Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Historia

Grzegorz Kwiatkowski
Gdański artysta rezydentem Yale. Będzie badał losy tych, którzy przetrwali Holokaust

- Sztuka może inspirować do zmian i rozładowywać ten morderczy potencjał tkwiący w każdym z nas - mówi Grzegorz Kwiatkowski, muzyk, poeta i aktywista. A teraz także swego rodzaju naukowiec. Gdańszczanin został rezydentem na Uniwersytecie Yale, gdzie będzie badał świadectwa Holocaustu. Co z tego wyniknie?

08.11.2024 11:20
Święto Niepodległości, Gdańsk
Gdańsk radośnie obchodzić będzie Święto Niepodległości

Bardzo urozmaicone będą tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gdańsku. Szczególnym wydarzeniem będzie z pewnością Parada Niepodległości, kilkanaście miejsc na terenie miasta zostanie w szczególny sposób podświetlonych. Pojawią się również okazałe biało-czerwone kotyliony.

05.11.2024 14:25
Willa Bergera w Sopocie
Okultystyczny horror, podsłuchy i skarb. Tajemnice willi Bergera

Nie jest przypadkiem, że willa Bergera w Sopocie zagrała w pierwszym polskim horrorze, poświęconym okultyzmowi – „Medium” Jacka Koprowskiego. Przedwojenne miejsce spotkań masonów budziło od lat zainteresowanie sopocian. I nie tylko.

01.11.2024 20:00    1
Reklama
Bałagan i dwa patyki w miejscu śmierci alianckich lotników
Bałagan i dwa patyki w miejscu śmierci alianckich lotników

Nieuprzątnięte przez GZDiZ resztki zwalonego przez wichurę drzewa od dziewięciu miesięcy walają się na miejsce tragedii sprzed ponad 80 lat. Nie można przez to na powrót zamontować krzyża upamiętniającego alianckich bohaterów.

01.11.2024 11:10    1
„Róża” Ottona Weilanda, Charzykowy
„Róża” księcia polskiego żeglarstwa schowana na zimę w hangarze

W hangarze Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w Charzykowach, schowana nieco w rogu i zasłonięta przez większe jednostki, stoi szara, zniszczona i niczym nie rzucająca się w oczy łódź „Róża”. Nie tylko brak jej koloru, ale nie posiada ona nawet masztu czy steru. Ale dla żeglarzy, nie tylko z Charzyków, jest bezcenna i mimo złego stanu technicznego postanowili ją sprowadzić tu, gdzie pierwszy raz wypłynęła na wodę i gdzie zaczynało się polskie żeglarstwo śródlądowe. Bo „Róża” to dzieło nikogo innego, jak samego Ottona Weilanda, pioniera tego sportu w Polsce.

01.11.2024 05:00    1    1
Karol Nawrocki, kolejna odsłona projektu straty.pl, Westerplatte, Gdańsk 2024
Straty.pl. IPN zachęca do tworzenia cyfrowego pomnika ofiar wojny

Apelujemy do wszystkich o pomoc w zbudowaniu pierwszego w Polsce cyfrowego pomnika pamięci o ofiarach II wojny światowej – mówił w Gdańsku w czwartek, 31 października prezes IPN dr Karol Nawrocki. To kolejna odsłona tworzonego przez IPN projektu straty.pl zawierającego indeks ofiar i osób represjonowanych podczas wojny.

31.10.2024 14:31
Reklama
TVP Gdańsk, Sobótki 14 Gdańsk
Czy w dawnej siedzibie TVP w Gdańsku straszy? Na dachu widywano postać w ciemnej pelerynie

Skąd wzięły się duchy na Diabelskim Wzgórzu? Dlaczego na dachu dawnej siedziby Telewizji Polskiej miała pojawiać się postać w ciemnej pelerynie? I co naprawdę straszy - zwidy, czy też opuszczone od prawie 30 lat budynki i czarna legenda masonerii? Oto kolejne miejsca, w których możemy się czasem poczuć nieswojo. Gdańsk, ul. Sobótki 14 i 15

31.10.2024 13:40
Skarszewy: Archeolodzy odkrywają średniowieczną historię
Skarszewy: Archeolodzy odkrywają średniowieczną historię

Jak wyglądały Skarszewy kilkaset lat temu? Dlaczego archeolodzy interesują się miastem i co znaleźli w odkrytej studni przy ul. Kościelnej? To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas sesji naukowej poświęconej badaniom archeologicznym, jakie prowadzone były w ostatnich latach w Skarszewach. Prace będą kontynuowane.

30.10.2024 06:37
„Tajemnice ziem odzyskanych”
Łukasz Kazek i „Tajemnice ziem odzyskanych” na Mierzei Wiślanej

Na Mierzei Wiślanej 20 stycznia 1945 roku miała miejsce Wielka Ewakuacja. Ludzie podczas ucieczki zakopywali swoje majątki, licząc, że uda im się kiedyś po nie wrócić. Śladami tych ukrytych skarbów rusza Łukasz Kazek w drugim odcinku programu „Tajemnice ziem odzyskanych”. Jego odkrycia będzie można zobaczyć we wtorek, 29 października o godz. 21:00 na HISTORY Channel.

28.10.2024 03:58
Reklama
Klub Odkrywców Pomorza
Unikatowe znalezisko w Tczewie! To magiczny paciorek sprzed wieków

Bogdan Gruchot z Klubu Odkrywców Pomorza dokonał na terenie Tczewa niezwykle rzadkiego znaleziska. Znalazł tzw. magiczny paciorek datowany na III-IV w.n.e.

25.10.2024 13:18
Westerplatte
Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ogłoszony

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło jednoetapowy konkurs na opracowanie koncepcji projektowej wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Chodzi o przygotowanie kompleksowej opowieści o dziejach półwyspu Westerplatte, obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku oraz przedstawienie symbolu, jakim Westerplatte stało się dla mieszkańców naszego kraju.

20.10.2024 12:31
Gdynia przyciągała nie tylko inżynierów, ale również kucharzy
Gdynia przyciągała nie tylko inżynierów, ale również kucharzy

W pierwszej połowie XX w. Gdynia przeżywała burzliwy rozwój. Czy to jako eleganckie kąpielisko, czy jako potencjalne okno na świat odrodzonej Rzeczypospolitej, której przypadło w udziale zaledwie 140 km wybrzeża bez istotnego portu, bo przecież Gdańsk pozostał pod wpływem niemieckim niezależnie od tego, że był traktowany jako Wolne Miasto.

20.10.2024 09:33    1
Reklama
Reklama