć i archiwalnych dokumentów. Dawny Tczew obchodził 12. urodziny.

31.01.2023 17:46
Powidoki gdańskie. Empik przy Długim Targu to był klub w „zupełnie starym stylu”
Powidoki gdańskie. Empik przy Długim Targu to był klub w „zupełnie starym stylu”

W Gdańsku na Długim Targu w sąsiedztwie ówczesnej pijalni czekolady był sobie klub – Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, w skrócie KMPiK. Wspomina go Bogdan „Borys” Przylipiak

30.01.2023 07:00
Reklama
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchody w Nowej Synagodze w Gdańsku
Gdańsk upamiętnił ofiary Holokaustu uroczystością w Nowej Synagodze

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia, w rocznicę oswobodzenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przez oddziały Armii Czerwonej. Około 6 milionów ludzi narodowości żydowskiej poniosło śmierć wskutek zbrodniczych działań hitlerowców. Co poruszające, około 3 milionów ofiar posiadało obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej. Pamięci pomordowanych poświęcono w piątek, 27 stycznia uroczystość w Nowej Synagodze w Gdańsku.

27.01.2023 17:14
Westerplatte
Czekają na koncepcje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ruszył konkurs

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji projektowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zwycięskie prace powinniśmy poznać w połowie października. Pula nagród dla autorów najciekawszych projektów to blisko ćwierć miliona złotych.

26.01.2023 14:33
Muzeum Stutthof przejmie od gminy teren z budynkami dawnego obozu koncentracyjnego
Muzeum Stutthof przejmie od gminy teren z budynkami dawnego obozu koncentracyjnego

Muzeum Stutthof przejmie od samorządu gminy Sztutowo działkę gruntu, stanowiącego część dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego wraz z zachowanymi budynkami tzw. kuchni obozowej. Pozytywną decyzję wydał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

20.01.2023 14:05
Reklama
tramwaj Bergmann
Ma już prawie 96 lat. Tramwaj Bergmann wróci na tory jak nowy

To najstarszy zachowany tramwaj elektryczny w Gdańsku – tu powstał i tu cały czas jeździ. GAiT ogłosiło przetarg na gruntowny remont tramwaju Bergmann. Na tory ma wrócić po półrocznych pracach.

08.01.2023 08:00
Pod dębowym parkietem w szkole medycznej w Chojnicach znaleźli gazety z 1932 roku
Pod dębowym parkietem w szkole medycznej w Chojnicach znaleźli gazety z 1932 roku

Kryzys gospodarczy na świecie, masowe szczepienia na ulicach, wizyta posła Pragiera w Gdańsku czy też sukcesy polskiego lotnictwa… Nie, to nie nagłówki dzisiejszych gazet, a artykuły dokładnie sprzed 90 lat odnalezione podczas remontu w budynku Medycznej Szkoły Policealnej w Chojnicach. W trakcie wymiany przedwojennej podłogi odkryto gazety z 1932 roku! A okazuje się, że to nie jedyne „skarby z Medyka”.

25.12.2022 08:00
konstrukcje obronne Gdańska z X w.
Sensacja archeologiczna! Gdańsk znacznie starszy niż się uważa

Nie w miejscu średniowiecznego zamku krzyżackiego czy na Górze Gradowej, ale w sercu późniejszego Głównego Miasta. Ostatnie badania archeologiczne w podziemiach głównomiejskiego ratusza rozstrzygają kwestię lokalizacji najstarszego grodu w obrębie dzisiejszego Gdańska. Jednocześnie przesuwają datę powstania miasta o ok. 60 lat!

20.12.2022 13:20
Reklama
obchody Grudnia '70 w Gdyni, 2022
Czarny czwartek. Dzień, którego w Gdyni nie da się zapomnieć

Poranny hołd pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w sobotę, 17 grudnia był początkiem całodziennych obchodów rocznicowych w Gdyni. Świadkowie wydarzeń z Grudnia '70 nigdy nie zapomną tamtych dramatycznych dni. To one kształtowały mentalność całego narodu, a w szczególności mieszkańców Gdyni, gdzie od kul ginęli młodzi ludzie. Doroczne uroczystości rocznicowe są po to, aby już nigdy brat nie zabijał brata.

17.12.2022 17:43
Wieńce i znicze w hołdzie ofiar Grudnia '70
Wieńce i znicze w hołdzie ofiar Grudnia '70

W 52. rocznicę stłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, hołd pomordowanym oddał Lech Wałęsa. Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, byłemu liderowi „Solidarności” towarzyszyli m.in. poseł i działacz opozycji antykomunistycznej Jerzy Borowczak, oraz wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

16.12.2022 18:13
Henryka Dobosz-Kinaszewska autorka scenariusza i współreżyserka – wraz z Piotrem Weychertem – dokumentalnego filmu „O tych, którzy zbudowali pomnik"
Pomnik wciąż trwa i jest dziś jak wyrzut sumienia. I powinien nim być

To był ostatni taki poryw serc i sił, czas gdy potrafiliśmy unieść się ponad podziałami, ponad własne ambicje i poglądy - mówi Henryka Dobosz-Kinaszewska, autorka scenariusza i współreżyserka – wraz z Piotrem Weychertem – dokumentalnego filmu „O tych, którzy zbudowali pomnik".

14.12.2022 10:04
Reklama
Reklama