Na przestrzeni ostatniego roku terytorium Polski się powiększyło. W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) czytamy, że powierzchnia ta powiększyła się o 121 106 ha, czyli o ok. 1211 km². Przyrost został zaobserwowany w województwie pomorskim. Od niego odliczyć należy spadek 3 ha w Zachodniopomorskiem.
Najwięcej na rozroście zyskały powiaty: pucki (28 732 ha) oraz nowodworski (24 003 ha) i miasta wchodzące w skład trójmiejskiej wspólnoty: Gdańsk (41 713 ha), Gdynia (25 631 ha) oraz Sopot (1 040 ha). Umożliwiło im to włączenie w terytorium morskich wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej. Do morskich wód wewnętrznych została również włączona Zatoka Pucka.
Gdańsk na pierwszym miejscu!
Powierzchnia Gdańska była dotąd liczona do granicy brzegowej. Obecnie została wydłużona do linii podstawowej morza terytorialnego. W rezultacie tej decyzji Gdańsk stał się największym miastem w Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdynia przeklina najwięcej w kraju! Gdańsk najczęściej "pod nosem"
- Granica miasta Gdańska do tej pory kończyła się na linii brzegowej, a teraz ta granica została przedłużona, rozciąga się do linii podstawowej morza terytorialnego – tłumaczył na łamach "Wprost" Marcin Grudzień z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Zmiany również w Gdyni
Nie tylko Gdańsk awansował. Terytorium Gdyni również się powiększyło, co awansowało ją na trzecie miejsce wśród największych miast w Polsce. Po ogłoszonych zmianach lista pięciu największych miast pod względem powierzchni wygląda następująco:
- Gdańsk (683km²),
- Warszawa (517 km²),
- Gdynia (391 km²),
- Kraków (327 km²),
- Szczecin (301 km²).
Napisz komentarz
Komentarze