Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystawa zdjęć Stanisława Składanowskiego w Stoczni Cesarskiej

W Stoczni Cesarskiej w Gdańsku od poniedziałku, 14 sierpnia można oglądać wystawę „31.08.1980 r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie”. Autorem zdjęć jest Stanisław Składanowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów stoczniowych. Ekspozycja jest pierwszym z wydarzeń, które towarzyszą obchodom 43. rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku.
Stanisław Składanowski, wystawa zdjęć w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Autor: Dawid Linkowski

Wystawa Stanisława Składanowskiego w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Wystawa zdjęć Stanisława Składanowskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych fotografów stoczniowych stanęła na zieleńcu przed budynkiem Dyrekcji Stoczni. Stanowi hołd dla wszystkich, którzy brali udział w historycznych wydarzeniach Sierpnia ’80, a także ma na celu popularyzowanie pamięci o historii tego terenu. Inicjatorem wystawy jest Stocznia Cesarska Development.

„31.08.1980 r. Dzień, w którym stoczniowcy napisali #nowehistorie” to zestawienie 21 najciekawszych i najbardziej ikonicznych zdjęć wystawy „Sierpień ’80”, która powstała w 2020 roku z okazji 40. rocznicy porumień sierpniowych i miała swoją premierę w galerii WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej. Wśród zdjęć znajdziemy m.in. te przedstawiające słynną tablicę z 21 postulatami strajkujących czy Lecha Wałęsę, triumfalnie niesionego na barkach stoczniowców, z budynkiem Dyrekcji Stoczni w tle.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wiele zostało jeszcze do zrobienia, czyli czego historycy nie wiedzą o Sierpniu 80'

Stanisław Składanowski. Co o nim wiemy?

Autor zdjęć, czyli Stanisław Składanowski, jest byłym stoczniowcem i fotografem pasjonatem. W czasie strajków wykonał ponad 1100 zdjęć. Wiele z nich stanowi najwierniejszą dokumentację wydarzeń, które latem 1980 roku doprowadziły do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i upadku systemu autorytarnego w Polsce i Europie dziewięć lat później.

PRZECZYTAJ TEŻ: Plac przed budynkiem dawnej dyrekcji stoczni doczekał się oficjalnej nazwy

– Począwszy od roku 1964, Stanisław był najpierw uczniem, później pracownikiem Stoczni Gdańskiej oraz Gdańskiej Stoczni Remontowej, z przerwą na pobyt w wojsku. Od roku 1975 był już zaawansowanym fotoamatorem. Na swoich zdjęciach autor starał się pokazać przede wszystkim ludzi – ich reakcje i różne stany emocjonalne, od: niepewności, trwogi, wyczekiwania na dalszy bieg zdarzeń, zbiorowej modlitwy, zabawnych sytuacji, jak i wiele codziennych zdarzeń, które miały miejsce w czasie strajków. Na zdjęciach nie brakuje także ostatecznej euforii z odniesionego zwycięstwa, poczucia wiary i nadziei na lepsze jutro po wielu dniach strajku, oraz wydarzeń będących konsekwencją Sierpnia 1980 r. – poinformowała Stocznia Cesarska Development.

43. rocznica porozumień sierpniowych. Co będzie się działo w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku?

Stocznia Cesarska Development już zaplanowała kolejne wydarzenia z okazji obchodów rocznicy porozumienia gdańskiego. W czwartek, 31 sierpnia odbędą się:

  • dzień otwarty budynku Dyrekcji,
  • fotospacer po terenie ze Stanisławem Składanowskim,
  • aktywności dla dzieci,
  • a na koniec tego dnia przygotowana jest plenerowa projekcja filmu dokumentalnego „Ludzie z Tła” autorstwa Marka Osiecimskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama