Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Piszesz o teatrze? Zgłoś się do konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Konkurs imienia profesora Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego już wybitnego krytyka, badacza teatru, szekspirologa, który przez lata mieszkał w Gdyni i był również honorowym wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IACT/AICT, powstał z myślą o młodych ludziach piszących o teatrze, którzy chcą doskonalić swój warsztat krytyczny.
Andrzej Żurowski (1944-2013) - patron konkursu
Andrzej Żurowski (1944-2013) - patron konkursu

Autor: materiał organizatora

Ostatnie miesiące udowadniają, że w wielu polskich teatrach dzieje się bardzo dużo i ciekawie. I na pewno wiele zaskakujących wydarzeń teatralnych i premier zwróci uwagę piszących o teatrze młodych zdolnych. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest o czym pisać, bo ilość i jakość premier na pewno zasługuje na Państwa szczególną uwagę” – zachęcają do udziału organizatorzy konkursu.

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego zamyka tą edycją pierwsze dziesięciolecie. Jesteśmy dumni z tego faktu i cieszymy się, że tak wielu znakomitych, młodych krytyków i krytyczek teatralnych zostało finalistami naszego konkursu, jak również laureatkami i laureatami. To wspaniały dorobek młodej myśli krytycznej” - czytamy na stronie konkurs-zurowski.pl

Laureaci i laureatki tego konkursu liczą się dzisiaj w środowisku teatralnym. Są znawcami, koneserami teatru, ale również publikując swoje krytyczne recenzje wyznaczają nowe trendy w wartościowaniu i ocenianiu zjawisk teatralnych. Są wnikliwi w ocenach i otwarci, dociekliwi i uważni w wartościowaniu, a także w opisywaniu tego, co działo się i dzieje w ostatnich dziesięciu latach na różnych polskich scenach teatralnych.

Laureaci i laureatki tego konkursu liczą się dzisiaj w środowisku teatralnym. Są znawcami, koneserami teatru, ale również publikując swoje krytyczne recenzje wyznaczają nowe trendy w wartościowaniu i ocenianiu zjawisk teatralnych. Są wnikliwi w ocenach i otwarci, dociekliwi i uważni w wartościowaniu, a także w opisywaniu tego, co działo się i dzieje w ostatnich dziesięciu latach na różnych polskich scenach teatralnych

Istotne i znaczące są dokonania młodych krytyczek i krytyków biorących udział w  konkursie im. Andrzeja Żurowskiego. Wiele osób z tego grona obroniło już doktoraty i wydało swoje ważne i nagradzane teatralne książki. Wszystkim naszym finalistkom i finalistom serdecznie gratulujemy. Jesteśmy świadomi, że mamy już nowe pokolenie ważnych i znaczących nowych krytyków i krytyczek teatralnych. Tym bardziej wydaje nam się, że ta X edycja jest szczególnym momentem wskazania i podsumowania najważniejszych dokonań i osiągnięć młodego środowiska krytycznego. Uważamy, że w trakcie trwania konkursu  wyłoniło się grono ludzi oddanych teatrowi i zamiłowanych w analizowaniu i rozstrzyganiu znaczeń współczesnych teatralnych stylów i tajemnic. Rozumienie teatru i myślenie teatrem stanowi ważny fenomen  współczesnej kultury”.

Konkurs na recenzję im. Andrzeja Żurowskiego ma życzliwe i stałe wsparcie prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, a także dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza Krzysztofa Babickiego. Inicjatorem konkursu jest Klub Krytyki Teatralnej  – polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT .

Oceniane i opisywane mogą być spektakle, których premiery odbyły się od 1 maja 2022 roku do 30 kwietnia 2023 roku. W konkursie mogą startować piszące o teatrze osoby, które nie przekroczyły 35 roku życia.

Regulamin konkursu zakłada, by teksty recenzji były publikowane. Mogą być one zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.

Recenzje na konkurs należy nadsyłać do 31 maja 2023 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni lub mailem na adres [email protected] albo poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy.

Prace oceniać będzie kapituła konkursu powołana przez prezydenta miasta Gdyni.

Ogłoszenie listy finalistów konkursu nastąpi w czerwcu 2023. Zgodnie z dotychczasowymi kryteriami i regulaminem konkursu kapituła konkursu rekomenduje do finału konkursu pięć osób, z których wybierana jest dwójka laureatów. Nagrody pieniężne laureatom fundują Prezydent Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego.

Przewidywany termin konkursowej gali to początek października 2023 roku. Odbędzie się ona w Gdyni razem z kolejnym finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Pełne informacje o zasadach konkursu, regulaminie i koniecznych do zgłoszenie dokumentach znajdują się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB konkurs im. A. Żurowskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama