Według deklaracji śmieciowych w gminie Chojnice mieszka 17 000 osób. Wójt Zbigniew Szczepański w to nie wierzy. Brakuje mu ponad 2000 mieszkańców, gdyż zameldowanych jest w sumie 19 300 osób. A jego zdaniem w gminie Chojnice i tak mieszka dodatkowy tysiąc osób, ale bez meldunku. Aby ich do tego zachęcić, co wiąże się z otrzymywania przez gminę podatków, za kilka tygodni ruszy specjalna loteria „meldunkowa”.
– W gminie Chojnice zameldowanych jest 19 300 mieszkańców. Odliczmy z tego nawet tysiąc osób, które studiują gdzieś w Polsce lub pracują za granicą, to mamy 18 300. Ale śmiem twierdzić, że i tak kolejny tysiąc mieszka u nas w gminie bez meldunku, mając zameldowanie w innych samorządach – mówi wójt Zbigniew Szczepański.
Dlatego od kilku miesięcy gmina Chojnice przygotowywała się do wdrożenia specjalnej loterii, której celem ma być zachęcanie osób mieszkających w gminie Chojnice do meldowania się w jej granicach. Loteria będzie odbywała się pod nazwą „Zamelduj się w gminie Chojnice”. Wziąć w niej udział będą mogły osoby, które przemeldują się do gminy Chojnice z innego samorządu. Uwaga, dotyczy to również osób, które zrobiły to po 2 stycznia 2024 roku. W przypadku szczęśliwego wylosowania, aby odebrać nagrodę, uczestnicy będą musieli w ciągu pięciu dni pokazać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały w gminie Chojnice oraz przedstawić pierwszą stronę dokumentu potwierdzającego złożenie deklaracji PIT.
– To ma być pewien impuls dla osób mieszkających bez meldunku. Dla nas to ważne, by pieniądze z podatków naszych mieszkańców trafiały do nas, czyli tam, gdzie rzeczywiście mieszkają. Bo z jednej strony ludzie mają wielkie oczekiwania do tworzenia im infrastruktury, ale podatki przekazują do innych samorządów, czyli tych, w których już nie mieszkają. To temat ważny nie tylko dla gminy Chojnice, ale wszystkich samorządów w Polsce – mówi wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.
Początkowo w gminie myślano, aby zwycięzcy otrzymali (zamiast gotówki) np. rowery, hulajnogi elektryczne lub jakieś inne wartościowe nagrody rzeczowe.
– Zwyciężył przede wszystkim pragmatyzm. Mogło się okazać, że ktoś ma już rower lub hulajnogę elektryczną i nie będzie zainteresowany udziałem w loterii. Gotówka jest najlepszą nagrodą, bo każdy wydatkuje ją na co będzie chciał. Dlatego w puli będzie 20 nagród po 5000 tys. zł netto każda, a więc gmina, jako organizator pokryje jeszcze podatek. Zgłaszać się będzie można od 15 stycznia 2025 roku do 9 maja. Warunkiem będzie zameldowanie się na terenie gminy od 2 stycznia 2024 roku, ale uwaga, musi to być pierwszy meldunek, aby nie było tak, że ktoś będzie się kilkukrotnie przemeldowywał tylko w celach loterii. Losowanie planujemy na 30 maja – zdradza odpowiedzialny za loterię radca prawny Urzędu Gminy Mateusz Łangowski.
Zgodnie z regulaminem zwycięzcy otrzymają nagrody „do wakacji”, bowiem czas na ich wypłatę to najpóźniej 30 czerwca. Wójt Zbigniew Szczepański ma nadzieję, że po wprowadzeniu loterii w gminnej kasie będzie więcej pieniędzy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. I te dodatkowe pieniądze od tych, którzy zdecydują się przemeldować, pokryją 100 tys. zł na nagrody i podatek.
Co ciekawe, zwycięzcy mogą pozostać... anonimowi. Losowane będą „specjalne numery” przypisane do konkretnych uczestników loterii.
– Każda osoba w formularzu ma możliwość wyrażenia zgody na upublicznienie wizerunku i nazwiska, ale nie jest to warunkiem wzięcia udziału w loterii i nie możemy jej do tego zmusić, a więc jeśli tego nie wybierze, nie będziemy mogli jej publicznie wręczyć takiego bonu – dodaje Łangowski.
A co z mieszkańcami, których według deklaracji śmieciowych brakuje? Jeśli zgodzi się na to Rada Gminy Chojnice to w wakacje będzie zmiana systemu naliczania opłaty za śmieci. Ma być ona uzależniona od wielkości poboru wody, a nie jak dotychczas na podstawie złożonych deklaracji.
– Może okaże się, że jednak te 2300 brakujących mieszkańców jednak tu mieszka, a dzięki temu uczciwi obywatele nie będą musieli płacić więcej za tych nieuczciwych – dodaje wójt Zbigniew Szczepański.
Napisz komentarz
Komentarze