Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gdańskie inwestycje w 2022 roku

Co najmniej pół miliarda złotych – tyle Gdańsk wyda w tym roku na inwestycje w infrastrukturę, bezpieczeństwo i komunikację.
nowy bruk na Długim Targu, Gdańsk
Wyremontowana nawierzchnia na Długim Targu

Autor: Piotr Wittman | www.gdansk.pl

Przed wakacjami zakończył się remont nawierzchni na Długim Targu. Reprezentacyjna ulica miasta przeszła metamorfozę, a jej wysłużoną nawierzchnię wymieniono na nową i bardziej komfortową – szlachetny granit o drobnym uziarnieniu, ogromnej wytrzymałości i ciepłej kolorystyce. Koszt remontu wyniósł ponad 3 miliony złotych.

Linia tramwajowa Nowa Warszawska

Nowa Warszawska jest jedną z najważniejszych inwestycji w południowej części Gdańska. Dzięki niej znacznie skróci się czas dojazdu z południowych dzielnic miasta do centrum. Trasa biegnie od pętli Ujeścisko do alei Havla.

Linia tramwajowa ma długość około 2 kilometrów. Wzdłuż torowiska można także poruszać się rowerem. Inwestycja zakończona zostanie w tym roku, a nową trasą pojedziemy na początku przyszłego roku. Koszt inwestycji to prawie 60 milionów złotych.

linia tramwajowa Nowa Warszawska, Gdańsk

Rozbudowa ulicy Kartuskiej

Kolejnym etapem rozbudowy ulicy Kartuskiej jest przebudowa jej skrzyżowania z ulicą Nowatorów. Powstało tu duże rondo wraz z dojazdami i infrastrukturą – m.in. siecią wodociągową i teletechniczną. Trwają tutaj ostatnie prace wykończeniowe. Koszt tego etapu to blisko 13 milionów złotych.

Nowy wyjazd z Ujeściska

Na południu Gdańska powstał także długo oczekiwany łącznik: połączenie Ujeściska z ul. Lawendowe Wzgórze. Nowa droga prze-biega od ul. Lawendowe Wzgórze w kierunku ul. Piotrkowskiej, gdzie łączy się z istniejącą infrastrukturą drogową. W ramach zadania wybudowano także fragment ul. Wieżyckiej. Oprócz budowy jezdni i chodników, powstało oświetlenie uliczne i kanalizacja deszczowa, a także zagospodarowanie zieleni. Koszt prac to ponad 6,5 miliona złotych.

Miliony na modernizacje szkół

Od 2017 roku trwa program termomodernizacji, który obejmuje 30 gdańskich szkół, przedszkoli i żłobków. Prace termomodernizacyjne mają na celu nie tylko podniesienie komfortu, ale także obniżenie kosztów utrzymania placówek. Wartość całego projektu to 111 milionów złotych. Praca na większości obiektów już się zakończyła, jedynie na trzech prace potrwają do przyszłego roku.

Nowe, elektryczne autobusy

Od początku września ulicami Głównego i Starego Miasta możemy podróżować trzema nowo zakupionymi autobusami linii 100. Obsługują je ekologiczne pojazdy typu mini, zasilane energią elektryczną: Karsan Jest Electric. W przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy kolejnych 18 autobusów elektrycznych: dziesięć standardowych i osiem przegubowych marki MAN Lion’s City E. Wartość całego zamówienia to blisko 62 miliony złotych.

autobusy, Gdańsk

Otwarcie Ratusza Oruńskiego

Na początku lutego otwarto Ratusz Oruński przy ulicy Gościnnej i zainaugurowano jego działalność. Dzięki Programowi Rewitalizacji dzielnic Gdańska, miasto przywróciło budynkowi należny mu blask. Przebudowa kosztowała ponad 6,5 mln zł. Blisko 60% tej kwoty pokryła Unia Europejska, pozostałą część – 2,7 mln zł – miasto Gdańsk.

Rewitalizacja to nie tylko remont budynku, ale i kompleksowe działania na rzecz lokalnej społeczności, które pozytywnie wpływają na codzienne życie, pracę i spędzanie wolnego czasu przez mieszkańców. Zgodnie z ich życzeniem, Ratusz to przestrzeń działań społecznych, siedziba biblioteki, Rady Dzielnicy, a także Fundacji Innowacji Społecznej.

przejście dla pieszych, Brama Wyżynna, Gdańsk

Nowe przejścia naziemne

W kwietniu 2022 roku w centrum miasta otwarto przejście naziemne przez Wały Jagiellońskie w pobliżu Bramy Wyżynnej, które nie tylko zwiększyło bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, ale jest także częścią sukcesywnie realizowanej polityki miasta – przywrócenia Śródmieścia pieszym. Koszt prac wyniósł prawie 5,8 mln złotych.

W październiku mieszkańcy Gdańska po raz pierwszy mogli skorzystać z nowego przejścia naziemnego przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Powstało tutaj przejście naziemne i przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną, przebudowano perony tramwajowe, chodnik i trakcję, dodano też nowe oświetlenie. Koszt inwestycji to blisko 3,2 mln złotych.

Dariusz Wołodźko


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama