Marian Kołodziej to znany artysta plastyk, autor wielu scenografii teatralnych i filmowych. Był jednym z pierwszych więźniów osadzonych w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, z obozowym numerem 432. Przebywał także w innych obozach koncentracyjnych, w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen.
Przetrwał okupację
Po zakończeniu wojny powrócił do Polski. Przez wiele lat związany był z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Jego prace znajdują się obecnie w kościele Franciszkanów w Harmężach, a rysunek „Kolbe ratuje”, przedstawiający poświęcenie się za innego człowieka, eksponowany jest w sekcji wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej, opisującej doświadczenie życia w obozach koncentracyjnych.
Na wizualizacje złożyły się rysunki z cyklu „Klisze pamięci – labirynty”, nawiązujące do tematyki obozowej, w tym praca „Kolbe ratuje”. Animacje na podstawie dzieł Mariana Kołodzieja przygotował Krzysztof Głażewski. Stroną muzyczną była ścieżka dźwiękowa do filmu Strefa interesów, którą skomponowała Mica Levi.
Jak pisali producenci tego niecodziennego wydarzenia:
- Żadna publikacja, wystawa czy film nie oddadzą piekła, którym był system niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Pomimo starań, by stworzyć możliwie wierną opowieść o bezmiar zbrodni i cierpienia, historycy i twórcy zawsze będą stali przed próbą opisu tego, co jest nieopisywalne. Świadomi tych ograniczeń, postanowiliśmy oddać głos dziełom jednego z więźniów obozów koncentracyjnych, gdańskiego scenografa i plastyka – Mariana Kołodzieja. Projekcję zaplanowaliśmy na elewacji północnej Muzeum z kilku względów. Przede wszystkim, jest ona częściowo przysłonięta budynkiem administracyjnym, u jej podstawy znajduje się także tzw. fosa Muzeum. Dzięki temu widzowie będą mogli zapoznawać się z instalacją fragmentami, patrzeć na nią z różnych perspektyw, kontemplować na wiele sposobów.
Napisz komentarz
Komentarze