Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Świętowanie w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z roku 1989

Przez cały najbliższy weekend w Gdańsku trwać będą obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z roku 1989, pod wspólnym hasłem "Święto wolności i praw obywatelskich". Przygotowano bardzo wiele wydarzeń rozmaitej natury, w których udział jest w większości bezpłatny. Zaproszenie ze strony organizatorów kierowane jest do wszystkich, którzy tylko będą chcieli wziąć udział w poszczególnych przedsięwzięciach.
Świętowanie w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z roku 1989

Autor: materiał prasowy

Gwoli przypomnienia - w rezultacie porozumienia pomiędzy ówczesną stroną rządową oraz stroną społeczną (de facto opozycyjną) 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory do Senatu oraz częściowo wolne do Sejmu (częściowo, ponieważ strona rządowa miała zagwarantowaną część mandatów). Był to początek prawdziwej demokratyzacji w Polsce oraz upadku systemu totalitarnego.

- Ostatnie społeczne i polityczne wydarzenia, które obserwujemy, nie tylko w Polsce, pokazują, że prawa obywatelskie, demokracja, samorządność, wolność i praworządność są wartościami, o które trzeba dbać w sposób szczególny. Dlatego charakter naszego święta to nie tylko upamiętnianie rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z jednej strony przypominamy o tej dacie, ale chcemy także poddać refleksji kondycję dzisiejszej obywatelskości i nas jako społeczeństwa - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która zaprasza wszystkich do udziału w "Święcie wolności i praw obywatelskich" wspólnie z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem, dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerskim oraz prezesem Fundacji Gdańskiej Jackiem Bendykowskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: O uczciwości wyborów. Debata "Zawsze Pomorze"

Program wydarzeń jest obszerny. Wszystko rozpocznie się już dziś, w piątek 2 czerwca o godz. 19.30 na Placu Zebrań Ludowych, koncertem "Pokolenia wolności". Wśród wykonawców m.in. grupy Voo Voo, Varius Manx, Big Cyc, Raz Dwa Trzy, Lombard oraz soliści: Doda, Kayah, Kasia Stankiewicz, Michał Szpak i Kamil Bednarek. Uwaga - bramy zostaną otwarte dla publiczności o godz. 19., wstęp jest wolny.

Święto Wolności w Gdańsku. Koncert

W sobotę i niedzielę w wielu miejscach "będzie się działo". Warto zwrócić uwagę na Strefę Społeczną, która zostanie usytuowana na Placu Porozumienia Gdańskiego oraz na Drodze Do Wolności. W tej strefie swoje miejsce znajdzie ponad 150 organizacji pozarządowych z całego kraju! W sobotnie południe rozpocznie się tam ciekawa akcja pod hasłem "Nie śpij, bo Cię przegłosują". Akcja profrekwencyjna, zachęcająca do wzięcia udziału w wyborach.

Wśród propozycji znajdą się rozmowy nt. Pokoleń wolności, czyli o zmianach które zaszły w Polsce od chwili wyborów z 1989 roku. W gronie rozmówców m.in. Elżbieta Zapendowska, Daniel Qczaj, Zygmunt Chajzer. Nie będzie wyłącznie o polityce - na scenie Strefy Społecznej można będzie posłuchać dyskusji "Od przedszkola do Opola" prowadzonej przez Michała Juszczakiewicza, czyli jak spełnić marzenia o muzycznej karierze. 

Mnóstwo wydarzeń odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności - choćby Rozmowa obywatelska o przyszłości "Propozycje dla Polski", spotkanie z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, spotkanie z Adamem Strzemboszem i projekcja filmu "Adam Strzembosz - pierwszy sędzia Rzeczypospolitej", debata nt. stanu polskich lasów - by wymienić tylko niektóre propozycje.

Również redakcja "Zawsze Pomorze" mieć będzie w tych wydarzeniach swój udział. W sobotę o godz. 18. w Ogrodzie Zimowym ECS rozpocznie się debata "Co możemy zrobić, aby zbliżające się wybory były możliwie uczciwe?", prowadzącym będzie Dariusz Szreter.

Strefa Społeczna 3 czerwca będzie otwarta w godz. 11.00–22.00, a 4 czerwca w godz. 11.00–18.30.

Koniecznie pojawić się trzeba w czasie "Święta wolności i praw obywatelskich" w Gdańskim Forum Partycypacji, pomyślanym jako miejsce popularyzacji pojęcia partycypacji i zachęcenia do dialogu. W jednym miejscu spotkają się mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni, młodzież.  i bardziej doświadczeni spotkają się w jednej przestrzeni. Będą rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań. Forum znajdować się będzie na terenie dawnej stołówki stoczniowej, w nowo zaaranżowanej przez Fundację Gdańską przestrzeni przy historycznej stoczniowej Bramie nr 2.

Święto Wolności w Gdańsku

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama