Walne Plachandry 2023. Przyznano tytuły Ambasadorów i Perełki
Do Pelplina przyplachandrowali nie tylko Kociewiacy, ale i sympatycy tego regionu niekiedy z bardzo odległych zakątków Polski. Nic tak jak Plachandry nie pozwala w tak przyjemny sposób poznać tradycję, język, folklor, obyczaje i smaki Kocewia. Te ostatnie zdecydowanie podbiły serce i podniebienie wicemarszałka województwa pomorskiego Józefa Sarnowskiego. Przyznał, że jest pod urokiem Kociewia jako regionu pełnego pięknych krajobrazów, lasów i czystych jezior, ale głównie zauroczony jest kuchnią kociewską.
Wróćmy jednak do wyróżnionych zaszczytnymi tytułami. Tradycją już stało się przyznawanie podczas Plachandrów tytułu Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia. Poznajmy tegorocznych laureatów.
Tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii małych przedsiębiorstw otrzymało Wydawnictwo Prasowe „Edytor”. Wydawany od 26 lat przez to wydawnictwo i kolportowany zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej „Magazyn Pomorski” jest docierającą do tysięcy odbiorców doskonałą promocją Kociewia.
Tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii średnich i dużych przedsiębiorstw otrzymała istniejąca od 30 lat, a od 8 lat odnotowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie grupa kapitałowa DEKPOL – jeden z największych liderów ogólnopolskich w branży budowlano-deweloperskiej oraz w produkcji osprzętu do maszyn budowlanych. Zajmuje się budową, wykończeniem i sprzedażą osiedli mieszkaniowych oraz powierzchni handlowo-usługowych. Jest mecenasem kultury i sportu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kociewska Karawana w podróży po Polsce. Ruchanki z fjutem zaintrygowały śląskie media
Specjalny tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii biznesowej otrzymał IGLOTEX – firma kociewska ze 100-procentowym kapitałem polskim założona 40 lat temu przez Małgorzatę i Tadeusza Włodarczyków. Pożar zakładu produkcyjnego w 2019 r. spowodował całkowite zniszczenie parku maszynowego, infrastruktury technicznej i przeważającej części powierzchni biurowej, magazynowej i produkcyjnego. Już w pod koniec roku 2020 IGLOTEX powstał jak przysłowiowy Feniks z popiołów. Dzisiaj to największy regionalny producent i dystrybutor żywności mrożonej w Polsce, eksportujący własne produkty do 50 krajów na czterech kontynentach. Jest też sponsorem wielu lokalnych przedsięwzięć.
Ambasadorem Kociewia w kategorii zespołowej zostało Bractwo Czarnej Wody, które działa w Osiu w powiecie świeckim od 23 lat. Zrealizowało dziesiątki projektów i zadań, m.in. konkursy, szkolenia, imprezy turystyczne i krajoznawcze, wydanie publikacji, których głównym celem jest promocja Kociewia i Borów Tucholskich. Na szczególną uwagę zasługuje działalność wśród młodzieży. Wielokrotnie nagradzane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tytuł Ambasadora Kociewia w kategorii indywidualnej kapituła przyznała Ryszardowi Karczykowskiemu. Te osoby nie trzeba nikomu przedstawiać. Ryszard Karczykowski jest rodowitym Kociewiakiem, który z dumą podkreśla, że pochodzi z tczewskiej, kolejarskiej rodziny. Po ukończeniu gdańskiej Akademii Muzycznej debiutował na scenie Teatru Muzycznego w Szczecinie. Później śpiewał partie tenora lirycznego na niemal wszystkich znaczących scenach operowych Europy, Azji i obu Ameryk. Ma na swoim koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami. Zajmował się także reżyserią. Był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Zajmował się także szkoleniem młodych śpiewaków, m.in. jako profesor klasy śpiewu w akademiach muzycznych Warszawy i Krakowa oraz prowadząc kursy mistrzowskie. Profesor Ryszard Karczykowski w ostatnich latach włączył się czynnie w animację życia muzycznego w rodzinnym mieście, przyczyniając się m.in. do organizacji plenerowych koncertów muzyki operowej.
ZOBACZ TAKŻE: Urodzinowe życzenia dla wszystkich Kociewiaków od kapitana m/s Kociewie
W latach ubiegłych wyróżnienia te otrzymali m.in.: Wojciech Cejrowski, prof. Maria Pająkowska-Kensik, Stefan Gełdon, a także m.in. pelplińskie „Modraki”, „Kobiety Kwiaty Kociewia” z Koteży k. Starogardu Gd., Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej i wydawnictwo „Bernardinum”.
A komu przypadł tytuł Perełki Kociewia? Otrzymała go Laura Florentyna Dziąba. Tczewianka, która posiada wiele talentów artystycznych. Obecnie studiuje malarstwo w Toruniu. Pisze i recytuje wiersze. Jej największą miłością jest jednak śpiew. Jako wokalistka dotarła do finału programu telewizyjnego „Mam talent”. Występowała wielu miejscach, także poza granicami Polski, min. w Ambasadzie Polski w Tokio oraz dla Polonii w Nowym Jorku.
Dotychczas Walne Plachandry Kociewskie odbyły w Piasecznie (2018), Wirtach (2019) oraz w Grucznie (2022), a więc na terenie trzech kociewskich powiatów: tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. W latach 2020-2021 impreza się nie odbyła z powodu pandemii. Teraz wróciła do powiatu tczewskiego. Za rok znowu Plachandry zawędrują do powiatu starogardzkiego.
Idea Walnych Plachandrów oraz tytułów Ambasadora Kociewia i Perełki Kociewia narodziła się w Oddziale Kociewskim Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Zblewie i podjęta została przez wielu kociewskich regionalistów.
Napisz komentarz
Komentarze