Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tłumy na festynie rycerskim w Parku Oruńskim

Park Oruński w Gdańsku w sobotę, 1 lipca opanowali średniowieczni osadnicy. W gwarnym miasteczku pełnym wojów, dziewek, rycerskiego ekwipunku oraz sutego jadła można było stoczyć bitwę na miecze, zagrać w gry z tamtej epoki oraz nauczyć się średniowiecznego tańca. Wszystko na pamiątkę rocznic: 685. lokacji Oruni na prawie chełmińskim oraz 90. przyłączenia w granice Gdańska.
festyn rycerski w Parku Oruńskim w Gdańsku

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Tłumy na festynie rycerskim w Parku Oruńskim w Gdańsku

Festyn rycerski przeniósł mieszkańców Gdańska, którzy w sobotę, 1 lipca licznie przybyli do Parku Oruńskiego, do czasów średniowiecza. Można było poznać życie mieszkańców Oruni i Gdańska z przełomu XIII i XIV w., podpytać o dawne zwyczaje oraz samemu zasmakować ówczesnych rozrywek, z potyczką na miecze włącznie. Ucztowanie poprzedziło odczytanie symbolicznego aktu nadania nazwy ówczesnej wsi. Orunia uzyskała swoje prawa 2 czerwca 1338 roku z rąk ówczesnego komtura gdańskiego Winricha von Kniprode.

„Niech wiedzą wszyscy, zarówno obecnie żyjący, jak i ci, którzy w przyszłości będą żyć, a którzy ten dokument przeczytają lub o nim usłyszą, że my, brat Dytryk von Altenburg, z łaski Pana wielki marszałek Zakonu Najświętszej Marii Panny, że po naradzie z pobożnymi braćmi nadajemy w prawie temu oto miejscu nazwę Oeurunia, które pamięć poległego brata von Oer przypominać będzie. Do tego nadajemy przywilej ustawienia młyna na strudze Raduńskiej i przywilej składu jęczmienia piwnego”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Turniej Rycerski Jana III Sobieskiego w Gniewie - Walki włócznią, maczugą i mieczem

Rekonstruktorzy zaprezentowali przykładowe materiały, jakimi handlowano w średniowieczu, oraz monety z terenów Królestwa Polskiego, Księstwa Mazowieckiego oraz Państwa Krzyżackiego, płacidła i siekańce. Tłumaczyli zainteresowanym przebieg szlaków handlowych, obrazując je na mapach. oraz ówczesny system fiskalny. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był turniej rycerski oraz łuczniczy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama