Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uwaga pacjenci! Ważne zmiany w ochronie zdrowia od 1 lipca

Wraz ze zniesieniem od 1 lipca stanu zagrożenia epidemiologicznego wracamy wreszcie do normalności. To jednak nie wszystkie zmiany, na które musi przygotować się pacjent. Co nas jeszcze czeka? Co może zaskoczyć? Oto lista najważniejszych przemeblowań w opiece zdrowotnej.
Uwaga pacjenci! Ważne zmiany w ochronie zdrowia od 1 lipca

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Koniec pandemii

Najbardziej oczekiwaną informacją była czerwcowa decyzja ministra zdrowia, znosząca w Polsce od 1 lipca  stan pandemii.

W związku z tym czekają nas m.in. następujące zmiany:

  • zniesiony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w przychodniach, poradniach i szpitalach (obowiązek ten może zostać przywrócony decyzją kierującego placówką lub oddziałem szpitalnym)
  • nie będzie obowiązku szczepienia medyków
  • nie będzie możliwości przetwarzania danych osobowych związanych z COVID-19
  • wróci obowiązek wykonywania badań przed rozpoczęciem pracy i badań okresowych – po odwołaniu stanu zagrożenia przewidziano 180 dni na wykonanie zawieszonych badań)
  • pracodawca nie będzie mógł zlecić wykonywania pracy zdalnej na zasadach stanu zagrożenia oraz delegować pracownika na przymusowy urlop na warunkach COVID, a także na niewykorzystany urlop w terminie przez siebie wskazanym .
  • nie będą potrzebne unijne zaświadczenia COVID o szczepieniach i wykonywaniu testów.
  • stracą ważność przepisy umożliwiające przetwarzanie danych osobowych związanych z COVID-19 (osób podlegających obowiązkowej kwarantannie, izolacji w warunkach domowych, wykonujących testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2, zakażonych tym wirusem, a także informacje dotyczące zgonu tych osób).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomorze objęte Krajową Siecią Kardiologiczną

Przychodnie - pomoc dla przewlekle chorych

Na potrzebę tej zmiany od dawna wskazywali eksperci. Chodzi o objęcie lepszą opieką pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Dzięki dodatkowemu finansowaniu przez NFZ zostaje od najbliższej soboty wprowadzony dodatek kwotowy, pozwalający na lepsza opiekę osób cierpiących m.in. na cukrzycę, choroby serca, endokrynologiczne oraz choroby płuc.

Dodatek kwotowy za wielochorobowość zobowiązuje lekarza POZ do udzielenia pacjentowi porady z powodu choroby przewlekłej nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.

Za co zapłacimy mniej, a za co więcej w aptece?

Od początku następnego miesiąca będzie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Ogólnie mówiąc, do listy (pozwalającej kupować leki ze zniżką) dodano 527 leków,  a dla 312 produktów ceny będą wyższe.

Zniesiony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w przychodniach, poradniach i szpitalach (obowiązek ten może zostać przywrócony decyzją kierującego placówką lub oddziałem szpitalnym)

Znaczące zmiany czekają pacjentów z nadciśnieniem.tętniczym..Tu  aż wobec 238 produktów zakres wskazań refundacyjnych został rozszerzony. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, nowe wskazanie umożliwi stosowanie hipotensyjnych leków złożonych (dwu lub trzyskładnikowych, takich jak: amlodypina, lizynopryl czy kandesartan )  zgodnie z najnowszymi wytycznymi klinicznymi, tj. już w momencie rozpoczynania terapii, a także w momencie jej zmiany i intensyfikowania leczenia.

ZOBACZ TEŻ: W UCK przeszczepiono równocześnie serce i płuca. Po raz pierwszy od 21 lat!

Obniżą się także opłaty za opatrunki medyczne na receptę.

Podrożeje za to "przebój" ostatnich miesięcy - lek Ozempic na cukrzycę, który okazał się również bardzo skuteczny we wspomaganiu odchudzania.

Próba odciążenia szpitalnych oddziałów ratunkowych

Jak już pisaliśmy, od 1 lipca przy każdym oddziale ratunkowym ma działać punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.  W założeniu punkty te powinny odciążyć zatłoczone do ostatnich granic oddziały ratunkowe.

Na Pomorzu przy szpitalach usytuowanych jest 13 oddziałów ratunkowych.  Tylko jeden szpital - UCK - nie spełniło jeszcze wymogów resortu zdrowia.

Równocześnie, także przy szpitalach, gdzie nie ma SOR, stworzono łącznie 30 punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.
Z dotychczasowych obserwacji wynika, że obecność NOCh nie zmniejsza znacząco liczby pacjentów zgłaszających się na SOR.

Wyższe pensje dla medyków

Od 1 lipca wchodzi także w życie podwyżka minimalnych wynagrodzeń dla medyków.

W zależności od zawodu i specjalizacji minimalne płace wzrosną od od 4.124 zł brutto (np. salowa)  do 9.201 zł brutto  (np. lekarz i stomatolog ze specjalizacją). Już teraz niektórzy dyrektorzy szpitali wskazują, że podwyższone pensje poważnie obciążą szpitalne budżety.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama