25. Gdański Festiwal Carillonowy od 14 lipca
– Po raz 25. rozpoczynamy jedyny i niepowtarzalny Gdański Festiwal Carillonowy, ale warto pamiętać, że carillony w Gdańsku grają już niemal pół wieku – podkreśliła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Przez 462 lata często niełatwej historii miasta dźwięki z wież towarzyszyły życiu codziennemu naszych przodków. Przez najbliższe kilka tygodni, gdy będzie słychać carillony, warto zwrócić uwagę, jak one pięknie biją, także w naszych sercach. Zachęcam do udziału w festiwalu, poznawania tej kultury i docenienia tej pięknej muzyki – dodała Monika Chabior.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jazz i carillon na jednej stoją płycie. Znakomity album gdańskich artystów
Kulturę carillonową w Gdańsku zainicjowało zamontowanie pierwszego instrumentu na wieży Ratusza Głównego Miasta (1561 r.). Kolejne carillony pojawiły się na wieży kościoła św. Katarzyny (1738 r.).
– Festiwal Carillonowy jest częścią większego zjawiska, które nazywamy gdańską kulturą carillonową – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, które zarządza carillonami. – Jest to ważny wskaźnik kultury naszego miasta i jego wyróżnik, coś, co buduje naszą tożsamość. Jesteśmy dumni, bo to coś wyjątkowego na skalę naszego kraju, ale również coś bardzo rzadkiego w perspektywie całego naszego kontynentu. We wrześniu będziemy obchodzili 462. rocznicę pojawienia się carillonów w Gdańsku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Carillonowe utwory, wykonywane przez gdańską carillonistkę, nominowane do Fryderyka 2022
Dyrektor przypomniał, że carillony przyjechały do Gdańska, a właściwie przypłynęły z Europy Zachodniej. Z Brabancji, czyli terenów dzisiejszej Holandii i Belgii, gdzie stały się bardzo modne na początku XVI wieku.
– Wyjątkowe jest również to, że Gdańsk posiada nie tylko ten jeden carillon, ale są tu aż trzy carillony – mówił dyrektor Ossowski.
Ile carillonów jest w Gdańsku?
Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma działające instrumenty, składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton, oraz ważący 17 ton mobilny carillon „Gdańsk”.
– Serdecznie zachęcam do udziału w Festiwalu Carillonowym – mówiła Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska. – Program będzie bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem artystów, jak i repertuaru. W pierwszy weekend, 14 i 15 lipca koncertować będą studenci z Litwy. Następnie z wież popłyną nowe brzmienia, skomponowane na carillon i instrumenty dęte. Na zakończenie lipca czekają nas weekend amerykański i kompozycje w różnych stylach. Początek sierpnia to czas dla muzyki żydowskiej – 4 sierpnia niderlandzki carillonista o żydowskich korzeniach Mathieu Daniël Polak zagra z gdańskim saksofonistą Mikołajem Trzaską. Podczas całego festiwalu tradycyjne kompozycje będą przeplatały się z nowymi brzmieniami i muzyką religijną. Warto zapoznać się z programem, w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – dodała organizatorka festiwalu.
25. Gdański Festiwal Carillonowy. Co w programie?
- Tradycyjnie każdego roku, w piątki o godz. 20.30 odbywają się koncerty z wieży kościoła św. Katarzyny, których można posłuchać w ogrodzie oo. Karmelitów. Po ich zakończeniu, ok. godz. 21.15, wykonywany jest utwór z towarzyszącym mu pokazem podświetlanej różnymi kolorami Fontanny Heweliusza.
- Sobotnie koncerty rozpoczynają się o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.
- 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o godz. 13.00 wykonywany jest koncert składający się z utworów religijnych.
Poszczególne koncerty wykonują carilloniści z Polski i zagranicy, którym często towarzyszą muzycy grający na innych instrumentach, np.: trąbkach, saksofonach, skrzypcach, waltorniach, kotłach czy perkusji. Repertuar wykonywany w ramach festiwalu nawiązuje przeważnie do muzyki tradycyjnej rodzimej i obcej, a w przypadku carillonu mobilnego Gdańsk – do muzyki nowoczesnej, która łączy dźwięk dzwonów z instrumentami elektronicznymi.
PRZECZYTAJ TEŻ: Po raz 26. przez dwa sierpniowe wieczory na sopockim molo zabrzmi jazz
- Specjalne wydarzenie przygotowywane jest jednak na piątek, 25 sierpnia. Koncert finałowy nosi nazwę The Shapes of Water. Występowi towarzyszyć będzie pokaz Fontanny Heweliusza tworzony na żywo. Wystąpią Carillon Electric Orchestra w składzie: Emil Miszk – trąbka, Tomasz Chyła – skrzypce, Mikołaj Basiukiewicz – syntezatory, Sławek Koryzno – perkusja, Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”. Za sterowanie fontanną Heweliusza na żywo będzie odpowiadał Radek Pettke.
– W 2014 roku Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna obok Wielkiego Młyna zbudowała fontannę dedykowaną Janowi Heweliuszowi – mówił Jacek Skarbek, prezes GIWK. – Od tego też czasu fontanna ściśle współgra z zaprojektowanymi efektami świetlnymi i muzyką, a od 2016 r. bierze udział w Festiwalach Carillonowych. W tym roku będzie wyjątkowo, po raz pierwszy udało się połączyć fontannę, efekty wizualne i świetlne z graną aktualnie muzyką. Każde uderzenie w klawisz carillonu zostanie odwzorowane w wodzie i towarzyszącym świetle. Tym bardziej zapraszam do obejrzenia tego wyjątkowego widowiska – dodał Jacek Skarbek.
Program i biogramy artystów dostępne są na stronie Carillonów Gdańskich. Transmisje online każdego z koncertów będzie można zobaczyć za pośrednictwem profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku.
Napisz komentarz
Komentarze