Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tłumy na festynie rycerskim w Parku Oruńskim

Park Oruński w Gdańsku w sobotę, 1 lipca opanowali średniowieczni osadnicy. W gwarnym miasteczku pełnym wojów, dziewek, rycerskiego ekwipunku oraz sutego jadła można było stoczyć bitwę na miecze, zagrać w gry z tamtej epoki oraz nauczyć się średniowiecznego tańca. Wszystko na pamiątkę rocznic: 685. lokacji Oruni na prawie chełmińskim oraz 90. przyłączenia w granice Gdańska.
festyn rycerski w Parku Oruńskim w Gdańsku

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Tłumy na festynie rycerskim w Parku Oruńskim w Gdańsku

Festyn rycerski przeniósł mieszkańców Gdańska, którzy w sobotę, 1 lipca licznie przybyli do Parku Oruńskiego, do czasów średniowiecza. Można było poznać życie mieszkańców Oruni i Gdańska z przełomu XIII i XIV w., podpytać o dawne zwyczaje oraz samemu zasmakować ówczesnych rozrywek, z potyczką na miecze włącznie. Ucztowanie poprzedziło odczytanie symbolicznego aktu nadania nazwy ówczesnej wsi. Orunia uzyskała swoje prawa 2 czerwca 1338 roku z rąk ówczesnego komtura gdańskiego Winricha von Kniprode.

„Niech wiedzą wszyscy, zarówno obecnie żyjący, jak i ci, którzy w przyszłości będą żyć, a którzy ten dokument przeczytają lub o nim usłyszą, że my, brat Dytryk von Altenburg, z łaski Pana wielki marszałek Zakonu Najświętszej Marii Panny, że po naradzie z pobożnymi braćmi nadajemy w prawie temu oto miejscu nazwę Oeurunia, które pamięć poległego brata von Oer przypominać będzie. Do tego nadajemy przywilej ustawienia młyna na strudze Raduńskiej i przywilej składu jęczmienia piwnego”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Turniej Rycerski Jana III Sobieskiego w Gniewie - Walki włócznią, maczugą i mieczem

Rekonstruktorzy zaprezentowali przykładowe materiały, jakimi handlowano w średniowieczu, oraz monety z terenów Królestwa Polskiego, Księstwa Mazowieckiego oraz Państwa Krzyżackiego, płacidła i siekańce. Tłumaczyli zainteresowanym przebieg szlaków handlowych, obrazując je na mapach. oraz ówczesny system fiskalny. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był turniej rycerski oraz łuczniczy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama