Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rusza 25. Gdański Festiwal Carillonowy. Wiemy, co będzie się działo

Już po raz 25. w stolicy Pomorza zagości niezwykłe wydarzenie – Gdański Festiwal Carillonowy, Rozpocznie się on w najbliższy piątek, 14 lipca. O szczegółach tegorocznej edycji wydarzenia jego organizatorzy opowiedzieli w środę, 12 lipca podczas specjalnej konferencji prasowej. Carillonistów i muzyków z USA, Niderlandów, Litwy, Ukrainy oraz Polski będzie można posłuchać w każdy piątek i sobotę z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Wstęp na koncerty jest wolny.
25. Gdański Festwal Carilonowy, konferecja prasowa

Autor: Dominik Paszliński | gdansk.pl

25. Gdański Festiwal Carillonowy od 14 lipca

– Po raz 25. rozpoczynamy jedyny i niepowtarzalny Gdański Festiwal Carillonowy, ale warto pamiętać, że carillony w Gdańsku grają już niemal pół wieku – podkreśliła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Przez 462 lata często niełatwej historii miasta dźwięki z wież towarzyszyły życiu codziennemu naszych przodków. Przez najbliższe kilka tygodni, gdy będzie słychać carillony, warto zwrócić uwagę, jak one pięknie biją, także w naszych sercach. Zachęcam do udziału w festiwalu, poznawania tej kultury i docenienia tej pięknej muzyki – dodała Monika Chabior.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jazz i carillon na jednej stoją płycie. Znakomity album gdańskich artystów

Kulturę carillonową w Gdańsku zainicjowało zamontowanie pierwszego instrumentu na wieży Ratusza Głównego Miasta (1561 r.). Kolejne carillony pojawiły się na wieży kościoła św. Katarzyny (1738 r.).

Festiwal Carillonowy jest częścią większego zjawiska, które nazywamy gdańską kulturą carillonową – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, które zarządza carillonami. – Jest to ważny wskaźnik kultury naszego miasta i jego wyróżnik, coś, co buduje naszą tożsamość. Jesteśmy dumni, bo to coś wyjątkowego na skalę naszego kraju, ale również coś bardzo rzadkiego w perspektywie całego naszego kontynentu. We wrześniu będziemy obchodzili 462. rocznicę pojawienia się carillonów w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Carillonowe utwory, wykonywane przez gdańską carillonistkę, nominowane do Fryderyka 2022

Dyrektor przypomniał, że carillony przyjechały do Gdańska, a właściwie przypłynęły z Europy Zachodniej. Z Brabancji, czyli terenów dzisiejszej Holandii i Belgii, gdzie stały się bardzo modne na początku XVI wieku.

– Wyjątkowe jest również to, że Gdańsk posiada nie tylko ten jeden carillon, ale są tu aż trzy carillony – mówił dyrektor Ossowski.

Ile carillonów jest w Gdańsku?

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma działające instrumenty, składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton, oraz ważący 17 ton mobilny carillon „Gdańsk”.

– Serdecznie zachęcam do udziału w Festiwalu Carillonowym – mówiła Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska. – Program będzie bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem artystów, jak i repertuaru. W pierwszy weekend, 14 i 15 lipca koncertować będą studenci z Litwy. Następnie z wież popłyną nowe brzmienia, skomponowane na carillon i instrumenty dęte. Na zakończenie lipca czekają nas weekend amerykański i kompozycje w różnych stylach. Początek sierpnia to czas dla muzyki żydowskiej – 4 sierpnia niderlandzki carillonista o żydowskich korzeniach Mathieu Daniël Polak zagra z gdańskim saksofonistą Mikołajem Trzaską. Podczas całego festiwalu tradycyjne kompozycje będą przeplatały się z nowymi brzmieniami i muzyką religijną. Warto zapoznać się z programem, w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – dodała organizatorka festiwalu.

25. Gdański Festiwal Carillonowy. Co w programie?

  • Tradycyjnie każdego roku, w piątki o godz. 20.30 odbywają się koncerty z wieży kościoła św. Katarzyny, których można posłuchać w ogrodzie oo. Karmelitów. Po ich zakończeniu, ok. godz. 21.15, wykonywany jest utwór z towarzyszącym mu pokazem podświetlanej różnymi kolorami Fontanny Heweliusza.
  • Sobotnie koncerty rozpoczynają się o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.
  • 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 13.00 wykonywany jest koncert składający się z utworów religijnych.

Poszczególne koncerty wykonują carilloniści z Polski i zagranicy, którym często towarzyszą muzycy grający na innych instrumentach, np.: trąbkach, saksofonach, skrzypcach, waltorniach, kotłach czy perkusji. Repertuar wykonywany w ramach festiwalu nawiązuje przeważnie do muzyki tradycyjnej rodzimej i obcej, a w przypadku carillonu mobilnego Gdańsk – do muzyki nowoczesnej, która łączy dźwięk dzwonów z instrumentami elektronicznymi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po raz 26. przez dwa sierpniowe wieczory na sopockim molo zabrzmi jazz

  • Specjalne wydarzenie przygotowywane jest jednak na piątek, 25 sierpnia. Koncert finałowy nosi nazwę The Shapes of Water. Występowi towarzyszyć będzie pokaz Fontanny Heweliusza tworzony na żywo. Wystąpią Carillon Electric Orchestra w składzie: Emil Miszk – trąbka, Tomasz Chyła – skrzypce, Mikołaj Basiukiewicz – syntezatory, Sławek Koryzno – perkusja, Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”. Za sterowanie fontanną Heweliusza na żywo będzie odpowiadał Radek Pettke.

– W 2014 roku Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna obok Wielkiego Młyna zbudowała fontannę dedykowaną Janowi Heweliuszowi – mówił Jacek Skarbek, prezes GIWK. – Od tego też czasu fontanna ściśle współgra z zaprojektowanymi efektami świetlnymi i muzyką, a od 2016 r. bierze udział w Festiwalach Carillonowych. W tym roku będzie wyjątkowo, po raz pierwszy udało się połączyć fontannę, efekty wizualne i świetlne z graną aktualnie muzyką. Każde uderzenie w klawisz carillonu zostanie odwzorowane w wodzie i towarzyszącym świetle. Tym bardziej zapraszam do obejrzenia tego wyjątkowego widowiska – dodał Jacek Skarbek.

Program i biogramy artystów dostępne są na stronie Carillonów Gdańskich. Transmisje online każdego z koncertów będzie można zobaczyć za pośrednictwem profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama