Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Można już składać projekty w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

W tym roku wielka zmiana: projekty można zgłosić nie wychodząc z domu, zniesiono konieczność dostarczenia wersji papierowej wniosku i załączników do urzędu. To duże udogodnienie, które ułatwia złożenie propozycji. A przypomnijmy, że mogą je składać także dzieci i młodzież, mieszkający na stałe w mieście – bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Wystarczy mieć ciekawy pomysł, na co wydać publiczne pieniądze. A jest co wydawać: w 11 edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku to blisko 20,5 miliona złotych.
Nowe boisko, plac zabaw, skwer z meblami miejskimi, a może warsztaty dla dzieci lub nowy książkomat? Inwestycje Budżetu Obywatelskiego można spotkać w każdej dzielnicy miasta. Na zdjęciu „Aktywny Zbiornik Augustowska” w Oruni Górnej, zrealizowany w ramach projektu dzielnicowego BO 2019 i 2020

Autor: Karol Stańczak

Nabór projektów od 3 lutego do 3 marca

Każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Gdańska może zgłosić dowolną liczbę projektów. Wnioski przyjmowane są wyłącznie poprzez rejestrację w systemie elektronicznym. Na stronie www.gdansk.pl lub www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajduje się charakterystyczny żółty baner. Po kliknięciu w niego przechodzi się do systemu elektronicznego, gdzie należy wypełnić formularz wniosku.

Uzasadnij projekt

Wypełnienie formularza wniosku polega na szczegółowym opisaniu na czym polega projekt i z jakich działań będzie się składał. Należy uzasadnić potrzebę jego realizacji i napisać, dlaczego warto go zrealizować i jakie ma znaczenie dla lokalnej społeczności, mieszkańców dzielnicy lub całego miasta. Można załączyć zdjęcia, mapki, rysunki lub inne informacje, które w ciekawy sposób przedstawią nasz pomysł. 

Wskaż dokładne miejsce

Następnym krokiem jest wskazanie lokalizacji projektu. Miejsce jego realizacji musi być określone na tyle precyzyjnie, by można było sprawdzić możliwość wykonania planowanej inwestycji na danym terenie: poprzez precyzyjne określenie lokalizacji rozumie się wskazanie dokładnego adresu, numeru działki oraz obrębu. Te dane można sprawdzić korzystając z Interaktywnego Planu Miasta Gdańska.

>>> KLIKNIJ W BANER PONIŻEJ I ZGŁOŚ PROJEKT! <<<

Budżet obywatelski 2024 Gdańsk

Dołącz listę poparcia

Do każdego projektu należy również dołączyć listę poparcia mieszkańców. Zgłaszając projekt dzielnicowy, wymagany jest przynajmniej 1 podpis poparcia od mieszkańca danej dzielnicy, przy projekcie ogólnomiejskim potrzeba 30 podpisów mieszkańców Gdańska. Podpisy należy zebrać na specjalnym formularzu listy poparcia i przesłać jako załącznik (wyraźne zdjęcie lub skan) wraz z formularzem wniosku w systemie elektronicznym.

Masz wątpliwości? Skonsultuj swój projekt!

Katalog zadań Budżetu Obywatelskiego jest bardzo szeroki, obejmuje wszystko, co może być finansowane przez gminę. Tworząc projekt warto skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek organizacyjnych miasta Gdańska i sprawdzić, jak dany pomysł wpisuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, kto jest właścicielem terenu, jaki jest koszt projektu i czy spełnia kryterium ogólnodostępności. Przy projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego pomogą architekci krajobrazu i urbaniści z doświadczeniem w zakresie edukacji architektonicznej oraz projektowania przestrzeni publicznych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Ile pieniędzy i na co?

Kwota Budżetu Obywatelskiego 2024 to aż 20 441 573 złotych. Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom kilku dzielnic Miasto przeznaczy 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 1 140 000 złotych. Chodzi przykładowo o pomysły na nowe tereny zielone (parki, skwery), a także obiekty sportowe, rekreacyjne i infrastrukturę (na przykład trasy rowerowe). Wartość jednego projektu nie może jednak przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu – 380 000 złotych. 

Z kolei 16 624 463 złotych z miejskiej kasy zostanie przeznaczone na projekty dzielnicowe, w tym projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego na kwotę 3 306 790 złotych. Chętni mogą zgłaszać mniejsze inicjatywy do kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę.

W zeszłorocznej edycji mieszkańcy zgłosili aż 509 projektów, w tym 377 do tradycyjnego i 132 do Zielonego BO. Niestety, podczas weryfikacji okazało się, że duża część z nich nie spełnia wymogów formalnych, np. wnioskodawca nie doniósł wersji papierowej wniosku lub nie dostarczył listy poparcia swojego projektu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas procesu składania swoich propozycji projektów dopełnić wszystkich formalności.

HARMONOGRAM BO 2024

  • 3 lutego – 3 marca 2023 r. – zgłaszanie projektów;
  • 3 lutego – 3 kwietnia 2023 r. – weryfikacja formalna i wstępna projektów;
  • 3 lutego – 30 czerwca 2023 r. – weryfikacja projektów przez jednostki organizacyjne / wydziały Urzędu Miejskiego; 
  • do 11 sierpnia 2023 r. – weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny;
  • do 18 sierpnia 2023 r. – losowanie numerów projektów do głosowania; 
  • 11 września – 25 września 2023 r. – głosowanie; 
  • do 29 września 2023 r. – ogłoszenie wyników głosowania.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama