Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rusza przetarg na budowę naziemnego przejścia przy dworcu

Naziemne przejście dla pieszych przy dworcu Gdańsk Główny staje się faktem. Urząd miasta ogłasza przetarg na wykonanie prac budowlanych. Roboty mają zakończyć się do końca tego roku.
Rusza przetarg na budowę naziemnego przejścia przy dworcu

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Budowa będzie możliwa po tym jak zmieniły się przepisy w sprawie warunków techniczno-budowlanych jakie powinny spełniać przejścia dla pieszych. Wcześniej blokował ją wojewoda pomorski, wskazując zbyt bliską odległość od innych przejść w ciągu Wałów Jagiellońskich. Miasto liczy na wyłonienie wykonawcy w czerwcu oraz przeprowadzenie robót do końca roku. Podczas piątkowego briefingu urzędnicy przekonywali, że dodatkowe oświetlenie nie wpłynie na płynność ruchu samochodowego w centrum, o co najbardziej obawiają się zmotoryzowani.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ministerstwo zmienia przepisy. Przejście przy dworcu jednak powstanie?

- Jutro mija rok, od momentu uruchomienia przejścia przy Bramie Wyżynnej. Wszyscy pamiętamy związane z tym emocje oraz zmartwienia mieszkańców o zakorkowanie Gdańska. Mimo uspokajania ruchu, wprowadzania takich rozwiań jak skrzyżowania równorzędne czy strefy 30, Gdańsk jest liderem pod względem płynności ruchu spośród miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Nic nie zmieni się po otwarciu nowego przejścia przy dworcu – mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Dzisiaj ogłaszamy przetarg na przejście naziemne, które ułatwi dostęp do dworca PKP, spowoduje połączenie z przystankami tramwajowymi oraz uruchomi nową przestrzeń w ul. Elżbietańskiej.


Osygnalizowane przejście zostanie zlokalizowane po północnej stronie Hotelu Central, dawnej przychodni kolejowej. Umożliwili ono przejście m.in. na przystanki tramwajowe, które według zapowiedzi magistratu, zostaną wydłużone. Przejście będzie zsynchronizowane z sygnalizacją obsługująca węzeł Hucisko. Jego program będzie włączony do systemu Tristar i umożliwi przekroczenie ulicy w jednym cyklu.

- Przejście będzie również obsługiwać rowerzystów. Będą im dedykowane sygnalizacja oraz oznakowanie - mówi Agata Lewandowska, miejski inżynier ruchu. – Obsługa ruchu rowerowego będzie znajdować się po zewnętrznej stronie przejścia, co oznacza, że nie będzie kolidować z ruchem pieszych, którzy będą udawać się na przystanki czy na dworzec.

Miejski architekt podkreślał, że jednym ze skutków inwestycji będzie zmiana charakteru ul. Elżbietańskiej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przejście przy dworcu Gdańsk Główny. Wojewoda odmawia, posłanka apeluje o zmianę przepisów

- Prognozujemy, że ta przestrzeń stanie się w przyszłości jedną z ważniejszych w Gdańsku, ponieważ część osób zacznie się nią przemieszczać w kierunku Głównego Miasta – mówi prof. Piotr Lorens. – W związku z tym, już w ub. roku podjęliśmy dyskusję na temat tego jak ta ulica powinna wyglądać. Zastanawiamy się, jakie zmiany powinny na niej zajść, aby z nieco zapleczowej, stała się jedną z głównych przestrzeni publicznych w Gdańsku.


Póki co, nie wiadomo jak będzie wyglądać harmonogram robót. Na pewno będzie trzeba liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Jednocześnie, urzędnicy zapewniają, że nie będzie całkowitego zamknięcia któregoś z kierunków jazdy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama