Na sesji Rady Powiatu Chojnickiego, zresztą podobnie jak na wielu innych posiedzeniach rad na Pomorzu, pojawił się punkt przyjęcia stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II. I statystycznie patrząc, stanowisko to zostało przyjęte ze stuprocentowym poparciem. Jednak podkreślić należy, że za przyjęciem tego stanowiska głosowało tylko ośmioro radnych z 20 obecnych na sesji. Pozostali w ogóle nie wzięli udziału w głosowaniu.
W stanowisku przygotowanym przez radnych Prawa i Sprawiedliwości znalazł się wyraźny sprzeciw wobec „szkalowania pamięci Największego z Synów Narodu Polskiego i szargania Jego imienia”. - Próby podważania autorytetu św. Jana Pawła II są uderzeniem w naszą tożsamość narodową i jedność Polaków. Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II – czytamy.
W stanowisku zapisano też, iż „Święty Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu. Radni Rady Powiatu Chojnickiego wyrażają szacunek dla dzieła Św. Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jego pontyfikat zapoczątkował zmiany, które w efekcie przyczyniły się do upadku komunizmu w Polsce i Europie. Był wielkim orędownikiem poszanowania wolności. Zawsze miał w sercu starania o godne miejsce Polski wśród innych narodów. Jego szczególna wrażliwość skierowana była na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Jako Papież Pielgrzym miał wpływ na losy świata, niosąc wielu narodom przesłanie pokoju i miłości. W swoim nauczaniu wzywał do budowy cywilizacji życia i jego poszanowania od chwili poczęcia do naturalnej śmierci”.
Myślę, że każdy radny ma Jana Pawła II głęboko w swoim sercu. Jednak uważamy, że nie powinno się mieszać kościoła z polityką i polityki z kościołem, bo to rodzi jeszcze większą szkodę dla wiary i kościoła
Robert Skórczewski / przewodniczący Rady Powiatu Chojnickiego
Dlaczego więc większość radnych nie głosowała? Jak wyjaśnia Bożena Stępień, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Chojnickiego, chodzi o to, by nikt z radnych nie czuł się zobowiązany do ujawniania swojego światopoglądu, przekonań czy wyznawanej religii.
- Reprezentujemy wszystkich mieszkańców powiatu, o różnych przekonaniach religijnych, często odmiennych od naszych. Nie czujemy się uprawnieni do zajmowania stanowiska w takiej sprawie – tłumaczy Stępień.
Przewodniczący Rady Powiatu Chojnickiego Robert Skórczewski przyznaje: Myślę, że każdy radny ma Jana Pawła II głęboko w swoim sercu. Jednak uważamy, że nie powinno się mieszać kościoła z polityką i polityki z kościołem, bo to rodzi jeszcze większą szkodę dla wiary i kościoła – mówi Skórczewski.
I dlatego 12. radnych w ogóle nie zagłosowało w sprawie podjęcie stanowiska.
Zdziwieni taką postawą są radni z PiS i popierający tę partię, co wyrazili jasno na sesji.
- Jestem zdziwiony, że nie zajmujecie stanowiska w sprawie szkalowania człowieka, który doprowadził nasz kraj do wolności i do tego, że możemy tu wspólnie siedzieć i głosować zgodnie ze swoją wolą. Nawet, jeśli ktoś nie wierzy, to powinien dbać i wspierać go jako człowieka i wielkiego Polaka. Przecież wszystkie zarzuty stawiane przez TVN okazały się nieprawdziwe. Telewizja Polsat podważyła i odrzuciła każdy stawiany mu zarzut. To były typowe ubeckie kłamstwa na jego temat. Dziwię się, bo wspierać takie osoby jak Jan Paweł II powinni nawet ci, którzy są niewierzący – mówi radny Marek Rodzeń.
- Mamy demokrację i każdy radny powinien głosować zgodnie ze swoim sumieniem. Wyborcy nas zobowiązują do głosowań i podejmowania jednoznacznych stanowisk, za co nas sami później oceniają. Ja głosuję za, bo Jan Paweł II jest postacią niezwykle ważną nie tylko dla Polski, ale i całego świata – mówi jeden z autorów stanowiska w obronie Jana Pawła II Wojciech Rolbiecki.
Radny Maciej Jakubowski zastanawiał się w trakcie sesji... w jakim kierunku zmierza Polska.
- Jestem dyrektorem szkoły, która nosi imię Jana Pawła II i jestem z tego dumny. Wyrażam swoje wielkie zdziwienie stanowiskiem radnych, którzy nie zagłosowali. Nasza Polska zmierza w złym kierunku... - mówił Jakubowski.
Ale podobna sytuacja miała miejsce pod koniec marca podczas sesji Rady Miejskiej Chojnice. Wówczas na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości Rada Miejska również stanęła w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II, który od 1998 roku jest honorowym obywatelem Chojnic. Za przyjęciem stanowiska w mieście głosowało dziesięcioro radnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Jednak ośmioro radnych również nie wyraziło w ogóle swojego zdania.
Napisz komentarz
Komentarze