Polak rocznie marnuje ponad 200 kg jedzenia
O ogromnych ilościach marnowanego jedzenia mówi się już od dłuższego czasu. Pierwsze jadłodzielnie w województwie pomorskim zaczęły powstawać w czasie około pandemicznym.
- Polak rocznie marnuje 211 kg jedzenia - mówi Patrycja Topolska z Fundacji To i Co. - My chcemy pokazać ludziom, że jedzenie, które wyrzucają sklepy, czy też to, które w domu wyrzucamy, tak naprawdę w większości przypadków można uratować. Wystarczy, jak np. w przypadku chleba - namoczyć wodą - włożyć na chwilkę do piekarnika by mieć taki jak z piekarni. Chcemy pokazać ludziom, że niezależnie od statusu społecznego - czy to jest osoba pracująca w dużej korporacji czy osoba, która nigdzie nie pracuje, bądź też osoba, która jest bezdomna, każda z nich może skorzystać z tej Jadłodzielni. Każdy może coś do niej włożyć, każdy może coś z niej wziąć.
CZYTAJ TEŻ: Nie marnuj żywności. Na Oruni jest już społeczna lodówka
Sopot ma drugą lodówkę społeczną
W Sopocie w piątek, 18 kwietnia otwarto drugą Sopocką Lodówkę Społeczną. Mieści się ona przy al. Niepodległości 749 (budynek Centrum Wsparcia Ukrainy) w Sopocie. To kolejna inicjatywa walcząca z marnowaniem żywności i wsparciem osób potrzebujących.
– Jestem przekonana, że sopocianie, którzy są zawsze aktywni i wrażliwi na potrzeby innych osób, będą często do tej lodówki przynosić żywność – podkreśliła Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - To ważne, zwłaszcza teraz, w okresie świątecznym: nie marnujmy jedzenia i pamiętajmy o tych, którym go brakuje.
Pierwsza sopocka lodówka społeczna została uruchomiona w czerwcu 2021 roku. Zarówno mieszkańcy, jak i władze miasta, od lat wspierają takie inicjatywy. To nie tylko wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej, ale również budowanie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i kontynuacja działań na rzecz solidarności społecznej.
Jedzeniem podzielisz się także w Starogardzie Gdańskim
Dwie nowe lodówki społeczne w połowie kwietnia pojawiły się w Starogardzie Gdańskim. Jedna znajduje się przy Starogardzkim Centrum Kultury, a druga przy Targowisku Miejskim. To inicjatywa, która ma na celu wsparcie osób potrzebujących, a jednocześnie redukcję marnowania żywności.
- Ta jakże ważna inicjatywa, którą wspólnie podjęliśmy z Radą Miasta, ma na celu wsparcie osób potrzebujących, a jednocześnie zredukowanie marnowania jedzenia – podkreśla Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego. - W tych lodówkach każdy może pozostawić nadmiar produktów, a także skorzystać z darów innych mieszkańców. Dzielmy się dobrem i pomagajmy, pamiętając że razem możemy więcej.

W Tczewie, przy ul. Krótkiej 9-10, od 29 marca 2023 roku działa Jadłodzielnia – społeczna wymienialnia jedzenia. Miejsce utworzone zostało na wniosek grupy nieformalnej w ramach projektu Fyrtel-Działamy, dofinansowanego ze środków Urzędu Miasta w Tczewie. To jednak nie była pierwsza tego typu inicjatywa w grodzie Sambora. W marcu 2021 roku, dzięki uprzejmości właścicieli lokali YOU. Restauracja/Pizzeria oraz po maluchu na Starym Mieście stanęła pierwsza Jadłodzielnia. Specjalna lodówka zlokalizowana była u zbiegu Pl. Hallera z ul. Krótką. O powstanie tamtej jadłodzielni zabiegała grupa młodych ludzi skupionych w grupie wolontarystycznej Young Heroes. Inicjatywa stworzenia specjalnej lodówki była reakcją na marnowanie w coraz większym stopniu żywności.
CZYTAJ TEŻ: Śniadania wielkanocne dla potrzebujących w Trójmieście. Gdzie się odbędą?
Jak tłumaczyła wówczas Paulina Kremer, członek zarządu Fundacji To i Co, jadłodzielnia ma za zadanie zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia, a także wesprzeć osoby w trudnej sytuacji finansowej bądź po prostu osoby, które chcą coś zjeść i jednocześnie uratować jedzenie, które by się zmarnowało. To przesłanie jest cały czas aktualne. Jadłodzielnia składa się z szafki na suche produkty oraz lodówki na produkty wymagające warunków chłodniczych.
