Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Największy krab w Polsce znaleziony na Wyspie Sobieszewskiej

Na Wyspie Sobieszewskiej zidentyfikowano największego do tej pory kraba znalezionego w Polsce – kalinka błękitnego. To, jak donosi Rafał Maciaszek, prowadzący fanpejdż „Łowca Obcych”, to prawdopodobnie dopiero druga „wizyta” tego kraba w Polsce. Niestety, znaleziony krab był martwy.
Największy krab w Polsce znaleziony na Wyspie Sobieszewskiej
Na Wyspie Sobieszewskiej zidentyfikowano największego do tej pory kraba znalezionego w Polsce – kalinka błękitnego

Autor: Agnieszka Wojkowska | FB Łowca Obcych

Źródło: FB Łowca Obcych

Invasive blue crab, czyli kalinek błękitny żyje w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego i w Zatoce Meksykańskiej. Jak opisuje Rafał Maciaszek, prowadzący fanpejdż „Łowca Obcych”, który zajmuje się problematyką bezkręgowców wodnych, takich jak krewetki i raki, a także inwazyjnych gatunków obcych, krab ten sieje spustoszenie w sieciach rybackich w Morzu Śródziemnym, doprowadza nawet do braku ryb.
- To największy krab, którego obecność stwierdzono w Polsce. Największym regularnie obserwowanym jest inwazyjny gatunek obcy krab wełnistoręki. Oprócz niego, w Morzu Bałtyckim i bliskim jego sąsiedztwie można znaleźć także obcego krabika amerykańskiego. Jedynym rodzimym gatunkiem kraba w Morzu Bałtyckim jest krab brzegowy, znany też jako raczyniec jadalny – uważa Rafał Maciaszek, dzielący się swoją wiedza na stornie „Łowca Obcych”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ W Bałtyku pojawiły się delfiny

To nie pierwsza „wizyta” tego kraba w Polsce. Kilka lat temu taki sam został zauważony w Jeziorze Dąbie. Pojawianie się różnych odmian np. krabów w innych częściach świata spowodowane jest głównie działalnością ludzi.

Jak ten krab znalazł się na brzegu Bałtyku? Nie wiadomo, ale jedna z możliwych hipotez mówi o tym, że mógł trafić do Polski  statku, gdyż na co dzień żyje on raczej w ciepłych i słonych wodach, do których Bałtyk nie należy. Tego zdania jest również Rafał Maciaszek.

Najprawdopodobniej to pasażer na gapę, który dotarł do polskiego morza wraz z wodami balastowymi statków lub na kadłubach statków

Rafał Maciaszek

Zdaniem Maciaszka, asystenta w Katedrze Genetyki i Ochrony Zwierząt SGGW w Warszawie, rodzimy dla Bałtyku krab brzegowy, znany jako invasive green crab, konkuruje z kalinkiem tam, gdzie ten występuje naturalnie i odwrotnie. - To przykład inwazji gatunków inwazyjnych na gatunki inwazyjne. Oczywiście, do tego wszystkiego by nie doszło, gdyby nie interwencja człowieka, przez co gatunki te zostały sztucznie przeniesione poza ich naturalne zasięgi i zmuszone do odnalezienia się w obcych im światach, gdzie doprowadzają do ich wyniszczania – podkreśla autor wpisu na FB.

Zdjęcie kraba na Wyspie Sobieszewskiej, udostępnione na profilu „Łowca Obcych” wykonała Agnieszka Wojkowska.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja