Należy jednak podkreślić, że obecnie odnotowywany jest wzrost produkcji w zdecydowanej większości działów przemysłu, w tym między innymi w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych, metali i wyrobów z metali, maszyn i urządzeń oraz papieru i wyrobów z papieru. Jest to wynikiem zwiększonych zapasów w gospodarce oraz stopniowego zanikania problemów z łańcuchami dostaw, oraz zwiększającej się dostępności podzespołów do produkcji.
Nastąpił jednak znaczący wzrost cen wielu podstawowych surowców i produktów. Obserwuje się wzrost cen wielu usług, w wyniku utrzymującej się niedostatecznej ich podaży. Na niezadawalającym poziomie pozostają inwestycje własne przedsiębiorstw ze względu na niepewność w dłuższej perspektywie, obawy przed silną inflacją oraz brak stabilnych warunków prowadzenia firm.
Pomimo szalejącej pandemii i nadchodzącej kolejnej fali koronawirusa, połowa firm planuje w 2022 roku podwyżki wynagrodzeń, zwiększył się również odsetek przedsiębiorstw prognozujących wzrost zatrudnienia. Przedsiębiorcy lepiej oceniają swoją obecną sytuację i większość pracodawców planuje powrót do pracy stacjonarnej. Nie mniej jednak, podkreślają, że planowane podwyżki płac będą głównie wynikiem presji płacowej powodowanej inflacją i koniecznością ochrony wynagrodzeń przed spadkiem ich siły nabywczej.
Politykę wynagrodzeń w 2022 roku kształtować będą również instrumenty wprowadzane w ramach Nowego Ładu, konieczność zmniejszenia rotacji kadrowej w firmach i pozyskanie nowych pracowników w sytuacji ograniczonych zasobów pracy na polskim rynku.
Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza
Napisz komentarz
Komentarze