Lodówek przybywa na całym Pomorzu
Tzw. lodówek społecznych systematycznie przybywa również na Żuławach i Powiślu. Poczynając nawet od Mierzei Wiślanej – taką lodówkę znaleźć można przy MOPS w Krynicy Morskiej przy ul. Górników 15 oraz przy Urzędzie Gminy Sztutowo przy ul. Gdańskiej. Samorządy lokalne często współpracują z parafiami, Caritas czy organizacjami społecznymi. Przykładem Malbork, gdzie społeczna lodówka stoi przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej na Os. Południe. Podobnie w Sztumie – taką lodówkę ustawiono przy domu parafialnym na ul. Związku Jaszczurczego. Samorządy Dzierzgonia i Prabut poszły tradycyjną drogą i ustawiły podobne lodówki w siedzibach MOPS. Nie inaczej w Kwidzynie – tutejsza Kwidzyńska Jadłodzielnia znajduje się obok budynku MOPS przy ul. Grudziądzkiej.
Zasady korzystania z lodówki społecznej
- Z lodówki społecznej korzystać może każdy, kto tego potrzebuje.
- Częstujesz się na swoją odpowiedzialność.
- Nie bierz wszystkiego – podziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.
- Nie niszcz lodówki i nie oklejaj jej swoimi ulotkami ani niczego nie odklejaj.
- Pamiętaj, aby zostawić po sobie porządek i domknąć drzwi lodówki po skorzystaniu z niej.
- Wkładaj tylko jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności.
- Jeżeli w przygotowanym przez Ciebie produkcie występują alergeny, napisz to wyraźnie na opakowaniu.
- Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań.
- Potrawy płynne itp. umieść w szczelnym pojemniku tak, aby nic się nie rozlało.
- Jeśli masz wątpliwości czy produkt nadaje się do spożycia, nie zostawiaj go w lodówce.
Możesz przynieść:
- Produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”
- Produkty zapakowane lub w pojemnikach
- Wyroby własne, np. ciasto lub zupa starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania
- Produkty suche, napoczęte – starannie zapakowane, np. torebka ciastek, słoik mąki, czy ryżu
- Produkty, które wymagają schłodzenia dostarcz w przenośnej lodówce lub torbie termicznej. Takie produkty są opisane na etykiecie „przechowywać od +2 do 8 st. C” lub „przechowywać w warunkach chłodniczych”. To także: sałatki, ciasta z kremem, śmietaną lub innym podatnym za zepsucie nadzieniem.
Tych produktów nie zostawiaj:
- Surowego mięsa
- Produktów zawierających surowe jaja, w tym budynie, kremy, domowe majonezy itp.
- Wyrobów z niepasteryzowanego mleka (ale można zostawiać sery, jogurty, twarogi)
- Otwartych puszek, czy słoików z przetworami lub konserwami itp.
- Produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 min.
- Produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia – „należy spożyć do”
- Produktów z oznakami zepsucia, nietypowym zapachem lub kolorem, nadgniłych, z wydętym wieczkiem
- Produktów, które miały kontakt z pleśnią lub odpadami spożywczymi, komunalnymi.
Lodówki społeczne na Pomorzu [LISTA]
- Tczew (jadłodzielnia ul. Krótka 9-10 przy siedzibie Tczewskich Kurierów Rowerowych)
- Starogard Gdański (przy Starogardzkim Centrum Kultury oraz przy Targowisku Miejskim)
- Krynica Morska (przy MOPS, ul. Górników 15)
- Sztutowo (przy Urzędzie Gminy Sztutowo, ul. Gdańska)
- Malbork (przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej na Os. Południe)
- Sztum (przy domu parafialnym na ul. Związku Jaszczurczego)
- Dzierzgoń i Prabuty (w siedzibach ośrodka pomocy społecznej)
- Kwidzyn (obok budynku MOPS przy ul. Grudziądzkiej)
- Wejherowo (w bramie Miłosierdzia na placu Jakuba Wejhera przy parafii pw. Trójcy Świętej)
- Rumia (ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego 26)
- Sierakowice (ul. Lęborska 34 przy GOPS)
- Żukowo (przy kościele pw. WNMP ul. 3 Maja 4)
- Pruszcz Gdański (lodówka Polska 2050 przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ul. Wojska Polskiego 37)
- Gdańsk (przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego ul. Myśliwska 25, przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku, przy Parafii Świętego Krzyża ul. Mickiewicza 11, przy Radzie Dzielnicy Oliwa ul. Opata Jacka Rybińskiego 10. W Gdańsku działają też dwa sklepy społeczne. Jeden przy ul. Wolności 52 w Nowym Porcie i drugi ul. Aksamitna 4 w Śródmieściu. Przyjmują jedynie produkty oryginalne, zamknięte hermetycznie, z ważną datą spożycia.
- Sopot (ul. 3 Maja 18 oraz przy al. Niepodległości 749 (budynek Centrum Wsparcia Ukrainy)
- Gdynia (przy CKZiU ul. płk. Dąbka 27, przy Klasztorze Franciszkanów, Parafia Świętego Antoniego ul. Ujejskiego 40, przy Szkole Podstawowej nr 39 na Obłużu, ul. Unruga 88. Gdynia również ma dwa sklepy społeczne: przy ul. Lotników, „Za stołem”, przy ul. Maciejewicza.
Współpraca: Kaja Błażejewska, Piotr Piesik
Napisz komentarz
Komentarze