Czym są elementy przejściowe morskich farm wiatrowych? Łączą tzw. monopale fundamentów z wieżami turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych. To duże konstrukcje, każda mierzy ponad 20 m i waży nawet 350 ton. W ramach projektu Baltic Power, na Morzu Bałtyckim zostanie zainstalowanych łącznie 78 takich elementów, ustawiono jak dotąd 5.
Trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Po ogłoszeniu w ubiegłym miesiącu pierwszego udanego montażu monopali możemy potwierdzić pierwsze instalacje elementów przejściowych. Warto przypomnieć, że większość konstrukcji pomocniczych (secondary steel) dla tych elementów została wyprodukowana w polskich zakładach Smulders w Żarach, Niemodlinie i Łęknicy. Mamy pierwsze lokalnie wyprodukowane elementy naszej morskiej farmy wiatrowej zainstalowane na morzu.
Grzegorz Szabliński / prezes Zarządu Baltic Power
Elementy przejściowe ustawiane są z użyciem pływającego dźwigu, który dysponuje dwoma ramionami o udźwigu 1000 ton każde. 160-metrowy statek utrzymywany jest w dokładnie określonym miejscu dzięki systemowi dynamicznego pozycjonowania.

Równolegle instalowane są kolejne monopale fundamentowe. Zakończenie prac przy fundamentach ma nastąpić w połowie tego roku. Potem rozpocznie się montowanie turbin, kabli oraz morskich stacji elektroenergetycznych.
Prace także na lądzie
Realizowane są też prace na lądzie. W gminie Choczewo w niezbędny sprzęt wyposażana jest lądowa stacja elektroenergetyczna. Pracować w niej będą m.in. 4 transformatory wielkogabarytowe 300 MV. W trakcie końcowego wyposażania jest też baza serwisowa w Łebie, która będzie zapewniać obsługę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power przez co najmniej 30 lat.
Baltic Power ma być uruchomiona w roku 2026. Pierwsza polska morska farma wiatrowa działająca na wodach Morza Bałtyckiego generować będzie każdego roku ok. 4000 GWh bezemisyjnej energii elektrycznej.
Napisz komentarz
Komentarze